AXIS W101 – nositelná kamera pro každého

personální nostitelná kamera AXIS W101

Společnost Axis Communications uvádí nový model kamery AXIS W101 s přívlastkem „nositelná kamera pro každého“. Jde o přírůstek do řady kamer Axis určených k nošení na těle, které už zná a oceňuje široká škála profesionálů, hlavně z řad policie a bezpečnostních agentur. Nový model AXIS W101 je k dispozici v bílé a černé barvě a zpřístupňuje výhody záznamu prostřednictvím kamery nošené na těle velkému okruhu dalších odvětví a trhů. 

Kamera AXIS W101 nabízí vylepšenou kvalitu obrazu a zvuk s potlačením šumu. Obraz má přirozenější barvy, s menším šumem ve scénách s nízkým osvětlením, a také lepší kontrast. Vynikající ostrost obrazu je dosažena díky kratším časům závěrky. Zesilovač hlasu zajišťuje čistější a líp rozeznatelný záznam řeči. 

Kamera je vybavená velkým, snadno přístupným tlačítkem, které spouští záznam jediným klepnutím. Vylepšené uchycení umožňuje pořídit stabilní záznam v každé situaci. Klíčovou funkcí je zde možnost aktivovat tzv. buffer neboli přednahrávku. Tato až 90vteřinová sekvence se automaticky připojí k nahrávce ve chvíli, kdy nositel kameru zapne. To umožnuje „vrátit“ čas o minutu a půl zpět před moment, než uživatel nahrávání zahájil, a líp tak zmapovat původ, podněty i reakce jednotlivých účastníků celé situace. 

Mobilní aplikace a záznam metadat

Důležitou součástí systému nositelné kamery je mobilní aplikace pro systémy iOS a Android umožňující prohlížení a označování situačních momentů v terénu. Je to ideální doplněk pro každého, kdo chce mít rychlý a snadný přístup k náhledu videozáznamu. Videa z kamery není možné v aplikaci mazat nebo vystříhávat jejich části. Uživatelé je můžou pouze doplňovat o poznámky a další informace, které se po vložení do dokovací stanice uloží jako součást metadat.

Kamery nošené na těle můžou do záznamů automaticky ukládat i různé další typy metadat. Jedním z příkladů jsou údaje o poloze. Spojením videa se zeměpisnými souřadnicemi z místa, kde bylo natočeno, lze výrazně zvýšit důkazní hodnotu záznamu. V porovnání se svým předchůdcem podporuje kamera AXIS W101 víc systémů GNSS, včetně GPS, Glonass a Galileo, což umožňuje přesnější lokalizaci polohy. Zároveň se tím otvírají nové možnosti využití polohových záznamů pro případné geolokační služby specializovaných technologických firem.

AXIS W101

Kamera AXIS W101 je k dispozici ve dvou barvách – bílé a černé. Může tak sloužit jak v aplikacích, kde má poskytnout diskrétní dohled, tak v aplikacích, kdy má být naopak jasně viditelná a odradit od případného incidentu. Baterie je koncipována tak, aby vydržela fungovat celý životní cyklus kamery. U kamery AXIS W101 je provozní doba v zapnutém „hybridním stand-by“ režimu až 17 hodin, přičemž při rozlišení 1080p vydrží nonstop nahrávat video víc než 12 hodin. V případě potřeby ji ale lze nabíjet také v terénu (na cestách) pomocí jakékoli nabíječky USB-C. 

Snadná integrace a kybernetická bezpečnost

Kamera AXIS W101 je založena na otevřených standardech a nabízí snadnou integraci jak s aplikacemi AXIS Camera Station a AXIS Case Insight, tak i se systémy VMS (správa videa) a EMS (správa důkazů) třetích stran, a to lokálně, nebo v cloudu. Není proto problém tyto kamery zapojit i do bezpečnostních systémů už zavedených. 

Při archivaci videa využívá kamera technologii Axis Zipstream zajišťující vysokou úroveň komprimace videa při minimálních ztrátách jeho obrazové nebo zvukové kvality. To šetří místo jak v kameře samotné, tak především na serverech nebo cloudu, kam se data z kamer stahují. Díky tomu je možné zapojit do systému velké množství kamer bez nutnosti spravovat rozsáhlá datová úložiště. 

AXIS W101 splňuje standardy FBI pro kybernetickou bezpečnost díky end-to-end šifrování. Ochranu ID zařízení Axis a zjednodušení procesu síťové autorizace zařízení Axis dále zajišťuje funkce Axis Edge Vault. 

Klíčové vlastnosti kamery W101:

  • vždy ostrý obraz a čistý zvuk,
  • provozní doba až 17 hodin,
  • přijímač GPS/GNSS k sledování polohy,
  • systém KlickFast,
  • záruka 3 roky.

Dostupnost a cena

Nová kamera bude k dispozici prostřednictvím distribučních kanálů společnosti Axis v 1. čtvrtletí 2022 za doporučenou koncovou cenu 15 900 Kč. 

Zdroj a foto: Axis Communications

Podívejte se i na další zajímavé články na webu IT Revue v rubrikách Hardware, Software, Elektronika nebo Ostatní. IT Revue můžete sledovat i na Facebooku nebo Instagramu.