Proč si pořídit cyklistický radar a jak vám na cestách pomůže?

Cyklistický radar, jízda na kole v noci, Garmin, Pulsmetry.cz cena

Patříte mezi fanoušky cyklistiky? A chcete se na cestách cítit bezpečněji? V tom případě zvažte pořízení cyklistického radaru. Zjistěte, v čem přesně vám pomůže.

Cyklistika a bezpečnost

Cyklisté to na silnicích nemají zrovna jednoduché. Mnoho řidičů je totiž nemá dvakrát v lásce, a proto se tito sportovci velmi často potýkají s agresivitou ze strany řidičů. Setkat se můžete s předjížděním cyklistů v nebezpečných úsecích a v minimální vzdálenosti, pokřikováním, ostřikováním vodou z ostřikovačů a dalšími nepříjemnostmi. Mnoho cyklistů se nad tyto věci jednoduše povznese, nicméně dvakrát příjemné to rozhodně není.

I z toho důvodu je namístě pamatovat na notnou dávku bezpečnosti na silnicích. Samozřejmostí by mělo být použití reflexních prvků, díky kterým vás ostatní účastníci provozu bezpečně rozpoznají. V zimních měsících se také budete potýkat se zhoršenými světelnými podmínkami. Tma nastává poměrně brzy a je nutné své kolo vybavit potřebným osvětlením. 

Cyklistický radar upozorní na provoz za vámi. Radar Garmin Pulsmetry.cz
Cyklistický radar vás upozorní na provoz za vámi.

Co to je cyklistický radar

Cyklistický radar je drobné zařízení, které dokáže bezpečnost těchto sportovců významně podpořit. V podstatě se jedná o blikačku se senzorem umístěnou na sedlovce. Kromě toho, že díky tomuto radaru jste v provozu dobře vidět, přináší ještě jednu nespornou výhodu. Integrované čidlo totiž dokáže detekovat pohyb za vámi a upozornit vás na něj (tedy například na projíždějící auto, autobus či kamion).

Abyste však mohli informace z cyklistického radaru číst, potřebujete k tomu mít ještě zařízení, které lze s radarem spárovat. Typicky se bude jednat o cyklopočítač, který se připevňuje na řídítka. Pouhým pohledem na něj se tedy dozvíte, co se právě za vámi děje a na situaci můžete včas reagovat, například tak, že se ještě více přiblížíte krajnici.

Cyklistický radar najde uplatnění prakticky u všech, kteří se čas od času pohybují také na silnicích.

Výhody cyklistického radaru

Výhody cyklistického radaru jsou poměrně zřejmé. Na prvním místě musíme zdůraznit bezpečnost, kterou cyklistům poskytuje. Sportovci se díky němu mohou na silnicích cítit jistěji a nemusí se neustále ohlížet, co se děje za nimi (a tímto způsobem ohrožovat svou bezpečnost). Neustálé pohledy za sebe mohou být riskantní, obzvláště pokud je silnice plná výmolů.

Další výhodou je bezesporu větší viditelnost. Radary bývají vybaveny silnějšími diodami než běžné blikačky, díky čemuž bývá cyklista rozpoznatelný na větší vzdálenost.

A obávat se nemusíte ani toho, že by vás radar zbytečně upozorňoval na ostatní cyklisty při jízdě ve skupině. Radar totiž umí rozpoznat, zda se jedná o cyklistu, nebo vozidlo.

Samozřejmě musíte pamatovat na to, že se nejedná o stoprocentní ochranu před možnou srážkou. Na silnici je třeba být neustále ve střehu. Za drobnou nevýhodu cyklistického radaru lze považovat také fakt, že musíte myslet na jeho pravidelné nabíjení. 

Cyklistický radar Garmin Varia Pulsmetry.cz cena
Cyklistický radar Garmin Varia RTL515. (Zdroj: Pulsmetry.cz)

Jaké typy radarů na kolo existují

Na trhu je v současné době k dostání hned několik cyklistických radarů. Obecně se velké popularitě těší modely značky Garmin, které lze spárovat s cyklopočítačem stejné značky, případně i s jejich chytrými hodinkami či telefonem.

Vsadit můžete na základní cyklo radar Garmin Varia RTL515, který se jednoduše upevňuje a spolehlivě vás upozorní na blížící se vozidla. V režimu denního blikání se můžete těšit až na 16hodinovou výdrž baterie, což bez potíží vystačí na několik vyjížděk. Díky silnému světlu vás navíc ostatní účastníci provozu spatří až na vzdálenost 1,6 km.

Cyklistický radar Garmin Varia RCT715 cena
Cyklistický radar Garmin Varia RCT715 (Zdroj: Pulsmetry.cz)

Ještě o něco propracovanějším modelem je radar na kolo Garmin Varia RCT715, který je navíc vybaven kamerou. Ta může provoz za vámi nahrávat nepřetržitě a záznam následně poslouží jako důkaz v případě dopravní nehody. Nehodu navíc dokáže detekovat automaticky a uloží záznam těsně před nehodou a po ní.

Jak cyklo radar nainstalovat

Cyklistický radar se na kole instaluje na sedlovku, aby dokázal správně snímat provoz za vámi. Radary bývají kompatibilní s naprostou většinou kol, stačí je pouze nasadit. Následně můžete přistoupit k samotnému párování obou zařízení. Využít k tomu můžete buď cyklopočítač, sportovní hodinky nebo mobilní telefon. V případě cyklistických radarů Garmin se bude jednat o mobilní aplikaci Varia, která je k dispozici zcela zdarma.

Z hlediska údržby není třeba provádět nic speciálního. Pouze je třeba pamatovat na pravidelné nabíjení zařízení, aby dokázalo bez potíží pracovat. Užijte si i vy svůj oblíbený sport naplno a bez obav z nehody s cyklistickými radary.

Dostupnost a cena

Cyklistické radary Garmin můžete nakoupit na webu Pulsmetry.cz. Základní model se zadním světlem Garmin Varia Radar RTL515 je v nabídce za 4 290 Kč, varianta s kamerou Garmin Varia Radar RCT715 můžete nakoupit za 8 890 Kč. V nabídce najdete i samostatný radar bez světla Garmin Varia Radar RVR315. Je vhodný pro kola, která již mají osvětlení vyřešené a prodává se za 3 490 Kč. Celou nabídku doplňuje také zajímavá kombinace přední svítilny Garmin Varia UT800 a zadní svítilny s radarem Garmin Varia Radar RTL515, které jsou k dostání za 8 290 Kč.

Zdroj: Pulsmetry.cz, Foto: Garmin, Pixabay, Unsplash

Podívejte se i na další zajímavé články na webu IT Revue v rubrikách Hardware, Software, Elektronika nebo Ostatní. IT Revue můžete sledovat i na Facebooku nebo Instagramu.