Bose radí jak si vybrat správný soundbar, který zvýší divácký zážitek přednesem dokonalého zvuku. Můžete zvolit TV Speaker, Smart Soundbar 600 nebo 900, případně je doplnit o subwoofer a zadní reproduktory.
Potěšení z kvalitního zvuku
Sebelepší a sebevětší filmový obraz bez kvalitního zvuku, to prostě není ono. Pravdivost tohoto tvrzení pochopíte teprve až když uslyšíte ten rozdíl. Možná se vám to „na první poslech“ nezdá, ale význam působivé reprodukce má na intenzivní prožitek stejnou váhu, jako kvalitní obraz.
Nejjednodušší řešení, které nevyžaduje prostor pro instalaci množství reproduktorů, nabízí dnes soundbar. Dobře vybraný soundbar dokáže vytěžit z moderních možností filmového průmyslu to nejlepší. Zde je průvodce výběrem soundbaru v závislosti na individuálních potřebách.
Možnosti domácí zábavy dosahují dnes díky filmovým streamovacím službám a dostupnosti vyspělých televizních a zvukových technologií vrcholu. V obývacím pokoji si můžete vytvořit téměř stejnou atmosféru, jako ve velkém kinosále, navíc s okamžitou dostupností nepřeberné nabídky filmů a seriálů.
Dobře zvolený soundbar vás vtáhne doslova doprostřed scény. Dokáže zlepšit srozumitelnost nejasných dialogů a z akčních scén vytvoří silný audiovizuální zážitek. Jak se však orientovat v nabídce? Aktuální možnosti budeme demonstrovat na příkladu konkrétních přístrojů legendární audio značky Bose.
Srozumitelnost dialogů a prostorové možnosti zvuku
Možná to znáte – hudba na pozadí eskaluje, tiché dialogy se stávají nezřetelnými a napětí ustupuje snaze zachytit slova. Není nic horšího než dívat se na film a nerozumět dialogům. Pokud nechcete prostorový zvuk a spokojíte se stereo reprodukcí, je pro vás ideální kompaktní soundbar doplněný třetím reproduktorem typu Bose TV Speaker (7 690 Kč). Kromě levého a pravého reproduktoru, které jsou namířeny do stran a zajišťují působivý zvuk včetně výrazných basů, je totiž vybaven středovým (centrálním) reproduktorem zdůrazňujícím dialogy. Díky němu vám už neunikne ani slovo. Konkrétně Bose TV Speaker nabízí režim „Dialogue“, který srozumitelnost ještě více posílí.
Pokud se ale chcete ocitnout opravdu uprostřed scény, je třeba uvažovat o prostorovém systému pracujícím s více zvukovými kanály. Vyspělé soundbary dokáží vytvořit z jednoho přístroje prostorový zvuk pomocí směrových reproduktorů a odrazů od stěn. Záleží na počtu použitých reproduktorů, konstrukci a také na podpoře různých zvukových kodeků. Nejběžnější konfigurací prostorového zvuku byl dlouho formát 5.1, ve který pracuje s hlavní stereo sadou doplněnou středovým a dvěma zadními efektovými reproduktory. „.1“ na konci označuje subwoofer neboli basový reproduktor, o něm až později.
V poslední době nastavil však laťku zvukový standard Dolby Atmos, který do nahrávky umí doplnit něco, co tu do jeho příchodu nebylo. Přidává totiž další prvek – zvuk přicházející shora. Některé nejmodernější soundbary, jako například Bose Smart Soundbar 600 (13 990 Kč) nebo Bose Smart Soundbar 900 (24 990 Kč) proto mají vestavěné i reproduktory namířené ke stropu a jejich elektronika umí zvuk Dolby Atmos zpracovat a reprodukovat. Ale pozor, televizory podporující Dolby Atmos neumí v naprosté většině prostorový zvuk Atmos přehrát, protože nedisponují popsaným zvukovým systémem. Dokáží ho však předat odpovídajícímu soundbaru nebo zesilovači přes rozhraní eARC. Pro dosažení plnohodnotného zvuku Dolby Atmos při streamování filmů pomocí aplikace v chytrém televizoru (Netflix apod.) je tedy třeba mít televizor vybavený konektorem HDMI eARC, optika ani základní HDMI stačit nebude.
Přesná kalibrace prostorového zvuku
I zde najdeme rozdíly. Nejvyspělejší modely soundbarů, jako Bose Smart Soundbar 900, nabízí možnost přesného nastavení prostorového zvuku pomocí takzvané kalibrace. Její princip spočívá v tom, že uživatel umístí speciální dodaný mikrofon na místo, ze kterého sleduje filmy nejčastěji. Během kalibrace vysílá Soundbar zvuky do jednotlivých stran, změří zvukové vlastnosti konkrétní místnosti a podle zjištěných údajů nastaví reprodukci.
