Reklama/Advertisement

S novým počítačem můžete ušetřit pár tisíc ročně

Starý stolní počítač

Starý počítač je jako líný chlap. Nemaká a hodně žere. Vyplatí se ho vyměnit? Podle Intelu určitě ano. Za nový počítač sice musíte zaplatit pár tisícovek, ale vrátí vám to úspornějším provozem.

Podle výzkumu společnosti Intel mají starší počítače spotřebu jako mrazák či lednička. Za spotřebovanou energii zaplatíte zbytečně tisíce korun ročně. a stávají se zbytečnými žrouty energie, domácnosti za ně ročně zaplatí tisíce korun. Naopak nejméně náročné jsou ultrabooky, u nichž roční účet za energii nepřekročí dvě stě korun.

Staré počítače patří do šrotu. Mají malý výkon, nestačí na nové úkoly, jejich systém neběhá, spíše se loudá. Za spotřebu pět let starého ultrabooku zaplatíte přibližně 200 Kč ročně, za pět let staré PC až desetkrát tolik, tedy 2000 Kč. Spotřeba jednoho stolního počítače může dokonce vystoupat až na 4000 Kč ročně, pokud jeho uživatelé nejsou zvyklí počítač vypínat anebo vypínají jen monitor. Analýza vychází z měření spotřeby elektrické energie, které realizoval odborný server Notebook.cz pro společnost Intel. Každá hodina provozu staršího počítače nás stojí 0,4 Kč, při větší zátěži jako je například hraní her či přehrávání videa z webu to je téměř 1 Kč,“ potvrzuje Jiří Zima z odborného serveru Notebook.cz

Graf - srovnání spotřeby počítačů

Už pět let starý počítač se stává „energetickým otesánkem“, u kterého se vyplatí omezovat provoz jen na nezbytné činnosti. I v případě, že na jeho provoz dohlížíme, se stolní počítač s rokem výroby 2008 řadí mezi přístroje s největším dopadem na účty domácností, jako jsou ledničky, mrazáky či plazmové televizory. V celé řadě domácností jsou ovšem běžně v provozu mnohem vysloužilejší modely počítačů, jejichž spotřeba je často ještě vyšší. Svůj podíl viny na tom mají i externí grafické karty staršího data výroby, které jsou velmi energeticky náročné a zbytečně spotřebovávají energii i při běžných činnostech, na které dnes zcela stačí grafika přímo v procesoru.

U domácností, které chtějí stlačit účet za elektřinu do únosných mezí a využívají stolní počítač, se z ekonomického hlediska přímo nabízí jeho výměna za přenosný počítač kategorie notebook či ultrabook. V průměrné pražské domácnosti, jež ročně zaplatí za elektřinu 10 500 Kč, takto lze při ceně 4,7 Kč za 1 kWh uspořit jeden až dva tisíce, v závislosti na míře využívání počítače. Srazit účty na polovinu dovedou rovněž počítače typu all-in-one, ekologicky šetrnější nástupci stolních počítačů.

Spotřebič Náklady (Kč)

Kolik stojí roční provoz spotřebičů v v pohotovostním režimu (z přehledu CEP PRE)

Přenosný počítač 250
Stolní počítač 250
LCD monitor v režimu spořiče 1380
LCD monitor v režimu spánku 45
Tiskárna 250
Kopírka (Al-in-one) 312
Televize (CRT obrazovka) 250
Video 313
DVD 167
Hi-fi minivěž 126
Rádio 84
Reproduktory (5+1) 418
Satelitní souprava 250
Set top box 250
Mikrovlnná trouba (displej) 126
Nabíječka baterií 42

 

Sedm doporučení pro úsporný chod PC:

1. Pokud pravidelně využíváte stolní počítač starší pět let, zvažte jeho výměnu za některý z přenosných modelů, jako jsou ultrabooky, notebooky či konvertibilní zařízení „dva v jednom“ kombinující tablet s klávesnicí. Ročně tak můžete ušetřit jeden až dva tisíce korun.

2. Nejrychleji se elektroměr roztočí při činnostech, které maximálně vytěžují procesor, jako je například hraní některých multimediálních her, využívání náročných grafických programů, editování videa. Máte-li doma „pařana“ se starším stolním počítačem, jedna hodina hraní přijde na 1 Kč.

3. Nejste-li právě náruživým hráčem, spolehněte se na integrovanou grafiku, která ve valné většině případů zajistí hladký chod grafických aplikací. Naproti tomu externí grafická karta u starších stolních počítačů patří mezi řešení, které mají výrazný dopad na spotřebu.

4. Předcházejte plýtvání a nenechávejte počítač zapnutý déle než je potřebné, zejména přes noc. Pokud se jedná o počítače stolní, i ve stavu nečinnosti spotřebovávají značné množství energie, které nás denně u staršího PC přijde až na 10 Kč.

5. Vedle vypínání se naučte využívat další módy provozu počítače, jako je spánek či hybernace, minimalizujete tím jejich spotřebu.

6. Sledování filmů vyjde nejlevněji na ultrabooku, kde hodina nestojí ani deset halířů. Klasická televize a zejména plazma vycházejí v porovnání s tím mnohem nevýhodněji, až na 1,4 korunu za hodinu.

7. Pokud sympatizujete se stolními počítači a chcete na nich pracovat i v budoucnu, informujte se blíže o počítačích kategorie „all-in-one“, které jsou z hlediska spotřeby přátelštější k vaší peněžence.

Zdroj: Intel, Notebook.cz, Centrum energetického poradenství PRE

You must be logged in to post a comment Login