Reklama/Advertisement

Sygic – povedená navigace pro mobily a tablety

Sygic GPS Navigation pro chytré telefony a tablety

Cestování bez GPS navigace si už řada lidí nedokáže vůbec představit. Kromě samostatných navigačních přístrojů je možné využít i aplikace pro chytré telefony nebo tablety. Jednu takovou navigaci jsme v předvánočním období otestovali. Vyplatí se její nákup a používání? Podívejte se.

Samostatné automobilové navigace s mapovými podklady pro ČR, Evropu či celý svět je možné na trhu koupit v cenách od 1800 do 13500 Kč v závislosti na jejich velikosti, výbavě a množství mapových podkladů. Mezi nejznámější patří výrobky TomTom, Garmin, Mio, Dynavix či Prestigio. S rozvojem chytrých mobilních telefonů těmhle značkám přibyla zajímavá konkurence. Mapové podklady se objevily v Nokiích (Nokia Maps), telefonech s Windows Phone 8 (nejnovější HERE od Nokie), s Androidem (Google Maps) i v iPhonech. K dispozici jsou bezplatné i placené verze, s lepší či horší podporou češtiny, kontrolou okamžitého provozu, s různou kvalitou zobrazení, množstvím bodů zájmu a lepšími či horšími databázemi čísel popisných a orientačních.

Mezi velmi zajímavé navigační aplikace patří i Sygic GPS Navigation. Celosvětově ji používá 34,5 milionu uživatelů, je k dispozici pro chytré telefony a tablety se systémem Android a iOS. V předvánočním období je nabízena v zajímavé akci: Na GooglePlay jednu aplikaci zaplatíte se slevou 30 procent a druhou získáte zdarma. Pak ji můžete někomu věnovat (pokud nejste milovníky tlačenic v obchodech, tohle se vážně hodí…). Před nákupem si můžete navigaci vyzkoušet, abyste takříkajíc nekupovali zajíce v pytli.

Sygic GPS Navigation pro chytré telefony a tablety

Sygic GPS Navigation využívá mapové podklady stažené a uložené do paměti telefonu. Pro svůj provoz tedy nevyžaduje datové spojení (jako např. Google Maps) a nečekají vás žádné další výdaje za telefon na cestách doma (to se dá vydržet nebo zaplatit paušálním tarifem) a v zahraničí (to bývá výrazně dražší).

Aplikace Sygic GPS Navigation je nabízena v několika variantách, lišících se množstvím mapových podkladů. Celkový přehled najdete zde: http://www.sygic.com/en/android:buy-now , cena map Central Europe je 29,99 eur a obsahuje mapy Česka, Slovenska, Rakouska, Chorvatska, Německa, Maďarska, Polska, Slovinska, Lichtenštejska a Švýcarska. Verze s mapami celé Evropy je nabízena za 34,99 eur. Aktualizace 1.2.2015: Cena mapových podkladů celé Evropy je 39,99 eur, do 16.2.2015 platí speciální nabídka (při nákupu jedné licence dostanete druhou – pro další zařízení zdarma).

Funkce Sygic GPS Navigation zahrnují :

  • offline mapy , které nevyžadují mobilní datové připojení ,
  • turn – by- turn hlasovou GPS navigaci,
  • 3D zobrazení měst a terénu,
  • hlasové navádění ve více než 40 jazycích ,
  • trasy s více zastávkami a jejich úprava systémem Drag & Drop ,
  • zobrazení rychlostního omezení spolu se zvukovým upozorněním ,
  • SOS / pomoc při hledání asistence v okolí,
  • interaktivní mapu
  • pevnou integraci se službami třetích stran jakými jsou TripAdvisor , které vám umožní najít například restaurace, či hotely,
  • funkce Head – up display ( HUD ) , která umožňuje řidičům promítat informace z navigace přímo na čelní sklo (za příplatek)

Sygic GPS Navigation pro chytré telefony a tablety

Jak funguje Sygic GPS Navigation

Při stahování aplikace a mapových podkladů byste se měli ujistit, že jste připojeni k Wi-Fi a máte dostatek místa v paměti telefonu. Pokud se rozhodnete pro celoevropskou verzi, budete potřebovat přibližně 350 MB místa v telefonu, při výběru mapy ČR (nemusíte instalovat všechny mapy, vyberete si jen ty země, které potřebujete) zabrala aplikace a mapa 89 MB v paměti.