Možnost kalibrace je vhodná zejména v členitých místnostech nebo v případech, kdy je televizor se soundbarem umístěn v rohu (zvuky vysílané na jednu stranu se odráží od blízké stěny a divák je slyší dříve, opačné kanály putují k uším posluchače po odrazech déle). Pomocí kalibrace je možné dosáhnout tedy nejlepší možný zvuk. Nároky mnoha uživatelů uspokojí však i kvalitní zvuk Dolby Atmos bez kalibrace, který nabízí například Bose Smart Soundbar 600.
Možnost rozšíření o subwoofer a zadní reproduktory
Soundbary jsou kompaktní přístroje, jsou dostupné ve velkém cenovém rozpětí a údaj o výkonu ve Wattech nevypovídá o kvalitě zvuku. Různé modely vytváří různě působivou zvukovou kulisu s rozdílnou intenzitou basů. Některé soundbary se proto prodávají rovnou v sadě se subwooferem. Značka Bose je historicky známá tím, že dokáže z malých audio systémů vytvořit „velký“ zvuk a reprodukce uvedených vzorových přístrojů uspokojí většinu uživatelů.
Komu by však mohutnost těch nejhlubších basů přece jen chyběla, může všechny uvedené přístroje rozšířit o bezdrátový subwoofer Bose Bass Module 500 nebo Bose Bass Module 700 (k soundbaru TV speaker je lze připojit jen kabelem) a Smart Soundbary 600 i 900 také o dvojici miniaturních, ale výkonných bezdrátových zadních reproduktorů Bose Surround Speakers či Bose Surround Speakers 700 zajišťující ještě výraznější prostorové podání. Někteří výrobci nabízejí podobné možnosti také, jiní nikoli.
Poslech hudby a propojení s dalšími reproduktory v domě nebo bytě
Každý soundbar lze propojit s televizorem pomocí HDMI nebo optického vstupu a nahradit jím televizní reproduktory. To je jeho základní „poslání“. Pokud máte ale obývací pokoj vybaven opravdu kvalitním soundbarem, nabízí se logická možnost využít ho i pro poslech hudby. I zde se nabízí několik možností.
Téměř každý dnes využívá trend hudby streamované přímo z internetu pomocí populárních služeb, jako třeba Spotify. Většina chytrých televizorů umožňuje sice instalaci Spotify a poslech hudby přes soundbar, ale tato varianta se nejeví jako nejlepší řešení, protože při reprodukci hudby je zbytečné mít zapnutý televizor. Pokud je soundbar vybaven stereo vstupem „Aux In“ nebo Bluetooth, je možné do něj hudbu posílat z připojeného telefonu nebo hudebního přehrávače. V tomto případě musí být však telefon buď připojen kabelem nebo v dosahu Bluetooth.
Některé soundbary nabízí mnohem víc. Pro demonstraci možností se vrátíme k vzorovým Smart soundbarům Bose (600 a 900). Oba streaming ze Spotify (i dalších služeb) podporují, pomocí WiFi je lze připojit k internetu a následně streamovat hudbu přímo do soundbaru. Smartphone kteréhokoli člena rodiny s aplikací Bose Music pak slouží jen jako ovladač pro výběr hudby. S telefonem je možné odejít mimo dosah Bluetooth nebo telefonovat a hudba bude hrát dál. A díky vlastnímu chytrému ekosystému Bose a podpoře Airplay 2 je možné tyto soundbary propojit s dalšími chytrými reproduktory Bose nebo s kompatibilními přístroji jiných značek a vytvořit jednoduše komplexní audio systém ozvučující celý dům.
A ještě jedna praktická vychytávka – jde si váš partner lehnout a vy se chcete dívat na film nebo poslouchat hudbu dál? V tu chvíli je praktická možnost přepnout zvuk bez nutnosti zapojování kabelů do bezdrátových sluchátek. Zde se opět hodí využití komplexní platformy Bose, která umožňuje v aplikaci jednoduše přepnout zvuk ze soundbaru do bezdrátových sluchátek.
Ať milujete jakýkoli žánr, kvalitní a dobře zvolený soundbar pozdvihne váš prožitek ze sledování filmu na mnohem vyšší úroveň, v případě prostorového zvuku vás doslova vtáhne do děje a může nabídnout i mnohem víc.
Podívejte se i na další zajímavé články na webu IT Revue v rubrikách Hardware, Software, Elektronika nebo Ostatní. IT Revue můžete sledovat i na Facebooku nebo Instagramu.