Dynabook předpovídá vývoj technologického sektoru v roce 2023

Hybridní práce, cena energií, udržitelnost životního prostředí a vzrůstající bezpečností rizika. To jsou podle odborníků ze společnosti Dynabook hlavní oblasti vývoje technologického sektoru v příštím roce.

V době, kdy čelíme přetrvávajícím komplikacím po pandemii, složité makroekonomické situaci i rostoucím cenám energií, je předpovídání vývoje pro příští rok velmi obtížným úkolem. Faktem nicméně zůstává, že přes nejistotu současného stavu technologického trhu potřebují společnosti k zajištění růstu a udržení konkurenceschopnosti rozumně investovat do technologií. Které technologie či komplexní řešení se budou během příštího roku rozvíjet?

Modernizace starých zařízení

Už nyní je zřejmé, že hlavním trendem nadcházejícího roku bude udržitelnost. O tomto tématu se sice mluví již řadu let, nicméně v návaznosti na aktuální zvyšování cen energií, problematiku životního prostředí, sociálních věcí a správy získává potřeba udržitelných postupů právě teď zcela nový význam.

V roce 2023 budou společnosti nuceny přijímat nová rozhodnutí s přihlédnutím k udržitelnosti. Jednou z oblastí, které se tato věc dotkne asi nejvíce, je modernizace technologií umožňujících šetřit energii a snižovat zátěž na životní prostředí.

Náš průzkum zjistil, že ve srovnání s dobou před pandemií považuje nyní 64 % malých a středních evropských firem (SMB) za mnohem důležitější nákup notebooků, a to zejména s přihlédnutím k trendu hybridní práce. Vzhledem k tomu, že u starších notebooků dochází ke snižování životnosti baterie, jsou uživatelé nuceni častěji napájet své přístroje ze sítě.

To bude v kombinaci s rostoucími náklady na energie znamenat, že společnosti budou muset upgradovat na novější technologie, které zajistí delší výdrž baterií. A protože se středem zájmu mnoha firem stává udržitelnost v širším smyslu, budou se více zaměřovat na technologie s nižším dopadem na životní prostředí.

Klíčem k růstu podniků bude obnova zařízení, nicméně společnosti budou muset také uvažovat o tom, jak budou stará zařízení likvidovat s ohledem na snížení jejich uhlíkové stopy. K tomu budou stále více využívat přeprodej a recyklaci.

Řešení nedostatku znalostí a zkušeností v oblasti IT

Po pandemii a Brexitu se organizace ve Spojeném království potýkají s chybějícími kvalifikovanými IT odborníky s relevantními znalostmi. Nedávný výzkum společnosti Virgin Media O2 zjistil, že nedostatky v digitálních dovednostech pracovníků stojí britskou ekonomiku ročně 12,8 miliardy liber.

Alex Malienko, Dynabook
Alex Malienko, Dynabook

Efektivní způsob, jak najít nové talenty v technologickém průmyslu, jsou nyní investice do školení v oblasti IT a do náborových programů, které mohou absolventy škol či univerzit i lidi, kteří mění z nejrůznějších důvodů svou kariéru, připravit na konkrétní specializace.

Další možností, jak překonat nedostatek znalostí a zkušeností, je svěřit vysoce kvalifikovaným zaměstnancům klíčovou roli při řízení a podpoře zaměstnanců pracujících z domova. Společnosti, které implementují úspěšný a na míru šitý hybridní pracovní model, mohou významně zlepšit efektivitu svých týmů pomocí vhodně zvolených cloudových řešení.

Protože se ale technologie i obchodní modely neustále a rychle vyvíjejí, společnosti budou muset v roce 2023 zavádět více školicích a postgraduálních programů, aby zvýšily dovednosti budoucích zaměstnanců a připravily je na hybridní digitální svět.

Hybridní pracovní model a otázky bezpečnosti

Hybridní práce přinesla podnikům i zaměstnancům řadu výhod. Přinesla s sebou ale také výrazně vyšší úroveň rizik v oblasti zabezpečení dat. Do popředí obchodních strategií ve všech odvětvích se proto bude i nadále dostávat zajištění bezpečnosti citlivých dat.

Většina velkých společností se na tuto oblast již výrazně zaměřila, nicméně podle našeho průzkumu považuje zlepšení své infrastruktury kybernetické bezpečnosti za investiční prioritu nyní jen 46 % malých a středních firem v Evropě. Velké procento podniků se na zajištění zabezpečení prozatím příliš nezaměřuje a v celém odvětví je proto potřeba udělat víc, aby se firmy chránily před kybernetickými útoky na svá data.

V roce 2023 budou SMB muset učinit bezpečnostní opatření středobodem svých strategií a zajistit, aby vzdálení zaměstnanci používali k ukládání dat cloudová řešení. Součástí bezpečnostních strategií, které mohou pomoci zmírnit rizika, je také využívání dobře zabezpečených zařízení vybavených operačním systémem Windows 11 a dvoufaktorovým ověřením uživatele.

Problémy s dodavatelským řetězcem

Komplikace s dodavatelským řetězcem způsobené pandemií stále ještě v mnoha odvětvích přetrvávají a zasáhnou společnosti i v příštím roce – téměř čtvrtina (23 %) firem očekává související komplikace minimálně do léta 2023. Tomuto problému nepřispívají ani globální ekonomické problémy, které vedly k poklesu dodávek technologických zařízení v Evropě.

Se vstupem do roku 2023 se však blíží obrazné světlo na konci tunelu. Dá se předpokládat, že dodavatelské řetězce se začnou stabilizovat a trh technologických zařízení se vrátí do stavu, kdy nabídka bude držet krok s poptávkou. Je také pravděpodobné, že řada společností otevře na různých místech nové výrobní prostory, rozšíří výrobu a bude se snažit bojovat proti globálním problémům, které je ohrožují.

Zvýšení produktivity zaměstnanců SMB

V našem výzkumu uvedlo 19 % dotázaných z SMB jako svůj hlavní problém produktivitu zaměstnanců. Protože pokles produktivity je zejména pro malé a střední podniky nákladná záležitost, je na místě uvažovat o vhodné podpoře zaměstnanců s ohledem na tento problém. Aby malé SMB problém produktivity především vzdálené pracovní síly překonaly, budou vyhledávat vhodná zařízení i nástroje pro optimální a zabezpečenou komunikaci.

V roce 2023 se pravděpodobně rozpočty na IT budou zaměřovat na spolehlivější technologická řešení a zvýšení podpory IT s cílem zvýšit podporu vzdáleně pracujících zaměstnanců.

Makroekonomická situace spojená s globální energetickou krizí způsobila v letošním roce dominový efekt téměř ve všech odvětvích. Se vstupem do roku 2023 se budou společnosti snažit v tomto neustále se měnícím prostředí prosadit, a proto pro ně bude existenčně důležité zaměřit své rozpočty na IT na udržení prosperity.

Zdroj a foto: Dynabook

Podívejte se i na další zajímavé články na webu IT Revue v rubrikách Hardware, Software, Elektronika nebo Ostatní. IT Revue můžete sledovat i na Facebooku nebo Instagramu.