Svatý Valentýn přitahuje kyberpodvodníky. Pozor na online seznamky!

Foto Kaspersky online seznamky

Svátek všech zamilovaných svádí k častějšímu používání online seznamek, jimž uživatelé svěřují stále více soukromých informací. Větší míra sdílení osobních dat ale vede k tomu, že se někteří uživatelé nechtěně stávají terčem útoků, jako je například doxing – shromažďování a zveřejňování osobních údajů oběti na internetu. Společnost Kaspersky před Valentýnem 2022 zaznamenává větší intenzitu podvodných aktivit a vyzývá uživatele on-line seznamovacích aplikací a webových stránek, aby chránili svá data a zajistili si digitální soukromí.

Používání seznamovacích aplikací v posledních několika letech prudce vzrostlo: Tinder dosáhl v březnu 2020 za jediný den rekordního počtu 3 miliard hodnocení účastníků, zatímco OkCupid tvrdí, že ročně najde 91 milionů potenciálních partnerů. Nedávná studie společnosti Kaspersky však ukázala, že víc než polovina (55 %) respondentů se obává pronásledování ze strany někoho, s kým se seznámili on-line, a že každý šestý uživatel seznamovací aplikace (16 %) byl obětí doxingu.

Mnohé z těchto aplikací nyní po uživatelích požadují, aby se zaregistrovali prostřednictvím svého účtu na sociálních sítích, čímž se jejich profil automaticky doplní uloženými fotografiemi a osobními údaji, jako jsou pracoviště nebo škola. Pomocí těchto údajů pak můžou potenciální doxeři snadněji vyhledávat uživatele na internetu a zjišťovat si o nich další informace.

Falešné e-maily s nabídkou seznámení

Údaje uložené v profilech seznamovacích aplikací jsou mimořádně citlivé a pro podvodníky velmi lákavé. Zvýšení požadavků na ochranu osobních údajů vedlo k tomu, že se seznamovací aplikace staly bezpečnějšími. Podle studie společnosti Kaspersky pět nejoblíbenějších seznamovacích aplikací vylepšilo své šifrovací protokoly a začalo více dbát na soukromí uživatelů. Aby tyto údaje lépe zabezpečily, zavedly tyto aplikace placené verze, které uživatelům umožňují například zadat svou polohu ručně nebo rozmazat fotografie.

Problém se však netýká pouze veřejně dostupných osobních údajů. Analytici společnosti Kaspersky každoročně zaznamenávají zintenzivnění podvodných aktivit v období kolem Valentýna a ani letošní rok není výjimkou. Kromě napodobování populárních seznamovacích aplikací za účelem shromažďování osobních údajů obětí začali kyberzločinci šířit e-maily, v nichž se vydávají za ženy hledající partnery. Tyto e-maily obsahují odkaz na podvodnou stránku napodobující profil na seznamce a žádají lidi, aby vyplnili formulář s osobními preferencemi ohledně hledaného partnera. Nakonec je uživatel vyzván, aby přidal své bankovní přihlašovací údaje. Netřeba dodávat, že oběť přijde o peníze i osobní data a nedostane žádnou šanci se s někým seznámit.

„Seznamovací aplikace otevírají lidem hledajícím partnera spoustu možností. Všechny informace uložené on-line však můžou získat podvodníci, kteří pak oběti připraví o peníze nebo jinak zneužijí jejich důvěry. Této příležitosti se také rychle chápou kyberzločinci, aby získali finanční prospěch. Dobrou zprávou je, že seznamovací aplikace jdou správným směrem a umožňují uživatelům navazovat bezpečnější kontakty. Jakkoli můžou být tyto interakce někdy skvělé, opatrnost je vždy na místě. I když si myslíte, že jste na internetu dostatečně zkušení a opatrní, vždy existují způsoby, jak si zlepšit digitální bezpečnost. Díky tomu se pak můžete těšit z konverzace s vědomím, že jste vy i vaše osobní údaje v bezpečí,“ říká Anna Larkina, bezpečnostní expertka společnosti Kaspersky.

Doporučení pro on-line seznamování

Potřeba bezpečnějšího přístupu k on-line seznamování je ještě aktuálnější v období kolem Valentýna, kdy se na seznamovací aplikace a webové stránky připojuje víc lidí než obvykle, aby našli vytoužený protějšek. Společnost Kaspersky připravila následující doporučení, jimiž by se měli řídit všichni, co si chtějí bezpečně užívat on-line seznamování.

  • Nespojujte svůj Instagram (ani jiné účty na sociálních sítích) s profilem v seznamovací aplikaci. Prozradilo by to o vás příliš mnoho potenciálně zneužitelných informací. I když jste si nastavili Instagram na ochranu soukromí a bezpečnost, propojení účtů přináší víc rizika než užitku.
  • Nesdílejte svoje telefonní číslo ani jiné přístupy ke komunikačním aplikacím. Seznamovací aplikace důrazně doporučují používat jejich vlastní chatovací platformy a je moudré to dodržovat, dokud si nejste jisti, že osobě, se kterou komunikujete, můžete důvěřovat. A až budete připraveni přejít se svým protějškem na jinou komunikační aplikaci, nastavte ji tak, aby byly vaše soukromé informace chráněny.
  • Kyberzločinci se můžou pokusit vylákat některé vaše soukromé údaje, takže buďte ve střehu, pokud vás protějšek požádá o instalaci aplikace do telefonu, návštěvu určité webové stránky nebo se začne vyptávat například na vašeho oblíbeného učitele nebo prvního domácího mazlíčka (což bývají běžné otázky k zabezpečení přístupu do různých internetových služeb). Co vám hrozí, když nebudete opatrní? Aplikace může být škodlivá, webová stránka může být podvržená a tyto informace můžou někomu pomoct ukrást vaše peníze nebo identitu.
  • Dávejte si pozor na chatboty, které vás můřou nalákat k zaslání peněz nebo údajů. Tyto programy slouží k automatizované komunikaci s lidmi, takže pokud máte z chatu divný pocit a pokud odpovědi druhé strany zcela neodpovídají vašim otázkám, můžete předpokládat, že nekomunikujete s člověkem, ale s chatbotem.
  • Pokud je to možné, zkuste si v aplikaci změnit nastavení tak, aby se váš profil ukazoval pouze těm lidem, se kterými jste se spárovali. Tak se k vašim údajům nedostane celý svět. Zúžení zobrazení na omezený počet lidí snižuje pravděpodobnost, že se informace z vašho profilu dostanou do nepovolaných rukou.

Zdroj a foto: Kaspersky

Podívejte se i na další zajímavé články na webu IT Revue v rubrikách Hardware, Software, Elektronika nebo Ostatní. IT Revue můžete sledovat i na Facebooku nebo Instagramu.