Reklama/Advertisement

Nový fotoaparát LUMIX DMC-GX8

Společnost Panasonic  představila nový fotoaparát LUMIX DMC-GX8, který navazuje na úspěšný typ LUMIX DMC-GX7.  Je vybaven novým typem optického stablizátoru Dual I.S. a podporuje zpracování videozáznamu v rozlišení 4K.

Na modelu LUMIX DMC-GX8 je dobře vidět, že to Panasonic myslí s neustálým vylepšováním v oboru digitální fotografie opravdu vážně. Malý, lehký a praktický přístroj se výborně hodí především pro každodenní fotografování a pouliční reportáže. Profesionálové i nadšení amatéři ocení bohatou nabídku fotografických režimů a funkcí pro pokročilé. Méně zkušeným uživatelům zase LUMIX DMC-GX8 nabízí celou řadu jednoduchých automatických kreativních možností, s nimiž si porozumí každý. Realizace tvůrčích představ i sdílení hotových snímků či videozáznamů je tak ještě jednodušší než dřív.

Špičková obrazová kvalita v každé situaci

Základem špičkové obrazové kvality LUMIXu DMC-GX8 je bezpochyby snímač Digital Live MOS s rozlišením 20,3 megapixelů. Zájemci se mohou těšit na velmi nízkou hladinu šumu dokonce i při fotografování ve slabém světle, na lepší kresbu detailů a také na širší dynamický rozsah, což mimo jiné znamená přesnější tonální a barevné podání.  O bohaté možnosti fotografování ve slabém světle se stará nový obrazový procesor Venus Engine, který dále snižuje hladinu šumu a přitom zachovává bohatou kresbu detailů. Při odstraňování šumu se nyní využívá inteligentních algoritmů, díky nimž lze šum do značné míry eliminovat i v oblastech, kde byl dříve nevyhnutelný. Výsledek tak maximálně odpovídá realitě.

Špičková obrazová kvalita s bohatou kresbou detailů je bezesporu největší devizou nového fotoaparátu. Výrazně se na ní podílí i zbrusu nový stabilizační systém Dual I.S., který se tímto představuje vůbec poprvé na světě. Jde o mechanismus kombinující standardní optický stabilizátor v objektivu a stabilizátor na snímači. I při výrazném chvění přístroje během expozice se tak můžeme těšit na zcela ostrý snímek, ať už fotografujeme v jakémkoli světle a na jakémkoli ohnisku.

Čtyřjádrový obrazový procesor Venus Engine mimo jiné umožňuje sekvenční snímání rychlostí 8 snímků za vteřinu s pevným zaostřením, případně 6 obr/s při průběžném ostření na objekt v pohybu. I rychlou akci lze tak zachytit pohodlně s maximální přesností. Díky novému obrazovému procesoru se zájemci mohou těšit i na vylepšené barevné podání. Procesor u každého snímku zvlášť analyzuje nejen samotné odstíny, ale také sytost a jas jednotlivých barev. V režimu „přirozeného zachycení textury“ dokáže LUMIX DMC-GX8 výrazně vylepšit rozlišení, barevné podání i tonální přechody.

Videozáznam v rozlišení 4K

Mezi další přednosti nového fotoaparátu patří i natáčení videozáznamů ve 4K. Uživatelé se mohou těšit na velmi kvalitní a čistý obraz v rozlišení 3840 x 2160 bodů při rychlosti 25p (50Hz) nebo 24p, záznam se ukládá ve formátu MP4. Další možností je záznam v rozlišení Full HD, tedy 1920 x 1080 bodů, frekvencí 50p (50 Hz) ve formátech AVCHD Progressive nebo MP4 (MPEG-4 / H.264) s průběžným automatickým ostřením.  Kromě samotného natáčení ovšem LUMIX DMC-GX8 nabízí i další významnou výhodu – funkci 4K Photo, umožňující zcela změnit styl fotografování. Tato funkce totiž umožňuje vystřihnout snímek s rozlišením 8 megapixelů z libovolného okénka videozáznamu v kvalitě 4K. Není tedy nutné čekat na ideální okamžik ke stisku spouště – stačí spustit natáčení a máte jistotu, že vám žádný záběr rozhodně neuteče.

