Nikon představil nový bezzrcadlový výkonný fotoaparát Nikon Z 8

digitální fotoaparát bezzrcadlovka FX formát Nikon Z 8 cena

Nikon přidává do své řady profesionálních fotoaparátů mirrorless řady Z výkonný a hbitý přístroj Z 8. Nový model Z 8 nabízí řadu funkcí fotoaparátu Z 9 v lehkém těle a poskytuje hybridním tvůrcům v oblasti videa/statických snímků působivou všestrannost pro oživení jejich tvůrčích vizí.

Skvělý výkon v menším těle

Díky vynikající kombinaci špičkové výkonnosti a kompaktní konstrukce je Z 8 působivým následovníkem fotoaparátu Z 9 a skutečným tvůrčím nástupcem modelu D850. Tělo přístroje Z 8 s hmotností pouhých 910 g (přibližně) je o 30 % menší než Z 9 a o 15 % menší než D850.

Jde tak o perfektní hybridní fotoaparát pro tvůrce, kteří chtějí lehčí tělo pro fotografování z ruky nebo či fotoaparát formátu FX, který bude perfektně vyvážený v libovolné kamerové kleci a také na většině kardanových závěsů.

Fotoaparát Z 8 s vysokým výkonem v oblasti videa i statických snímků nabízí 45,7 milionu pixelů pro statické snímky a nativní rozlišení 8,3K pro video, takže otevírá skutečně mnoho tvůrčích možností. Stejný obrazový snímač CMOS typu „stacked“ a systém zpracování obrazu EXPEED 7 jako u fotoaparátu Z 9 zaručují špičkovou kvalitu obrazu přímo ve fotoaparátu a poskytují tvůrcům maximum všestrannosti pro přizpůsobení libovolnému pracovnímu postupu.

digitální fotoaparát bezzrcadlovka FX formát Nikon Z 8 cena

Video lze zaznamenávat v množství různých snímacích frekvencí a kodeků včetně 12bitového formátu RAW pro video až 8,3K/60p nebo 4,1K/120p. Fotografové mohou pracovat s řadou velikostí souborů a snímacích frekvencí včetně ohromující frekvence 120 sn./s. Tvůrcům obsahu HDR zaznamenává fotoaparát 10bitové statické snímky HEIF a 10bitové video HLG.  

digitální fotoaparát bezzrcadlovka FX formát Nikon Z 8 cena

Odolnost a spolehlivost

Menší a lehčí tělo neobětuje spolehlivost: fotoaparát Z 8 je vybaven profesionálním utěsněním proti povětrnostním vlivům a stejnou odolností proti chladu jako vlajkové lodě Nikon D6 a Z 9 pro jistotu spolehlivého provozu za nízkých teplot.

digitální fotoaparát bezzrcadlovka FX formát Nikon Z 8 cena

Přístroj Z 8 je rovněž prvním fotoaparátem Nikon mirrorless vybaveným dvěma porty USB-C, což umožňuje rychlý přenos snímků během nabíjení. Kromě fotoaparátu je zde také objektiv NIKKOR Z pro každou tvůrčí ideu a každý rozpočet, plus příslušenství třetích stran od kardanových závěsů až po mikrofony a další vybavení.

digitální fotoaparát bezzrcadlovka FX formát Nikon Z 8 cena

Souhrn klíčových vlastností Nikon Z 8

  • Statické snímky: pořizování vynikajících statických snímků se 45,7 milionu pixelů, působivý dynamický rozsah a všestranné snímací frekvence až do neuvěřitelné hodnoty 120 sn./s včetně kompletního automatického zaostřování/automatické expozice – to vše bez výpadků obrazu v hledáčku. Specializované portrétní funkce umožňující fotografům jemně doladit barevný odstín a jas nebo změkčit vzhled pleti.
  • Hledáček s živým náhledem bez zpoždění a výklopný monitor: hledáček s plynulým obrazem bez výpadků díky technologii dvojího datového toku. Jasný dotykový monitor výklopný ve 4 osách.
  • Příprava na obsah HDR: 10bitové statické snímky HEIF a 10bitové video HLG. Obsah lze okamžitě zobrazit na obrazovkách HDR bez nutnosti úprav.
  • Dva porty USB-C a dva sloty pro paměťové karty: oddělené konektory USB pro napájení a komunikaci pro rychlé přenosy dat během nabíjení. Dva sloty pro paměťové karty pro všestranné fotografování a ukládání dat.
  • Ovládání: hluboký komfortní grip. Samostatná rozhraní zobrazení pro video a statické snímky. Automatické otočení menu při práci v orientaci na výšku.
  • Lehké a odolné provedení: hmotnost pouhých 910 g (přibližně) a účinné utěsnění proti klimatickým vlivům zabraňující vniknutí prachu, nečistot a vlhkosti. Stejná úroveň odolnosti vůči chladu jako u vlajkových lodí Nikon D6 a Z 9 pro spolehlivou práci při teplotách až -10 °C.
  • Volitelný grip pro fotografování na výšku: nový multifunkční Battery Pack Nikon MB-N12 lze použít jako grip pro fotografování na výšku nebo jako protiváhu těžkých teleobjektivů, resp. pro dlouhodobé celodenní fotografování.

Dostupnost a cena

Fotoaparát Nikon Z 8  by měl být v prodeji od 25. 5. 2023.  Předpokládaná cena samostatného těla fotoaparátu Z 8 je 112 990 Kč. V setu s objektivem Z Nikkor 24-120 by měl být fotoaparát nabízen za 135 990 Kč.

Zdroj a foto: Nikon

Podívejte se i na další zajímavé články na webu IT Revue v rubrikách Hardware, Software, Elektronika nebo Ostatní. IT Revue můžete sledovat i na Facebooku nebo Instagramu.