Používáte-li chytrý telefon s větší úhlopříčkou nebo tablet, čekají vás po spuštění navigace grafické orgie. Běžné automobilové navigace s úhlopříčkou kolem 5“ většinou nabízejí rozlišení displeje 480×272 bodů. Displej chytrého telefonu střední třídy zpravidla nabízí 800×480 bodů, dražší modely mají displej HD ready (1280×720) nebo Full HD (1920×1080) a navigace jej dokáže bezezbytku využít. Kvalita zobrazení a barev je velmi vysoká, písmo výborně čitelné, mapa se plynule a rychle překresluje a spolehlivě zobrazí vaši polohu a směr cesty ve 2D či 3D režimu. Kromě významných bodů vám na trase vykreslí trasu ve skutečné krajině. Poznáte tak, zda vás čeká rovný přímý úsek nebo zatáčky a stoupání či klesání. Na grafickou podobu navigace se můžete podívat v galerii:

Sygic GPS Navigation v GooglePlay

Navigace bezchybně zvládá zobrazení jízdy v pruzích (pomocí krátkých animací se nemůžete splést), upozorní s předstihem na úseky s vyšší nebo nižší rychlostí jízdy. Méně zkušení řidiči ocení i zobrazení doporučené rychlosti pro bezpečné projíždění zatáček. Každá trasa, kterou ujedete, je zaznamenána do cestovního deníku. Můžete si ji pak znovu zobrazit, podívat se na výškový profil a způsob vaší jízdy.

Vyhledání cílového bodu probíhá s postupným zadáním státu, města, ulice a čísla. Při kratší volbě ulice a čísla vám navigace nabídne všechny nalezené shody a ze seznamu si můžete vybrat. Databáze čísel popisných a orientačních funguje celkem bezchybně u velkých měst. U malých vesniček občas vyhledávání chybovalo a číslo domu nebylo nalezeno. V takovém případě nezbyde, než zvolit jen ulici a křižovatku nebo centrum sídla. Druhou možností (pokud máte čas na plánování) je nalezení přesných GPS souřadnic a zadání, případně vyhledání nejbližšího bodu zájmu z databáze POI.

Sygic podporuje navigování pro jízdy autem nebo pěšky, můžete si zvolit bod, přes který chcete projet a další bod, kolem kterého chcete cestovat. Snadno si tak naplánujete cestu s několika cíly a navigace vás postupně provede po celé trase. Pokud k cíli vede několik tras, zobrazí se všechny na úvodní mapě s vyznačením délky a doby jízdy/cesty. Snadno si tak vyberete, jakou trasu chcete absolvovat. Navigace nabízí české menu a české hlasové pokyny, které dostanete dostatečně brzy před provedením akce (změna pruhu, odbočení, průjezd křižovatkou). Řada lidí možná dává při navigaci přednost melodickému ženskému švitoření, mne osobně potěšilo, že pokyny udílí chlap. Za současnou cenu v akci navigace bezpochyby stojí. Po skončení akce ji klidně také doporučuji, jen už to nebude taková cenová pecka. Ale pořád bude dvakrát levnější, než nejlevnější samostatná automobilová navigace na trhu.

Zeptali jsme se zástupců společnosti Sygic:

Od jakého poskytovatele pocházejí mapové podklady pro navigaci Sygic?

Mapové podklady pocházejí od TomTom. V některých zemích používáme data i od jiných poskytovatelů, v Indii např. od MapMyIndia.

Jak často je plánovaná aktualizace mapových podkladů?

Aktualizace probíhá 3-4krát ročně.

Co znamená doživotní aktualizace?

Doživotní licence není časově ohraničená, Sygic navigaci může zákazník používat i když změní telefon, dokonce na jednu licenci současně může využívat i tablet, i smartphone současně. Licence je platná na 5ti zařízeních současně.

Je možné dohrávat do navigace vlastní hlasový profil:

Zatím ne.

Je možné nějakým způsobem měnit barevná schémata pro den/noc, upravovat oblíbené barvy?

V současné době ne.

Jak funguje HUD displej?

HUD je primárně určen k řízení během večera av noci. Tehdy je viditelnost na cestách zhoršená, proto bylo naší snahou přinést bezpečné řešení, kdy řidič nemusí spouštět oči z vozovky a díky tmě vidí jasně a zřetelně na čelním skle auta navigaci.

Proč by si měl uživatel koupit mapový software pro mobilní telefon, když může využít Google Map?

Na rozdíl od konkurence nabízí Sygic mapy uloženy přímo do telefonu, což znamená, že řidič nepotřebuje datový balíček v telefonu na využívání navigace a dostane se do správného cíle i když ztratí spojení. Řidiči to ocení zejména při cestách do zahraničí, kdy neplatí zbytečné poplatky za roamingové data, které bývají často velmi drahé. V Sygicu se zaměřujeme na obsah a uživatelský komfort, který naše navigace přináší. Každý si v ní umí najít to, co potřebuje, ať už jsou to rozšíření z TripAdvisor, booking.com nebo dopravní situace na silnicích Traffic.

Mají mapy Sygic nastavení jen pro automobily, nebo podporují i jiné trasy pro nákladní vozy, cyklisty, motorkáře, pěší turistiku?

Sygic se zabývá i řešeními pro řidiče kamionů a nově i taxikářů. Našim obchodním klientům nabízíme i integraci naší navigace do systémových řešení třetích stran. Nedávno jsme spustili například Job Dispatch, který primárně slouží k management pracovníků v terénu, jako jsou například kurýrní služby, opraváři a podobně.

Díky za odpovědi

Foto: Sygic a autor

 

 

You must be logged in to post a comment Login