Funkce 4K Photo, známá již z předchozího modelu LUMIX DMC-G7, funguje ve třech odlišných režimech: 4K Burst Shooting, 4K Burst (Start/Stop) a 4K Pre-burst. Fungují následujícím způsobem:

 • 4K Burst Shooting: funguje jako nepřetržité sekvenční snímání rychlostí 30 obr/s po dobu až 30 minut. Během sekvence je zapotřebí držet stisknutou spoušť.
 • 4K Burst (Start/Stop): sekvenční snímání se zapíná i vypíná stiskem spouště jako běžné natáčení videozáznamů, což je vhodnější v případě, že na optimální okamžik bude patrně nutné déle čekat.
 • 4K Pre-burst: fotoaparát automaticky ukládá 30 okének před stiskem spouště a 30 po něm, takže máte k dispozici 60 snímků.

V režimech 4K Burst Shooting a 4K Burst (Start/Stop) lze natáčet záznam po jednotlivých okénkách téměř 30 minut nepřetržitě, což znamená desetitisíce snímků v různých rozlišeních s odlišným poměrem stran: 3840 x 2160 (16:9), 3328 x 2496 (4:3), 3504 x 2336 (3:2) a 2880 x 2880 (1:1).

Panasonic Lumix GX 8

Panasonic Lumix GX 8

Univerzální funkce pro každou příležitost

Řada LUMIX GX si již dříve získala skvělou pověst díky malým rozměrům a stylovému designu jednotlivých modelů. Nejnovější přírůstek navazuje na svého úspěšného předchůdce a nabízí celou řadu atraktivních nových funkcí pro všechny typy uživatelů. Velkou předností je i konstrukce z hořčíkové slitiny, díky níž je LUMIX DMC-GX8 dostatečně lehký a zároveň působí příjemně robustně a odolně. Je také vybaven ochrannými prvky proti vlhkosti a prachu, což umožňuje fotografování či natáčení i v hodně náročných přírodních podmínkách.

Mezi novinky patří elektronický hledáček Live View Finder (LVF) s rozlišením 2 360 000 bodů a konstrukcí výklopnou o 90 stupňů. Stejně jako standardní displej na zadní straně je vybaven technologií OLED, což umožňuje velmi rychlé a plynulé překreslení rychlého pohybu. Objekt je tedy skutečně tam, kde ho v hledáčku vidíte. Poměr kontrastu 10 000:1 zase umožňuje velmi spolehlivé posouzení barev a tonality, protože v hledáčku nedochází k přepalům ani utopené kresbě ve stínech.

Díky nové podobě očnice je obraz v hledáčku výrazně lépe viditelný, zároveň nabízí největší poměr zobrazení ze všech modelů řady LUMIX G (1,54x / 0,77x v přepočtu na 35 mm fotoaparát). Při fotografování i natáčení lze tedy tvořit kompozici s maximální přesností. Na zadní straně fotoaparátu je pak k dispozici výklopný dotykový displej s úhlopříčkou 7,6 cm a rozlišením 1 040 000 bodů. Pohyb do strany je možný o 180 stupňů, nahoru a dolů pak o 250 stupňů. To výrazně usnadňuje fotografování z nejrůznějších méně obvyklých úhlů.

Jak hledáček, tak i zadní displej pokrývají 100% scény, takže se do kompozice nedostanou nechtěné rušivé prvky při krajích záběru. Obraz na displeji i v hledáčku lze samostatně upravit v několika parametrech (jas, kontrast, barevná sytost apod.). Zobrazení mezi hledáčkem a displejem se přepíná automaticky, stará se o to oční senzor vedle hledáčku. Tím se výrazně šetří energie.

