Světový den zálohování. Kam ukládáte svoje data vy?

Podle statistik na serveru WorldBackupDay.com 30 procent lidí svá data nezálohuje. Každý měsíc je přitom infikována desetina ze všech počítačů, připojených do internetu – a množí se případy, kdy malware zašifruje uživatelům data a vyděrači pak požadují výkupné za šifrovací klíče.

Podle doporučení společnosti ESET existují dobré důvody zálohovat také data v mobilních zařízeních. Například kvůli hrozbě jejich ztráty: každou minutu je podle WorldBackupDay.com ztraceno nebo ukradeno 113 mobilů. Experti při příležitosti Světového dne zálohování doporučují, jak zálohovat data.

1.  USB disky, paměťové karty

Hlavní výhodou USB disků a paměťových karet je, že jsou malé a snadno přenosné. Totéž je však současně nevýhodou, takže data, zálohovaná tímto způsobem, se snadno ztratí. Navíc není jasné, kolik zapisovacích cyklů tato média snesou – přesněji, jak přesně klesá jejich spolehlivost s narůstajícím počtem přepsání paměťových domén. V případě paměťových karet přistupuje navíc riziko, že je uživatel ponechá v počítači – takže v případě napadení šifrovacím malwarem dojde k zašifrování záloh.

Reklama/Advertisement

2. Externí pevné disky

Jde o velmi levné a přitom velké kapacity pro ukládání dat (pro domácnosti typicky 2-4 TB). Je však potřeba varovat před častou praxí, kdy uživatelé směšují zálohování dat s rozšířením „provozních“ úložných kapacit. Zálohovací disk by k běžnému provozu sloužit rozhodně neměl. Externí disky jsou také ohrožené případným přepětím – a v případě stálého připojení k počítači také šifrovacím malware (podobně, jako ostatní média, především paměťové karty).

Přenosné disky ADATA HC630 a HC550

3.  Time Machine

Tento nástroj pro uživatele počítačů Mac provádí zálohování na externí pevné disky automaticky a v případě využití produktu Time Capsule od dpolečnosti Apple bezdrátově.
(Dá se však využít jakýkoli pevný disk.) Time Machine udržuje hodinové zálohy pro posledních 24 hodin, denní zálohy pro poslední měsíc – a měsíční zálohy do využití plné kapacity disku.

4.  Network Attached Storage (NAS)

Jde o standardní řešení ve firemní oblasti, které se rozšiřuje i do domácností – zvláště těch, kde chtějí zálohovat vícero počítačů a mobilních zařízení. Sice jde stále o relativně dražší řešení, ale ceny rychle klesají a pro ty, kdo vyžadují pohodlí a nechtějí se zálohováním zatěžovat, jde o dostupnou volbu. Negativem je vedle ceny v mnoha případech také složitá počáteční konfigurace.

5. Cloudové služby

Zatímco NAS je de facto soukromý cloudový úložný server, obdobné služby jsou dostupné i na internetu. Nejznámější jsou iCloud, Dropbox, Google Drive nebo OneDrive. Tyto služby mají řadu pozitiv. Jsou často v základní podobě nebo s limitovanou kapacitou zdarma a jejich používání je velmi pohodlné. Mají však i negativa: vyžadují datové připojení  a ukusují z jeho limitů, a především poskytovatelé nedávají prakticky žádné reálné záruky. Týká se to jak bezpečnosti uložených dat, tak samotného pokračování služby, tedy dostupnosti záloh.

6. Tisk

Přestože tato možnost se těm ostatním vymyká, jde v řadě případů o rozumnou volbu – hlavně v případě opravdu kritických dokumentů. Světový den zálohování je příležitostí uvědomit si hodnotu svých dat, zamyslet se nad riziky jejich ztráty a zařadit se k těm, kdo tato rizika odpovědně řeší.

Zdroj: ESET, foto: Toshiba, ADATA

Reklama/Advertisement