Bezpečnostní okna chrání váš majetek před zloději

VEKA bezpečnostní okna ilustrace

Zloději překonají překážku v podobě obyčejných oken do 3 vteřin. Existuje však řada bezpečnostních oken, která váš domov a majetek mohou ochránit mnohem lépe a déle!

Okna patří mezi nejkritičtější části domu či bytu nejen z pohledu stavebního, ale i bezpečnostního. Pokud jsou v přízemí nebo snadno dostupná, bývají prvním místem, kterým se zloděj pokouší dostat dovnitř. Bohužel, okna se standardním kováním umí lupič překonat do 3 vteřin. Řešení, které zlodějům výrazně ztíží cestu, představují bezpečnostní okna. Co musí takové okno splňovat a jak ho vybrat?

Okna či dveře zařazujeme do bezpečnostních tříd RC1 až RC6, které určuje norma ČSN EN 1627. Zkratka RC vychází z anglického spojení Resistance Class, a každá třída vyjadřuje odolnost oken proti pokusu o násilné vniknutí. Logicky platí, že čím vyšší třída, tím je míra zabezpečení vyšší.

„Aby okno spadalo do konkrétní bezpečnostní třídy, musí ji splňovat jako celek. To znamená, že pro danou třídu je nezbytné použít nejen adekvátní okenní kování obsahující bezpečnostní body na všech uzávěrech, ale také vlepovaná bezpečnostní skla či bezpečnostní kličku. Bohužel z praxe musím konstatovat, že okna se standardním kováním nemají proti zlodějům šanci. Během 3–5 vteřin je zkušený lupič překoná,“ vysvětluje Milan Klepsa, v ČR a SR zástupce společnosti VEKA, která je předním světovým výrobcem plastových profilů oken a dveří třídy A.

Nejběžněji se vyrábí okna v bezpečnostní třídě RC2 a RC3, jelikož třídy RC4, RC5 a RC6 bývají obtížně realizovatelné. Pro jejich dosažení je nutné využít dalšího dodatečného zabezpečení typu mříží, pevných rolet či vnějších uzamykatelných žaluzií.

Jakým nástrahám odolá bezpečnostní okno?

I ta nejnižší třída na výše zmiňované stupnici zabezpečení poskytuje vysokou míru ochrany před vloupáním. Okno třídy RC2 musí například odolat minimálně 3 minutám fyzického násilí zloděje, který používá jednoduché nářadí na páčení (například šroubovák).

Také musí disponovat bezpečnostním zasklením podle ČSN EN 356 P4A a je nezbytné, aby bylo vybaveno okenní kličkou se zámkem nebo blokovacím tlačítkem s odolností 100 Nm. Pod kličkou je vložená podložka zabraňující vyvrtání.

Pokud máte zájem o bližší informace a potřebujete poradit s výběrem plastových bezpečnostních oken, obraťte se na partnery VEKA.

Zdroj a foto: VEKA

Podívejte se i na další zajímavé články na webu IT Revue v rubrikách Hardware, Software, Elektronika nebo Ostatní. IT Revue můžete sledovat i na Facebooku nebo Instagramu.