Sluchátka Bose a beyerdynamic s ANC zajistí kvalitní a bezpečný poslech hudby

bezdrátová sluchátka beyerdynamic Free BYRD

Sluchátka Bose a beyerdynamic umožní poslech hudby, která nemusí být hlasitá a přesto si ji můžete užít naplno. Nabízejí totiž technologie, které ochrání sluch, vyrovnají případné sluchové disproporce a odfiltrují vnější hluk. 

Musí to tak řvát? Nemusí…

Řada lidí má sluchátka spojena s neduhem příliš hlasité hudby a potažmo s negativním dopadem na sluch uživatele. Faktem je, že velká část populace si do sluchátek pouští hudbu doslova „hlasitěji, než je zdrávo“. Řada lékařů přitom upozorňuje na to, že si mnozí neváží svého sluchu, a že příliš hlasitý častý poslech hudby způsobuje jeho postupnou ztrátu.

bezdrátová sluchátka beyerdynamic Free BYRD

ANC technologie potlačí vnější hluk

Jak lze zachovat intenzivní prožitek z poslechu, a přitom snížit hlasitost reprodukce? Cestou k tomuto cíli je technologie, která je dnes už poměrně rozšířená. Říká se jí ANC (jedná se o zkratku Active Noise Cancelling) a umí potlačit nežádoucí ruchy z okolí.

Používá k tomu snímání zvuků kolem uživatele pomocí mikrofonů na vnější straně sluchátek a vyspělou elektroniku, která umí v reálném čase přizpůsobit reprodukci tak, že tyto zvuky jednoduše řečeno při reprodukci „vymaže“.

Díky tomu stačí k dosažení intenzivního zážitku z poslechu v hlučném prostředí nižší úroveň hlasitosti, než kdyby musel uživatel hlasitou hudbou „překřikovat“ zvuky rušné ulice, vlaku, letadla nebo jiného prostředí.

sluchátka Bose QuietComfort 45 s ANC technologií

Historicky nejvýznamnějším průkopníkem ANC je americký Bose, který dodal na trh první sluchátka tohoto typu. Kromě sluchátek pro širokou veřejnost vyrábí Bose i speciální headsety pro piloty velkých letadel čelící během letu silnému hluku, který je nepříjemný a současně zhoršuje kvalitu komunikace mezi piloty i s řídící věží. Dnes již implementuje ANC velká část významných i méně známých výrobců sluchátek s tím, že kvalita „odhlučnění“ není vždy stejná.

Vyrovnání degradace sluchu

Spolupráce s významnými hráči ze světa zdravotnictví přinesla do poslechu hudby ještě jednu významnou vlastnost, kterou využívá například německý specialista na studiovou techniku beyerdymnamic, jehož sluchátka jsou vzhledem k jejich vlastnostem a kvalitě zvuku ve srovnání s velkými světovými výrobci často opomíjená.

Technologie MOSAYC, kterou beyerdynamic využívá, pochází z dílny německé společnosti Mimi Hearing Technologies a umí něco opravdu výjimečného. Pomocí speciální mobilní aplikace absolvuje uživatel přibližně dvouminutový test, který rozpozná, které tóny slyší uživatel následkem degradace sluchu hůře. Následně nastaví ekvalizér sluchátek tak, že tyto frekvence se správnou intenzitou zesílí a nedokonalosti sluchu vyrovná. Tuto vlastnost, doplněnou o výkonné ANC, mají například nedávno uvedená true wireless suchátka beyerdynamic Free BYRD.

Individuální nastavení reprodukce

Možná jste už slyšeli, že vlastnosti vnitřní části každého ucha jsou různé a že s tím souvisí i řada poruch sluchu. Speciálním vyšetřením a úpravou lze část těchto poruch odstranit. Některá sluchátka umí dnes již přizpůsobit reprodukci vlastnostem každého ucha individuálně.  Tuto průkopnickou technologii kalibrace zvuku představil v poslední době ve svých malých ANC sluchátkách do uší QuietComfort Earbuds II opět Bose. Proces kalibrace se aktivuje automaticky vždy při nasazení.

bezdrátová sluchátka Bose QuietComfort Earbuds II

Pomocí speciálního tónu a mikrofonu umístěného na vnitřní straně si sluchátka automaticky změří akustické vlastnosti zvukovodu a naměřené hodnoty jsou použity k úpravě reprodukce. Princip je podobný, jako při kalibraci zvuku pro danou poslechovou místnost a celý proces trvá méně než půl vteřiny. U sluchátek Bose QuietComfort Earbuds II jsou navíc mikrofony uvnitř sluchátek využity pro výrazně efektivnější ANC.

Díky nim totiž sluchátka „slyší“ zvuky, které se reálně dostávají k ušním bubínkům uživatele a elektronika se na ně může při procesu potlačení speciálně zaměřit. S pomocí CustomTune je tak možné neustále přizpůsobovat vlastnosti ANC měnícím se podmínkám a dosáhnout nejlepší úrovně potlačení ruchů.

Koncertní hala v letadle, v čekárně i v přeplněném autobusu

Technologie ANC pro potlačení vnějšího hluku, kalibrace zvukového přednesu pro různá prostředí a vyrovnání hladiny zvuku pro každé ucho nejsou zadarmo a najdete je spíše v dražších sluchátkách. Podívejte se na pár produktových tipů

Bose QuietComfort Earbuds II

Absolutně bezdrátová sluchátka, která nabízejí podle výrobce i prvních světových recenzí nejlepší potlačení okolních ruchů na světě. Kromě toho si pomocí technologie Bose CustomTune™ vždy při nasazení změří během zlomku vteřiny akustickou odezvu ucha a podle ní nastaví zvuk.

bezdrátová sluchátka Bose QuietComfort Earbuds II

Princip je podobný, jako při kalibraci zvuku pro konkrétní poslechovou místnost. Kromě toho vynikají výborným zvukem hodným Bose a oproti předchozí generaci. Výsledkem je bezprecedentní zážitek z poslechu i při nižší úrovni hlasitosti v hlučném prostředí.

Sluchátka jsou v současné době v prodeji za 7 690 Kč

Beyerdynamic Free BYRD 

True Wireless sluchátka od německého speciality na studiovou techniku nabízí velmi intenzivní zvukový zážitek s přesnou reprodukcí všech tónů včetně intenzivních basů, na jedno nabití vydrží hrát až 11 hodin a umí aktivně potlačit ruchy z okolí (ANC).

bezdrátová sluchátka beyerdynamic Free BYRD

To není všechno – kromě toho umožňují přizpůsobit zvuk konkrétnímu posluchači a při reprodukci vyrovnávají nedokonalosti jeho sluchu. Tuto vlastnost jim propůjčuje technologie vyvinutá původně ve zdravotnictví pro lidi s postižením sluchu.

Sluchátka můžete v prodejnách najít za doporučenou cenu 5 890 Kč

Investice do sluchu

Nákup sluchátek za několik tisíc (místo útraty několik stovek za levné „špunty“) za kvalitní poslech a ochranu sluchu stojí. Pokud váháte, zajděte si sluchátka vyzkoušet do nějaké větší prodejny elektroniky a Hi-Fi. Překvapí vás… Třeba to, že uslyšíte ticho v plném obchodě… 

Zdroj a foto: Bose, beyerdynamic

Podívejte se i na další zajímavé články na webu IT Revue v rubrikách Hardware, Software, Elektronika nebo Ostatní. IT Revue můžete sledovat i na Facebooku nebo Instagramu.