10 milionů škodlivých aplikací pro Android

Tablet s Androidem

Z téhle zprávy majitelé chytrých mobilů a tabletů nadšeni nebudou. Počet škodlivých aplikací pro systém Android přesáhl 10 milionů.

Ke konci ledna 2014 identifikovala společnost Kaspersky Lab na 200 tisíc jedinečných vzorků mobilního malwaru. To je o 34 % víc než v listopadu 2013, kdy odhalila 148 tisíc vzorků. Kybernetičtí zločinci se stále zaměřují hlavně na Android. V lednu tak počet škodlivých aplikací pro Android překročil hranici deseti milionů.

K datu 30. ledna 2014 oficiální obchod Google Play nabízel 1 103 104 aplikací. Neoficiální obchody jich prodávají daleko víc – a jsou mnohem pravděpodobněji škodlivé. Kybernetičtí zločinci také využívají legitimní software pro Android k šíření škodlivých kódů.

Ve většině případů škodlivé programy cílí na finanční údaje uživatelů. To je případ třeba mobilní verze trojského koně Carberp původem z Ruska, který krade informace uživatelů ve chvíli, kdy je odesílají na bankovní server. Dle Kaspersky Lab většina škodlivého softwaru pro Android v současnosti vzniká v Rusku.

Jak se vyhnout problémům se škodlivými aplikacemi

  • Neaktivujte „vývojářský mód“ na svém zařízení
  • Nezapínejte možnost instalace aplikací třetích stran
  • Instalujte pouze aplikace z oficiálních zdrojů
  • Při instalaci nové aplikace pečlivě prostudujte, jaká oprávnění vyžadují
  • Používejte bezpečnostní software

Poznámka na závěr: Pokud patříte mezi uživatele, kteří stahují aplikace jen z Google Play, můžete být ve větším klidu. Řadíte-li se mezi experimentátory, kteří si stáhnou aplikaci někde jinde (zejména proto, aby nemuseli platit za plnou verzi, nabízející zpravidla více funkcí než freeware), jste ve větším nebezpečí. Je na každém, jak se s možným problémem vypořádá. Antivirových a optimalizačních nástrojů je celá řada.

Zdroj: Kaspersky Lab