Armádní, hasičské a policejní drony v Hřensku nalétaly téměř 10 tisíc kilometrů

Drony DJI Hřensko

V Hřensku, zasaženém obřím lesním požárem, záchranářům pomáhalo 20 dronů, které byly pomocí termokamer schopné najít skrytá ložiska požáru. Celkem bylo během monitoringu provedeno 1 478 vzletů, během kterých drony uletěly 9 808 kilometrů, vyplývá z dat společnosti DJI Telink.

Největší požár v historii České republiky vypukl v neděli čtyřiadvacátého července v Malinovém dolu u Hřenska. Z dosud neznámých příčin zde začal hořet kus lesa. Kvůli velkému suchu, horku, ale i větru se oheň začal rychle šířit. Ještě ten den šlo o tři hektary plochy.

Kvůli dalším ohniskům se požár brzy vymknul kontrole. Během několika dnů už byly ohněm zasaženy stovky hektarů, později dokonce až 1200 hektarů lesa. Nadále panovalo sucho a horko, navíc se požár šířil ve složitém terénu, kam se nedalo s běžnou technikou dostat.

Pro pomoc s živlem bylo nasazeno 5 typů bezpilotních letounů

Konkrétně šlo o tyto modely:

  • DJI Mavic 2 Enterprise Dual
  • DJI Mavic 2 Enterprise Advanced
  • DJI Matrice 30T (absolutní novinka, zapůjčena bezplatně dovozcem)
  • DJI Matrice  210 RTK
  • DJI Matrice řady 300 RTK

Zlikvidovat požár trvalo v Hřensku celých 20 dní. Podle údajů společnosti DJI Telink měly všechny drony vše celkem 1 478 vzletů. Ve vzduchu byly bezpilotní stroje celkem 538,6 hodin a nalétaly 9 808 km.

S drony během zásahu v Hřensku létala Policie ČR, Armáda ČR, Sbor dobrovolných hasičů Hřensko a Hasičský záchranný sbor Ústeckého, Jihomoravského, Karlovarského a Moravskoslezského kraje.

Drony plnily specifické úkoly

Každý z dronů je určen k plnění specifických úkolů. Drony se liší svou velikostí, doletem i možnostmi pro snímání špatně přístupného terénu. Některé dovedou rychle vytvářet dokonalé mapy a fotorealistické 3D modely terénu. Všechny stroje jsou nicméně schopné díky termovizi najít ložisko požáru a dokonce i to, které není běžně vidět, protože je skryté pod povrchem a šíří se kořenovým systémem. Informace o přesné poloze dokáže bezpilotní stroj takřka okamžitě předat na velitelské stanoviště.

Nejmenší dron DJI Mavic 2 Enterprise Advanced s hmotností kolem jednoho kilogramu je dronem průzkumným. Jeho úžasnou vlastností jsou jeho kompaktní rozměry i hmotnost. Dron váží pouhý jeden kilogram a i přesto nabídne kvalitní optickou kameru a termokameru. Když operátor najde ložisko požáru, pořídí kolmý snímek a ten společně s GPS souřadnicemi jednoduše odešle veliteli zásahu. 

Větší dron, novinka DJI Matrice 30T s hmotností přibližně 4 kg má více snímacích senzorů. Špičkovou výbavu tvoří kamera s optickým zoomem a laserový dálkoměr. Dron je schopný operovat na větší vzdálenosti od požáru. Specifikem létání nad lesními požáry je totiž kouř a vysoká teplota, což dron operátorům ztěžuje práci.

„Když operátor najde nějaký objekt zájmu, může to být osoba, ale také ložisko požáru, zamíří na něj kamerou – laserovým paprskem na objekt a GPS souřadnice jednoduše pošle veliteli zásahu. Jedná se o absolutní novinku konstruovanou pro úkoly tohoto typu. Hasičský sbor ji ještě ve své výbavě nemá, nicméně naše firma tento předváděcí kus záchranářům bezplatně zapůjčila. Šlo tedy doslova o křest ohněm,“ říká expert na drony Jaroslav Řešátko z firmy DJI Telink, která drony DJI do Česka výhradně dováží a zabývá se i školením pilotů. 

Drony DJI Hřensko infografika

„Zapůjčený dron DJI M30T v rukou hasičů strávil na požářišti měsíc. V těchto těžkých podmínkách se za jeho kniply vystřídala celá řada pilotů ze čtyř krajů. Dron putoval mezi piloty a jednotkami, ale hlavně mezi základnou a Pravčickou bránou. Zpátky se k nám vrátil pouze s kosmetickou vadou na ovladači, což je malý zázrak,“ dodal Jaroslav Řešátko.

Největší drony, Matrice řady 200 a 300 jsou určeny především pro rozsáhlejší mapování terénu. Je to jediná řada dronů, u kterého lze jednotlivé snímače měnit. V době dohašování požáru najdou největší uplatnění více senzorové kamery. Mezi nejdokonalejší patří kamera H20N, která má zoom nejen optický, ale přiblížení funguje i při snímání termovizí. Navíc optická kamera „vidí“ i v noci. 

„Nasazení dronů probíhalo od ranních hodin, kdy jsme mohli místo zásahu prozkoumat a předat zprávy dříve, než byla nasazená letecká technika k hašení. Drony byly velkým přínosem, protože terén v Hřensku je problematický jak dostupností pro techniku, tak i pro pěší průzkum. Pro velitele zásahu šlo o velký přínos,“ říká nprap. Petr Huk z HZS Ústeckého kraje, operátor dronu.

Zdroj a foto: DJI Telink

Podívejte se i na další zajímavé články na webu IT Revue v rubrikách Hardware, Software, Elektronika nebo Ostatní. IT Revue můžete sledovat i na Facebooku nebo Instagramu.