4K monitor Samsung ViewFinity S8 s úhlopříčkou 27 nebo 32 palců

monitor Samsung ViewFinity S8

Společnost Samsung Electronics představila nový monitor ViewFinity S8 (modelové číslo S80PB) s vysokým rozlišením pro profesionální využití v kreativních oborech. Ocení ho zejména filmaři, fotografové, grafici apod. ViewFinity je nová řada monitorů Samsung s vysokým rozlišením, u nichž Samsung hodlá i nadále posouvat laťku kvality stále výše. 

„ViewFinity je výsledkem našeho úsilí, s nímž vyvíjíme a vyrábíme špičkové monitory s mimořádnou barevnou přesností pro profesionály, pro něž je taková přesnost a stabilní výkon nezbytností,“ prohlásil Hyesung Ha, výkonný viceprezident divize zobrazovacích zařízení Samsung Electronics. „Jsme rádi, že můžeme nový model nabídnout umělcům, grafikům a dalším profesionálním uživatelům, kteří díky naší technologii budou moci naplno využít svůj tvůrčí potenciál.“

Samsung ViewFinity S8 je k dispozici ve dvou verzích s úhlopříčkou 32 a 27 palců, tedy 82 a 69 cm. V současné době se jedná o dvě nejoblíbenější velikostní varianty. Mezi hlavní přednosti patří špičkové rozlišení UHD, široký gamut (barevná paleta) pokrývající 98% barevného prostoru DCI-P3 a standard Video Electronics Standards Association (VESA) DisplayHDR™ 600, což znamená větší barevné rozpětí, přesnost a  lepší zobrazení detailů. Díky profesionální tovární kalibraci a vyspělému IPS panelu zobrazí monitor až miliardu barev v dokonalé kvalitě se špičkovým kontrastem i v nejnáročnějších projektech a aplikacích.

Kromě toho obdržel monitor Samsung ViewFinity S8 i certifikát PANTONE Validated od renomované organizace PANTONE, což potvrzuje, že nový model přesně zobrazí  více než 2000 jednotlivých barevných odstínů a také 110 odstínů pleti, nově přidaných do vzorníku PANTONE SkinTone Guide.

Panel je krytý matnou vrstvou, díky níž monitor netrpí žádnými odlesky i bez sluneční clony – právem za to získal jako první model na světě certifikát Glare Free organizace UL. K dalším přednostem patří široký pozorovací úhel ve vodorovném i svislém směru. I díky němu obdržel monitor ViewFinity S8 cenu Innovation Award Honoree v kategorii počítačových periférií a příslušenství na letošním ročníku veletrhu CES 2022 v americkém Las Vegas.

monitor Samsung ViewFinity S8

Samsung při výrobě monitoru použil nově vyvinutý materiál, vyrobený částečně z recyklovaného plastového odpadu z oceánu. Naplňuje tím své odhodlání využívat u zobrazovacích zařízení více recyklovaných plastů než v roce 2021 a zmenšit tím i svou ekologickou stopu. Technologie Eco Savings Plus navíc snižuje jas pixelů v části obrazu s černou barvou, čímž se celková spotřeba monitoru snižuje až o 10 %. I za to obdržel monitor ViewFinity S8 certifikát TCO, udílený za splnění požadavků pro společenskou i ekologickou udržitelnost a za přispění k cirkulární ekonomice.

Kvalitu monitoru ViewFinity S8 podtrhují i další funkce. Lze jej použít jako jediný monitor pro více počítačů, což může doma i v kanceláři výrazně usnadnit práci. Jediný kabel USB-C umožňuje přenos obrazu a dat rychlostí až 10 Gb/s, k rychlému internetovému připojení slouží ethernetový port, dobíjení má výkon až 90 W. Provedení ve standardu VESA s naklápěním, otáčením i středovým kloubem znamená maximálně účelné využití prostoru. Od organizace TÜV Rheinland získal monitor ocenění za režimy Intelligent Eye Care a Eye Saver (ochrana očí), za systém Adaptive Picture (vynikající obraz v jakémkoli prostředí) a za technologii Flicker Free zabraňující mihotání obrazu.

monitor Samsung ViewFinity S8

Do řady ViewFinity patří kromě nového modelu S8 i devět dalších typů s rozlišením QHD či vyšším – modely pro rok 2022 (S80PB, S61B) a pro rok 2021 (S95UA, S80UA, S80A, S70A, S65UA, S60UA, S60A).

Technické specifikace

ModelS80PB
DisplejÚhlopříčka32”, 27’’ (82, 69 cm)
Rozlišení3840 x 2160 (UHD)
Typ paneluIPS
Gamut (rozsah DCI)DCI-P3 98%
HDR32’’ – HDR600, 27’’ – HDR400
Max. jas (typická hodnota)32’’ – 600 cd/㎡, 27’’ – 400 cd/㎡
Odezva5 ms (GtG)
Poměr kontrastu1000:1 (typická hodnota)
Pozorovací úhel178° (vodorovný) / 178° (svislý)
Podpora barev (16,7 mil /1 mld)Max 1,07 mld
FunkceRežim Intelligent Eye careAdaptive Picture / režim Eye Saver / Flicker Free
Picture-In-PictureAno
Picture-By-PictureAno
Typ stojanuHAS (Height Adjustable Stand)
Výklopná / Otočná / Kloubová konstrukceAno
Držák na stěnu100×100
RozhraníKonektivita1 Display Port / 1 HDMI / 1 USB-C / USB Hub 3.0 (3 Dn)

*nabíjení přes USB-C: Max 90W

Ethernet (LAN)1 EA
CertifikaceUL (protiodleskové provedení)Ano
PANTONEAno (PANTONE™ Validated, PANTONE™ SkinTone™ Validated)
TUVAno ( GS / Low Blue Light / Flicker free )
TCO 9.0Ano
EPEATAno
Energy StarAno

Monitor Samsung ViewFinity S8 bude dostupný v České republice začátkem července 2022 ve dvou velikostech. Jeho doporučená maloobchodní cena je 18 990 Kč v případě úhlopříčky 32 palce a 13 990 Kč v případě úhlopříčky 27 palce.

Zdroj a foto: Samsung

Podívejte se i na další zajímavé články na webu IT Revue v rubrikách Hardware, Software, Elektronika nebo Ostatní. IT Revue můžete sledovat i na Facebooku nebo Instagramu.