Případ iPad – tabletu je všude plno

Apple iPad zleva, zprava, shora, zdola, zevnitř, k tomu obaly, příslušenství, kabely (které někdy nefungují), review, preview, první, druhé, třetí a další dojmy. Všichni jsou nadšení, nikdo moc nereptá. Když něco nejde, tak to není závada, ale vlastnost.

Odstartování prodejů v kamenných obchodech provází očekávaný zákaznický zájem o placatou novinku, která byla představena na začátku tohoto roku. Zatím se o iPadu psalo jen z dodaných marketingových materiálů. Teď se všechno změní, objevil se u prvních majitelů a v redakcích. Díky product placementu hraje hlavní či vedlejší role v seriálech, filmech, talkshow. Začalo to na vyhlášení Oskarů a příští rok třeba bude nejlepší film na iPadu, o iPadu nebo s iPadem.

Nějakou dobu to budeme muset vydržet. Alespoň do té chvíle, než se ta zázračná placka objeví i u nás. Možná bez češtiny, bez flashe, bez pozic pro paměťové karty, bez správného napájení z neoriginálních USB kabelů, ale bude tu. Pak nás už přetrpěné americké šílenství čeká v menší míře znovu.  Do té doby vyjdou tisíce článků o tom, co všechno iPad umí a neumí. Další tisíce o stojáncích, obalech, klávesnicích, myších. A o tom jak jej držet, nosit, kolébat před spaním, pochovat po probuzení, nabíjet doma, v kanceláři, v autě, v letadle, na skeatboardu, kolečkových bruslích a za pomoci větru, deště a slunečních kolektorů.

Něco si přečtete i zde. Nemohu stát úplně stranou, co kdyby mne někdo prásknul… Jsem přesvědčen o tom, že iPad je skvělé zařízení, které ovlivní vývoj mnoha budoucích přenosných produktů osobní zábavy. V základní smysluplné hardwarové výbavě tu iPad bude stát kolem 13 000 – 15 000 Kč (jak rád bych se mýlil a cena výrazně klesla). S doplňky pro trochu vážnější práci (klávesnice pro rychlejší psaní, myš pro přesnější práci s grafikou, nějakou dokovací stanici s připojenými periferiemi, reproduktory, tiskárnou…) cena lehce dosáhne 20 tisíc. A právě zde začnu pochybovat, zda se to skutečně vyplatí.

Možná nebudu zastáncem super stylu, ale zůstanu u pohodlné práce. Dám přednost konvertibilnímu notebooku s otočnou obrazovkou, který funguje jako tablet, nebo notebooku s odnímatelnou obrazovkou, který funguje podobně. Možná bude o něco těžší, ale bude se na něm lépe psát, určitě zvládne multitasking a ten zpropadený flash, v němž mají některé firmy a kamarádi své webové prezentace.  Bude podporovat čtení paměťových karet s fotografiemi a umožní přetáhnout hudbu nebo filmy z externího disku i bez iTunes.

Přes všechny silácké žvásty mám vážné obavy, zda o iPadech nebudou platit stejná rčení jako o ženách: život s nimi je hrozný a bez nich ještě horší…

Do konečného rozhodnutí jen pár obrázků, které dokreslují situaci…

Dokovací stanice a klávesnice pro iPad

Zdroj: http://www.engadget.com/2010/04/03/apple-ipad-accessories-hands-on-micro-review/

Dobíjení iPadu

je možné jen z napájeného USB portu nebo s využitím napájeného USB hubu (korektně dodávám, že na nenapájených USB portech nefungují ani některé skenery, které využívají jen USB přívod proudu, problémy mají i externí pevné disky atd..) viz http://support.apple.com/kb/HT4060

Obaly na iPad

Zdroj: http://www.techfresh.net/stm-glove-extra-small-sleeve-for-ipad

Zdroj: http://www.techfresh.net/substrata-wooden-cases-for-ipad

Zdroj: http://www.chipchick.com/2010/04/incase-cases-ipad.html

Zdroj: http://www.geardiary.com/2010/04/02/and-the-first-ipad-case-to-arrive-for-review-the-speck-pixelshield

Zdroj: http://www.geardiary.com/2010/04/01/ipads-arrive-saturday-full-body-protection-ships-monday/apple_ipad_with/

Stojánky na iPad

Zdroj: http://www.techfresh.net/twelvesouth-bookarc-for-ipad

Zdroj: http://www.techfresh.net/macally-launches-aluminum-viewing-stand-for-ipad

Pohled do iPadu

Zdroj: http://www.engadget.com/2010/04/03/hey-look-at-that-ifixits-ripping-an-ipad-to-shreds/

iPad jako druhý monitor

Zdroj :http://www.engadget.com/2010/04/02/ipad-roundup-idisplay-extended-desktop-plus-kindle-time-and-m/

Někde už toho také mají plné zuby

… a nabízejí rss kanál bez zpráv o iPadu

Zdroj: http://www.engadget.com/2010/04/02/sick-of-all-the-apple-news-were-here-for-you/

Nakonec jeden z nejlepších aprílových kousků: program pro iPad: simulátor tahací harmoniky (vážně doufám, že to není skutečnost…)

Zdroj: http://gizmodo.com/5507554/stop-worrying-and-pick-up-your-ipad-accordion-simulator

Druhý aprílový žert mne spíš trochu mrzí:

speciální stojánek iCade, který změní iPad ve starý arkádový automat, snad někdo nakonec začne vyrábět. Ruční práce ze dřeva, vlastní joystick a tlačítka, podpora aplikací z AppStore (Donkey Kong, Q-Bert, Dig Dug), vlastní napájení a cena jen 149 USD…  Není vážně úžasný?

Zdroj: http://the-gadgeteer.com/2010/04/05/old-school-ipad-gaming-with-the-icade/