HP bojuje proti padělkům. Vloni odhalilo přes 3,5 milionu podvodných tiskových produktů.

originální tonerová cartridge HP

V uplynulém roce měl tým společnosti HP pro boj proti padělkům a podvodům (ACF) napilno. Tým ACF, jehož úkolem je chránit zákazníky před nákupem padělaných produktů HP, zabavil v Evropě, na Středním východě a v Africe (region EMEA), v Asii a Tichomoří (region APAC) a v Americe více než 3,5 milionu padělaných tiskových produktů, dílů a komponentů včetně velkého množství inkoustových a tonerových kazet.

Originální výrobky HP jsou navrženy tak, aby splňovaly přísné standardy kvality a spolehlivosti, uplatňované společností HP, které se opírají o dlouhou historii inovací, výzkumu a testování. Padělané výrobky jsou nejen nelegální, ale mohou také způsobit řadu problémů, které mohou mít za následek potíže s funkčností i spolehlivostí. 

Pokud se tiskárna HP rozbije kvůli použití padělané inkoustové nebo tonerové kazety, nevztahuje se na poškození tiskárny omezená záruka.

„Padělatelé se k prodeji podvodného zboží snaží stále častěji využívat internet,“ uvedl Guillaume Gerardin, globální ředitel a generální ředitel globální divize tiskových spotřebních materiálů HP. „Pro zákazníky je tedy přímo při nákupu stále obtížnější odhalit, že mají v rukou padělanou kazetu. Proto je velmi důležité, aby společnost HP i nadále pokračovala ve spolupráci s platformami pro online prodej a pomáhala jim odhalovat padělané výrobky, odstraňovat je z nabídky a dohledávat zdroje, odkud padělané zboží pochází.“

Boj proti padělkům

V období od listopadu 2020 do října 2021 zabavilo HP celkem 646 000 padělaných tiskových produktů v regionu EMEA, dalších 400 000 na americkém trhu a 2,5 milionu v oblasti APAC. Nelegální prodej se již z velké části přesunul do online prostředí, kde se podvodníci snaží prodat padělané zboží. Tento trend se v důsledku koronavirové pandemie ještě prohloubil a počet případů, kdy se HP podařilo dosáhnout stažení nabídky padělaného zboží prodávaného online, vzrostl ve srovnání s předchozím rokem o 19 %. HP spolupracuje s online tržišti a dalšími online platformami třetích stran, aby na těchto platformách prosadila přísnější postupy pro identifikaci produktů nebo prodejců porušujících autorská práva.

Koronavirová epidemie nadále ovlivňovala schopnost společnosti HP úzce spolupracovat s orgány činnými v trestním řízení, ale opatření, usilující o identifikaci padělků, se tam, kde to bylo možné, přesunula do online prostředí. Ve fiskálním roce 2021 bylo provedeno 1 191 auditů pro ochranu partnerů, tedy o 11 % více než o rok dříve. Virtuální kontroly a audity pomohly týmu ACF po celém světě identifikovat a stáhnout z online nabídek více než 224 000 kusů nelegálních výrobků HP.

„Když prodejci, partneři, distributoři a místní orgány činné v trestním řízení úzce spolupracují, dokážeme snížit počet případů, kdy se na trh dostanou falešné tiskové produkty,“ uvedl Glenn Jones, globální vedoucí programu pro boj proti padělkům společnosti HP. „Vzhledem k tomu, že dochází k rozvolňování protipandemických opatření a zaměstnanci se vracejí do kanceláří, musejí pracovníci rozhodující o IT záležitostech zachovávat ostražitost a vyhýbat se levným kancelářským produktům zaplavujícím trh, které mohou být padělané. Zákon o boji proti padělkům a kontroly zakoupeného zboží u zákazníka mohou pomoci identifikovat padělané kazety a komponenty a zajistit, aby se nikdy nedostaly ke koncovému uživateli.“

HP také investuje do školení a vzdělávání v oblasti boje proti padělkům prostřednictvím online akcí, které dosud oslovily miliony partnerů a zákazníků.

Charakteristické znaky originálních kazet HP

HP již vyrobilo více než 3,9 miliardy originálních inkoustových a tonerových kazet, které obsahují recyklovaný plast. Více než 80 % originálních inkoustových kazet HP a 100 % originálních tonerových kazet HP se dnes vyrábí z recyklovaného materiálu. Prostřednictvím programu pro bezplatné odeslání a recyklaci použitých produktů HP Planet Partners bylo od zahájení této iniciativy před téměř třiceti lety recyklováno více než 875 milionů kazet a program se rozšířil do 68 zemí světa.

Služby HP Instant Ink a Managed Print Services poskytují zákazníkům bezpečný a bezproblémový způsob, jak si zajistit vždy originální spotřební materiál pro vysoce kvalitní tisk.

Při rozlišování mezi originálními kazetami HP a padělky by se zákazníci měli zaměřit na následující:

  1. Kontrola štítku. Vyhledejte na krabici holografický bezpečnostní štítek a ujistěte se, že se při pohybu tam a zpět a nahoru a dolů mění jeho barva nebo že se na štítku pohybují symboly „OK“ a „√“.
  2. Oskenování kódu. Pomocí aplikace HP SureSupply (nebo jakékoli čtečky QR kódů) naskenujte QR kód na bezpečnostní pečeti kazety. Pokud nedokážete QR kódy přečíst pomocí chytrého telefonu, ověřte je online.
  3. Nahlášení padělku. Pomozte nám bojovat proti padělkům tím, že je nahlásíte na internetových stránkách.

Zdroj a foto: HP

Podívejte se i na další zajímavé články na webu IT Revue v rubrikách Hardware, Software, Elektronika nebo Ostatní. IT Revue můžete sledovat i na Facebooku nebo Instagramu.