Canon EOS 1000D – nová digitální zrcadlovka

Společnost Canon představila novou digitální zrcadlovku EOS 1000D se snímačem CMOS s rozlišením 10,1 milionu pixelů, 7bodovým širokoplošným systémem automatického ostření a schopností souvislého snímání rychlostí až 3 snímky formátu JPEG za sekundu.

Zrcadlovka EOS 1000D s nejlehčím tělem mezi fotoaparáty EOS disponuje obrazovým procesorem DIGIC III a režimem živého náhledu Live View, nechybí ani integrovaný čistící systém EOS. Na trh je dodávána v setu s objektivem Canon EF-S 18-55mm IS se stabilizací obrazu. EOS 1000D je vybaven 7bodovým širokoplošným autofokusem a používá E-TTL II systém řízení zábleskové expozice.

S hmotností pouhých 450 g je EOS 1000D dosud nejlehčí digitální zrcadlovkou Canon. Jasný 2,5″ LCD displej dovoluje okamžité prohlédnutí pořízených snímků a kontrolu jejich kompozice, ostrosti a zaostření. LCD také nabízí rychlý přístup do přehledného systému nabídek, který používá systém karet s cílem zabránit zbytečnému vyhledávání posunem. Systém nabídek, převzatý z nejnovějších modelů EOS, umožňuje přímé ovládání externích zařízení, např. zábleskových jednotek Speedlite.

Fotoaparát nabízí 12 uživatelských funkcí včetně automatické optimalizace světla (Auto Lighting Optimizer), která upravuje jas a kontrast během zpracování obrazu a nastavením správné expozice pro obličej vylepšuje tóny pleti na portrétních fotografiích. Fotografové také mohou aktivovat doplňkovou funkci redukce šumu pro záběry s nastavením vysoké citlivosti ISO.

Pro fotografování v případech, kdy je použití hledáčku nepraktické, nebo při používání stativu, mohou uživatelé přepnout na režim živého náhledu Live View, který zobrazuje scénu na LCD displeji v podobě plynulého videa s frekvencí 30 sním./s. Kompozici a ovládání expozice lze usnadnit zvolením zobrazení mřížky a histogramu. Pro režim Live View jsou k dispozici dva AF režimy: Quick AF (Rychlé automatické ostření), který dočasně otočí zrcadlo fotoaparátu a aktivuje senzor AF, a Live AF (Automatické ostření v reálném čase), který pro ostření využívá údaje o kontrastu, jak je tomu u kompaktního digitálního fotoaparátu.

Technické údaje

 • Snímač CMOS 10,1 Mpx
 • Integrovaný čisticí systém EOS
 • 7bodový širokoplošný AF systém s vysokou citlivostí středového bodu při použití objektivů se světelností f/5.6
 • Citlivost ISO 100 – ISO 1600.
 • Čas 30 – 1/4000 sekundy
 • Až 3 snímky za sekundu
 • Snímání pomocí 2,5″ LCD displeje s režimem Live View
 • Obrazový procesor DIGIC III
 • Podpora paměťových karet SD a SDHC
 • Kompaktní a lehké tělo s rozměry 126,1 x 97,5 x 61,9 mm a hmotností 450 g
 • Digital Photo Professional – software pro zpracování RAW snímků
 • Plná kompatibilita se všemi objektivy Canon EF a EF-S a blesky Speedlite EX

Poznámka: Cena fotoaparátu nebyla dosud zveřejněna, předpokládá se cenová hladina mezi 11000 a 13000 Kč. Canon tak začíná nabízet „low end“ zrcadlovku pro začínající uživatele, který nestačí kompaktní fotoaparáty a hledají levné tělo se zajímavými parametry a možností výměny objektivů. Na rozdíl od modelů EOS400D nebo EOS450D, které disponují 9bodovým ostřením, je u nové EOS1000D jen 7bodové ostření. Ostření nemusí být problém, zejména pokud automaticky ostříte na střed (nikoliv celoplošně), nebo si zvolíte manuál. Na rozdíl od 400D nabízí 1000D Live View jako 450D. Tělo zřejmě nebude maximálně odolné, ale fotoaparát si člověk nekupuje proto, aby s ním občas praštil o zem. Setový stabilizovaný objektiv také není k zahození. Canon 1000D se tak zřejmě stane alternativou k Nikonu D40, případně D60. Může však odlákat zákazníky od EOS 450D a proto je pro mne uvedení tohoto fotoaparátu celkem překvapivé.

Zdroj a foto: Canon