Velkoformátová digitální zařízení Xerox tisknou na textil

Xerox představil nové řady produktů kategorie TEX v technologií přímého potisku textilií sublimačním barvivem. Patří mezi ně tiskárny Xerox 7142TEX pro šíře do 42“ (107 cm) a produkční model Xerox 8164TEX o šíři až 64“ (163 cm).

Velkoformátové sublimační tiskárny Xerox 7142TEX a 8164TEX tisknou v rozlišení 360 až 2880 dpi, používají speciální akrylátové, vodou ředitelné barvy CMYK a jsou standardně vybaveny integrovanou řízenou topnou jednotkou a navíjecím systémem s nastavitelným řízením tahu navíjeného textilu. Tiskárny jsou určeny pro potisk textilií na bázi PES (minimálně 70 %) a pro přírodní materiály na bázi bavlny, s využitím  speciálního pigmentového barviva. Jsou určeny i pro tisk Roll-to-Roll, tedy z role na roli.

Potištěné role jsou finalizovány v jednotce TEXCOOKER nebo CALENDER DS67, které aktivují sublimační proces, při němž dojde k hloubkovému probarvení vláken plynem, což garantuje extrémně vysokou trvanlivost a životnost. Takto potištěné textilní materiály lze dále běžně zpracovávat na další výrobky stříháním a šitím a následně běžně udržovat praním, žehlením či napařováním. Probarvená textilie nepouští barvu, je zcela odolná otěru, UV záření i dalším venkovním podmínkám.  Většina materiálů také splňuje normy nehořlavosti a lze je dále upravovat impregnacemi proti vodě či nátěry pro náročnější použití, takže najdou uplatnění ve velkém množství segmentů.

Cena produktů nebyla zveřejněna, zařízení jsou již dostupná na českém trhu.

Zdroj: Xerox