CEBIT 2015 – základní desky ASRock s USB 3.1 a konektorem USB C

První základní desku s novým rozhraním USB 3.1 typu C uvedl do prodeje tchajwanský výrobce ASRock. Desky Superspeed+ představil i na výstavě CeBIT 2015. Porty nové generace byly ohlášeny ještě v létě loňského roku, ale reálné produkty přicházejí na trh až nyní.

Desky ASRock přinášejí současně i s porty Super Speed​​+ USB 3.1 typu A, který je zpětně kompatibilní s konektory USB 3.0, 2.0 a také 1.1. Prvenství je nicméně zajímavé hlavně u konektorů typu C. Díky malým rozměrům jsou předurčeny pro využití ve stále populárnějších mobilních zařízeních a sehrají důležitou roli jistě i v budoucnosti. Všechny typy portů USB 3.1 zrychlují přenos dat na 10 Gb za sekundu. Výhodou konektorů typu C je i symetrický design – nerozhoduje již tedy jeho orientace. Nabíjení se zrychlí z dosavadních 0,9 ampérů generace 3 až na 3,0 ampéry, což urychlí dobíjení připojených zařízení. Nové konektory jsou navíc odolnější, takže vydrží až deset tisíc připojení a odpojení. Vybrané desky s čipsetem Z97 vybaví ASRock oběma typy konektorů – A i C.

S USB 3.1. se představí desky s čipsetem X99 – X99 OC Formula/3.1, X99 Extreme6/3.1 a X99X Killer/3.1. Tento nový design využije skryté rezervy procesorů Intel LGA 2011-3, zvýší frekvenci pamětí DDR4 a zlepší stabilitu při přetaktování. Uvedené desky budou mít port typu C integrován přímo a spolu s ním i přídavnou kartu USB 3.1 Card/A+A. Světovým prvenstvím ASRock bude i první deska x99 formátu mini-ITX. Nová X99E-ITX/ac bude příležitostí, jak zmenšit PC a přitom optimalizovat jeho výkon na maximum.

Reklama/Advertisement

Zdroj a foto: ASRock

 

Reklama/Advertisement