Reklama/Advertisement

Digitální fotoaparáty Sony NEX-5 a NEX-3

Foto-video aparáty NEX-5 a NEX-3 rozšiřují rodinu digitálních fotoaparátů Sony. Mají menší tělo než běžné zrcadlovky, využívají výměnné objektivy, ale místo zrcadla a hledáčku s optickým hranolem nabízejí digitální hledáček.

Srdcem obou přístrojů je nově vyvinutý čip Exmor APS HD CMOS s rozlišením 14,2 Mpix. Kvalitu fotografií a videa ovlivňuje procesorem BIONZ, který se stará o rychlé reakce přístroje ať už při stisku spouště nebo při použití autofokusu. Obě novinky podporují sériové snímání až sedmi fotografií za sekundu (platí pro ostřicí programy AF/AE od prvního zaznamenaného snímku).

Nové menu zajišťuje snadné pochopení ovládání i začínajícímu fotografovi, kombinace clony a času v jednotlivých programech a další parametry záznamu snímku se snadno nastavují přes intuitivní ovládací kolečko a dvě softwarová tlačítka. Otáčením programového kolečka se mění hloubka ostrosti, kterou lze sledovat na LCD displeji při zapnutém Live View. Pro začátečníky se navíc na LCD displeji objevují tipy na snímání jednotlivých scén a vysvětlivky fotografických pojmů.

Nastavení fotoaparátů a zachycené snímky se zobrazují na displeji s úhlopříčkou 7,5 cm. Displej je možné natočit vzhůru a dolů tak, aby byl čitelný z jakékoli pozice při fotografování. Technologie TruBlack se stará o co nejživější podání snímku a nastavení záběru při vysokém kontrastu, displej využívá  automatické nastavení jasu a měl by být dobře čitelný v interiéru i v přímém slunečním osvětlení.

Fotoaparáty budou dodávány s objektivem E 16 mm se světelnosti F 2,8 nebo se základním objektivem E 18-55 mm se světelností F/3,5 až 5,6, případně s dvojicí obou objektivů. Do kitu s tělem fotoaparátu NEX-5 bude možné zařadit i zoomový objektiv E 18-200 mm se světelností F/3,5 až 6,3 a stabilizací obrazu.

Nová těla podporují využití bajonetového adaptéru LA-EA1, s jehož pomocí lze používat 30 skel a telekonventorů digitálních zrcadlovek Sony ALPHA.

NEX-5 i NEX-3 jsou přizpůsobeny pro záznam HD videa 1080i. NEX-3 zachycuje HD video se stereo zvukem a komprimuje jej do formátu MPEG4, využívá NEX-5 formát AVCHD. Oba foto-video přístroje jsou vybaveny kolejničkou blesku, a blesk je standardně dodáván. Mezi volitelné doplňky patří kompaktní směrový stereo mikrofon ECM-SST1 nebo optický hledáček.

NEX-5 i NEX-3 mají funkci Sweep Panorama pro složení panoramatického snímku v úhlu až 226 stupňů, k dispozici je také nastavení Auto HDR (High Dynamic Range).

Přístroje NEX-5 i NEX-3 budou v prodeji během léta 2010.

Cena nebyla přesně stanovena, podle zahraničních zdrojů by se měla pohybovat kolem 500 eur za NEX-3 a 600 eur za NEX-5. Další ceny jsou uvedeny na obrázku.

