Datové připojení ve vlacích v ČR využívá 76 procent cestujících. Tady jsou jejich zkušenosti

5G data vlak výzkum připojení využití výpadky Huawei Ipsos práce zábava poměr

Bez internetu ve vlaku vydrží jen čtvrtina cestujících. Podle průzkumu agentury Ipsos 76 % cestujících ve vlacích využívá internetové připojení pro různé aktivity, od práce po zábavu. Výpadky nebo útlum mobilního signálu jsou omezující pro více než polovinu respondentů.

Tuto problematiku řeší dopravci a dodavatelé technologií po celém světě. Společnost Huawei ve spolupráci s telekomunikačními partnery vyvinula pokročilé technologie zaměřené na zlepšení pokrytí a kvality 5G signálu ve vlacích, aby tak umožnila plynulý přenos dat a kvalitní hlasové služby po celou dobu cesty.

Proč to nejde bez výpadků?

Pohyb vlaků a konstrukční prvky železničních vozů způsobují utlumení nebo dokonce výpadky signálu, což omezuje přístup cestujících ke kontinuálnímu využití internetového připojení a telefonních služeb během jízdy. Zajištění spolehlivého datového a hlasového připojení ve vlacích představuje významnou technologickou výzvu.

V pohybujícím se vlaku, jehož konstrukce je blízká tzv. „Faradayově kleci“, je pokrytí signálem mnohem problematičtější, než je tomu v budovách nebo v otevřené krajině.

Nejdřív zábava, pak možná práce

Průzkum, zaměřený na situaci na železnici v ČR ukázal, že 76 % respondentů využívá při cestování vlakem datové připojení. Polovina respondentů používá internet především ke sledování filmů a k poslechu hudby a třetina cestujících připojení využívá ke čtení zpráv a 14 % k práci. Tato data poukazují na rostoucí potřebu spolehlivých a rychlých internetových služeb ve vlacích.

5G data vlak výzkum připojení využití výpadky Huawei Ipsos práce zábava poměr

Průzkum (probíhal od 21. do 24. května 2024 na území ČR) také odhalil, že výpadky datových a hlasových služeb jsou běžné a pro mnoho uživatelů omezující, což zdůrazňuje důležitost modernizace síťové infrastruktury. Téměř 44 % cestujících hlásí, že jsou omezeni výpadky signálu.

„Vlaková doprava se stává stále oblíbenější pro obchodní i rekreační cesty, přičemž plynulé datové a hlasové připojení je nezbytné pro ty, kteří chtějí cestou pracovat nebo se bavit,“ říká Pavel Košek, ředitel komunikace Huawei. „Tyto potřeby dokážeme naplnit prostřednictvím pokročilých technologií, které zlepšují dostupnost a kvalitu 5G signálu ve vlacích. Díky inovacím v dynamickém přidělování výkonu a v anténních technologiích Huawei umožňuje cestujícím využívat vysokorychlostní internet bez přerušení, což vylepšuje zážitek z cestování a zvyšuje produktivitu.“

Technické výzvy při pokrytí vlaků 5G signálem

Při pokrytí vlaků 5G signálem řešíme několik specifických problémů. Huawei nabízí svá řešení pro tyto oblasti:

  • Interference a útlum signálu: speciální materiály použité v konstrukci vozů mohou způsobovat větší útlum signálu 5G. Pro řešení těchto problémů je nutné inovativní rádiové a anténní řešení, které optimalizuje využití dostupného výkonu, a zároveň minimalizuje interferenci mezi veřejnými a dedikovanými sítěmi.
  • Dynamické přidělení výkonu: Huawei zavádí řešení, které zahrnuje unikátní technologii antén a schéma přidělování rádiového výkonu, aby se zlepšilo pokrytí podél železničních tratí. Toto řešení umožňuje dynamicky přidělovat rádiový výkon anténám, které vysílají signál pouze ve směru jízdy vlaků.
  • Inovace v technologii pasivních antén: Huawei využívá integrovanou anténu s designem skládaného pole, která umožňuje efektivní integraci dvou anténních polí do jediné antény, což zjednodušuje nasazení a zlepšuje efektivitu.

5G data vlak výzkum připojení využití výpadky Huawei Ipsos práce zábava poměr

Jak zlepšit pokrytí

Průzkum jasně ukazuje, že jak pracovní, tak zábavní potřeby cestujících jsou stále více závislé na dostupnosti kvalitního internetového připojení. V reakci na rostoucí poptávku po stabilním spojení ve vlacích implementuje společnost Huawei technologie, které zlepšují stabilitu a kvalitu 5G signálu pro cestující.

5G data vlak výzkum připojení využití výpadky Huawei Ipsos práce zábava poměr

Využívá speciálně navržené antény a unikátní schémata přidělování rádiového výkonu, které jsou optimalizované pro dynamické prostředí vlaků. Toto řešení umožňuje anténám zaměřit a udržet silnější signál ve směru pohybu vlaku, což vede ke zlepšení pokrytí bez zvyšování spotřeby energie.

Zdroj a foto: Huawei

Podívejte se i na další zajímavé články na webu IT Revue v rubrikách HardwareSoftwareElektronika nebo Ostatní. IT Revue můžete sledovat i na Facebooku nebo Instagramu.