Vylepšení se dočkalo i ovládání díky systému Dual Dial Control. Základem jsou dvě příkazová kolečka, přední a zadní, jimiž se běžným způsobem nastavují nejrůznější běžné parametry, třeba čas a clona. Funkci koleček lze ale dočasně měnit pomocí speciálního přepínače, takže se rychleji dostanete například k aktivaci jednotlivých režimů systému 4K Photo. Tvorba kompozice i samotné fotografování či natáčení jsou tak ještě rychlejší, příjemnější a přesnější.

Jak nepropásnout ani jeden důležitý okamžik

O automatické ostření se u všech modelů řady G stará osvědčený mechanismus LUMIX G Contrast AF. Jak název napovídá, funguje na principu porovnávání kontrastu a přenos signálu probíhá rychlostí až 240 obr/s. Výsledkem je velmi rychlé a spolehlivé zaostření.  Ostření metodou porovnávání kontrastu navíc vylepšuje a zrychluje speciální technologie Depth From Defocus (DFD). Tato technologie vypočítává ostřící vzdálenost porovnáním dvou snímků s různou ostrostí a zároveň analyzuje optické parametry zvolené kompozice. Výsledkem je skutečně působivá rychlost ostření – jen 0,7 s. Bleskurychlé automatické ostření přichází vhod především s rostoucí ohniskovou vzdáleností. Zároveň umožňuje podstatně rychlejší sekvenční snímání běžného typu (8 obr/s při předchozím pevném zaostření, 6 obr/s při průběžném přeostřování).

Díky novému algoritmu se v porovnání s modelem LUMIX DMC-GX7 u nového typu DMC-GX8 výrazně (o 200%) vylepšil výkon při kontinuálním ostření. Na rozdíl od běžné technologie, která využívá především barev a kontrastu, bere nový systém v úvahu i velikost objektu a vektor jeho pohybu, což znamená podstatně spolehlivější výsledky. V režimu Low Light AF lze navíc spolehlivě ostřit i v mimořádně nepříznivých podmínkách při citelném nedostatku světla, třeba na noční ulici nebo při fotografování zvířat ve volné přírodě za soumraku.

Bohaté možnosti konektivity

Panasonic LUMIX DMC-GX8 je vybaven vestavěným Wi-Fi portem, který rozšiřuje možnosti ovládání a také umožňuje snadné a rychlé posílání snímků na web. Nechybí ani technologie NFC, s jejíž pomocí lze fotoaparát propojit velmi snadno s mobilním zařízením, tedy s telefonem nebo tabletem rovněž vybaveným NFC portem. Můžete tak fotografie či videozáznamy ihned po jejich pořízení rozesílat e-mailem nebo je věšet na nejrůznější sociální sítě či jiné webové stránky. Telefon či tablet lze ovšem použít i jako dálkový ovladač fotoaparátu. Na displeji mobilního zařízení lze nastavovat nejrůznější parametry (clonu, čas, citlivost apod.), dotekem lze ostřit nebo tisknout spoušť.

Další zajímavé funkce a parametry

 • Novinka – nejkratší expoziční čas 1/16 000 s (elektronická závěrka)
 • Vylepšený režim Multiple Panorama (priorita obrazové kvality nebo úhlu záběru)
 • Konektor pro mikrofon (2,5 mm)
 • Očnice hledáčku s průměrem 21 mm (pro lepší fotografování s brýlemi na očích)
 • Režimy Focus Peaking / Eye Sensor AF / Touch Pad AF / Starlight AF
 • Základní expoziční režimy (programová automatika, priorita clony, priorita času, manuál) k dispozici i při natáčení videozáznamu
 • Tichý režim
 • Kreativní ovládání
 • Možnosti úpravy snímků přímo ve fotoaparátu, včetně zpracování RAW a retušování (funkce Clear Retouch)
 • Možnost časosběrného snímání a animace stylem stop-motion

Nový model bude na českém trhu k dispozici v září za koncovou cenu základního setu okolo 35 000 Kč.

Zdroj a foto: Panasonic

 

You must be logged in to post a comment Login