Základní technické specifikace:


Model
NEX-5 NEX-3
Rozlišení 14.2 efektivních Mpix bodů 14.2 efektivních Mpix bodů
Obrazový senzor Exmor APS HD CMOS
(velikost 23.4×15.6mm)
Exmor APS HD CMOS
(velikost 23.4×15.6mm)
Procesor BIONZ™ i BIONZ™
Možnost používání dalších objektivů bajonet typ E (s adaptérem, pouze ruční ostření, neplatí na power zoom skla a telekonventory) Sony ALFA skla, Minolta a Konica Minolta AF objektivy bajonet typ E (s adaptérem, pouze ruční ostření, neplatí na power zoom skla a telekonventory) Sony ALFA skla, Minolta a Konica Minolta AF objektivy
Nastavení citlivosti ISO ISO 200 – 12800 ISO 200 – 12800
Video záznam formát AVCHD: max. 1920 x 1080i, 17Mbpsformát MP4:

max. 1440 x 1080i, 12Mbps

formát MP4:max. 1280 x 720 p, 9Mbps
Kontinuální sériové snímání Až 2.3 obr ve vteřině při nastavení rychlostního snímání  (v AF/AE modu) Až 2.3 obr ve vteřině při nastavení rychlostního snímání  (v AF/AE modu)
Rozsah digitálního zoomu 10x 10x
Systém autofokusu Kontrastní AF (nabízí 25 ostřících bodů, bodové vyvážení, nastavování bodového ostření) Kontrastní AF (nabízí 25 ostřících bodů, bodové vyvážení, nastavování bodového ostření)
Měření expozice Provádí ho hlavní obrazový senzor (nabízí 49-segmentové měření, centrální i bodové měření) Provádí ho hlavní obrazový senzor (nabízí 49-segmentové měření, centrální i bodové měření)
Další rozšiřující funkce záznamu Rozpoznávání tváří; Závěrka reagující na úsměv; Sweep Panorama (3D ready); iAUTO; Auto HDR; Anti Motion Blur Mode; Hand-held Night Shot pro snímání za zhoršených světelných podmínek, Rozpoznávání tváří; Závěrka reagující na úsměv; Sweep Panorama (3D ready); iAUTO; Auto HDR; Anti Motion Blur Mode; Hand-held Night Shot pro snímání za zhoršených světelných podmínek,
Kreativní programy Standardní, živý, portrét, krajina, západ sluce, černobílý Standardní, živý, portrét, krajina, západ sluce, černobílý
LCD displej 7.5cm (3”) širokoúhlý XtraFine TruBlack LCD (920k bodů rozlišení), nastavitelný úhel od 80 ◦ nahoru po 45◦ dolů 7.5cm (3”) XtraFine TruBlack LCD (920k bodů rozlišení), nastavitelný úhel od 80 ◦ nahoru po 45◦ dolů
Velikost a váha 287g (10.1oz s batériou a Memory Stick PRO Duo;  110.8×58.8×38.2mm (Váha x Výška x Šířka) – minimální tloušťka těla je  24.2mm (bez přidaného gripu) 297g  s batériou a Memory Stick PRO Duo; 117.2×62.6×33.4mm(Váha x Výška x Šířka) – minimální tloušťka těla je  25.4mm (bez přidaného gripu)
protiprachový systém Při zapnutí se zatřepe obrazový senzor, dále se používá low pass filter Při zapnutí se zatřepe obrazový senzor, dále se používá low pass filter
Výstup HDMI out (with PhotoTV HD and BRAVIA Sync); USB 2.0 Hi-Speed HDMI out (with PhotoTV HD and BRAVIA Sync); USB 2.0 Hi-Speed
Výdrž baterií 330 snímků – přibližně (CIPA standard) 330 snímků – přibližně (CIPA standard)
Záznamové karty Memory Stick Pro Duo, Pro-HG Duo; SD memory card, SDHC memory card, SDXC memory card Memory Stick Pro Duo, Pro-HG Duo; SD memory card, SDHC memory card, SDXC memory card
Součástí balení je též Ramenní popruh; baterie; nabíječka; USB kabel; výukový CD‑ROM; Flash Ramenní popruh; baterie; nabíječka; USB kabel; výukový CD‑ROM; Flash
Barevné odstíny černá, stříbrná černá, stříbrná, rudá

Zdroj: Sony a techgeeze

You must be logged in to post a comment Login