Jak se daří vašim penězům? Hackeři říkají, že dobře

Bezpečnost internetu a mobilních telefonů

Ať je leden nebo máj, internet je hackerů ráj. Vaše data budou v roce 2014 znovu v nebezpečí. Na co si dát pozor? Podívejte se

Za pár dnů tu máme konec roku a nastane čas bilancování. Odborníci na bezpečnost už mají něco za sebou a pustili do světa pár informací, které nikoho rozumného mezi klávesnicí a židlí nenechají v klidu. Předpověď na příští rok není zrovna radostná.

(Ne)bezpečné soukromí

Po skandálu Edwarda Snowdena se lidé snaží udržet soukromí pod pokličkou přes všechny snahy výzvědných služeb po celém světě. Vzroste popularita VPN služeb, anonymních serverů i šifrovacích nástrojů. Zabezpečené přenosy šifrovaných dat budou frčet více než letos.

Měli jste našetřeno? Možná už nemáte

V roce 2014 budou pokračovat snahy kybernetických zločinců vyvinout dokonalejší systémy, jak krást peníze – ať už přímo či nepřímo. K přímému odcizení poslouží dokonalejší nástroje k přístupu do bankovních účtů mobilních uživatelů (mobilní phishing, bankovní trojské koně). Poroste obchod s mobilními botnety, které budou využívány k šíření škodlivých programů třetích stran. Pro nepřímé krádeže peněz budou sloužit sofistikovanější verze trojských koní šifrujících data na mobilních zařízeních, blokujících přístup k fotografiím, kontaktům a korespondenci, dokud za výkupné nedají obětem klíč k dešifrování. Zařízení s Androidem budou první na řadě. Takové prvenství moc nepotěší. Je nejvyšší čas poohlédnout se po nějakém zabezpečení telefonu při pohybu v otevřených sítích Wi-Fi a po antivirovém programu.

Mapa nebezpečného internetu. Čím červenější, tím větší počet napadených/infikovaných počítačů. Zdroj: Kaspersky Lab
Mapa nebezpečného internetu. Čím červenější, tím větší počet napadených/infikovaných počítačů. Zdroj: Kaspersky Lab

 

Na co se netěší podnikatelé

Mnoho oblíbených internetových služeb zavádí dodatečná opatření k ochraně dat uživatelů, například šifrování dat proudících mezi jejich vlastními servery. Podobná opatření budou při vybírání mezi konkurenčními službami klíčová.

Hackeři útočí na zaměstnance cloudových služeb, které považují za nejslabší článek v jejich bezpečnostním řetězci. Mohou tak získat přístup k obrovskému množství dat. Kromě jejich odcizení může útočníkům jít i o smazání nebo změnu informací – v některých případech je totiž manipulace s daty pro toho, kdo si útok objednal, mnohem výhodnější. Bezpečnost cloudu se bude určitě probírat a propírat znovu a znovu. Je sice hezké mít uložena data na vzdáleném místě, ale není hezké, když se v nich někdo šťourá. Osobně mi vadí hackeři stejně jako odborníci z tajných služeb.

Krádež zdrojových kódů (v herním průmyslu, vývoji aplikací, apod.) dává útočníkům skvělou příležitost k nalezení zranitelností, které následně využijí k podvodům. Se zdrojovým kódem pak do programu mohou schovat také nejrůznější backdoory. Hledáte-li cracky a patche, kterými si chcete usnadnit hru v počítači, na tabletu nebo v mobilu, podívejte se také od koho pochází.

Celosvětová síť možná přestane fungovat

Den bez internetu si mnoho lidí nedokáže představit. V řadě zemí sice internet je, ale s cenzurou. Když je možné kontrolovat a omezovat tok informací, bude možné ohrozit činnost serverů.. To by podle odborníků (v katastrofickém případě) mohlo vést ke kolapsu internetu a jeho rozštěpení na desítky národních sítí. Poloilegální Darknet by se tak mohl stát jedinou opravdovou celosvětovou sítí (word-wide web – www). Už lze rozpoznat náznaky těchto snah. Například v Německu v listopadu oznámili budování nového systému, který komunikaci mezi úřady striktně uzavře jen na území státu. Brazílie plánuje alternativní internetový kanál, který nebude proudit (jako doposud) přes Floridu.

 

Zdroj: Kaspersky Lab

Celou zprávu Kaspersky Lab o předpovědi na rok 2014 si můžete přečíst zde.

Foto: Se svolením autora Stuart Miles, FreeDigitalPhotos.net