Nikon uvádí objektiv NIKKOR Z DX 24mm f/1.7 pro DX bezzrcadlovky

objektiv NIKKOR Z DX 24mm f/1.7 cena

Nikon uvedl první objektiv formátu DX s pevnou ohniskovou vzdáleností. Objektiv NIKKOR Z DX 24mm f/1.7 má vysokou světelnost, ostrý obraz, je brilantní při fotografování zblízka a poskytuje rovněž vynikající výsledky při fotografování za nízké hladiny osvětlení.

Kompaktní objektiv pro fotky a video

S hmotností pouhých 135 g (přibližně) tvoří NIKKOR Z DX 24mm f/1.7 v kombinaci s fotoaparáty Nikon Z formátu DX skvělou superkompaktní sadu, která se komfortně přenáší a nabízí vynikající míru všestrannosti.

Pevná ohnisková vzdálenost objektivu 24 mm je širokoúhlá, ale ne příliš a poskytuje obrazový úhel ekvivalentní objektivu s ohniskovou vzdáleností 36 mm na formátu FX; fotografové používající fotoaparáty Nikon Z formátu DX se tak dostanou neuvěřitelně blízko ke klasické perspektivě objektivu s ohniskovou vzdáleností 35 mm, která nabízí vysokou flexibilitu při komponování a skvěle se hodí pro fotografování krajiny, pouliční fotografii, portréty a mnoho dalších žánrů – stejně jako pro video.

Díky světelnosti f/1,7, nejkratší zaostřitelné vzdálenosti 0,18 m a výraznému přirozeně vypadajícímu bokehu nabízí tento objektiv vskutku působivé kreativní možnosti. Uživatelé mohou snadno pořizovat ostré snímky za nízké hladiny osvětlení nebo používat kratší časy závěrky pro zmrazení pohybu a díky tomu, že objekty vyniknout na krásně rozostřeném pozadí, mohou na snímku dosáhnout dojem prostorové hloubky.

V případě záběrů zblízka mohou uživatelé zachytit ostré snímky už ze vzdálenosti přední částí objektivu pouhých 12,4 cm od fotografovaného objektu: v kombinaci s malou hloubkou ostrosti, kterou mohou získat díky světelnosti f/1,7, fotografie detailů a detailní videosekvence diváka uchvátí.

objektiv NIKKOR Z DX 24mm f/1.7 cena

Souhrn klíčových vlastností: NIKKOR Z DX 24mm f/1.7  

  • 24mm objektiv formátu DX s pevnou ohniskovou vzdáleností pro fotoaparáty mirrorless: vynikající na fotografování krajiny, pouliční fotografii, portréty a další motivy. Poskytuje obrazový úhel ekvivalentní objektivu s ohniskovou vzdáleností 36 mm na fotoaparátu formátu FX. Přibližte se a zaplňte celé obrazové pole fotografovaným objektem nebo zůstaňte na místě a vneste do záběru i pozadí, abyste vytvořili snímky s širším kontextem.
  • Vysoká světelnost f/1,7: v kombinaci s velkým bajonetem Nikon Z umožňuje zachytit více světla: můžete tak použít malé hodnoty ISO a získat brilantní snímky za nízké hladiny osvětlení nebo použít kratší časy závěrky bez snížení jasu.
  • Výrazný, přirozeně působící bokeh: fotografujte s plně otevřenou clonou f/1,7 a nechejte objekty a portréty vyniknout na pozadí nebo dodejte snímků a videosekvencím skutečný pocit prostorové hloubky.
  • Rychlé a tiché automatické zaostřování: poháněné tichým krokovým motorem.
  • Ostré snímky zblízka: nejkratší zaostřitelná vzdálenost pouhých 0,18 m umožňuje dosáhnout dokonalého zaostření i tehdy, kdy je přední část objektivu vzdálena od objektu pouhých 12,4 cm.
  • Vynikající vlastnosti pro video: díky perspektivě blízké klasickému 35mm ohnisku, které upřednostňují filmaři je tento vynikající malý objektiv s pevnou ohniskovou vzdáleností skvělý rovněž pro video. Objektiv je tichý a má potlačeny změny ohniskové vzdálenosti při přeostřování.
  • Nízká hmotnost, kompaktní rozměry a ochrana proti klimatickým vlivům: hmotnost pouhých 135 g (přibližně) a kompaktní konstrukce odolná proti prachu a stříkající vodě.
  • Dodávaná sluneční clona umožňující použití filtrů: sluneční clona Nikon HN-42 pomáhá omezit výskyt reflexů a závoje při fotografování. Na sluneční clonu lze rovněž nasadit filtry o průměru 46 mm.

Dostupnost a cena

Objektiv NIKKOR Z DX 24mm f/1.7 by se měl na trhu objevit v polovině června 2023. Cena pro ČR nebyla zatím uvedena, v zahraničí má být v prodeji za 279,95 USD, v přepočtu přibližně 6 200 Kč. 

Zdroj a foto: Nikon

Podívejte se i na další zajímavé články na webu IT Revue v rubrikách Hardware, Software, Elektronika nebo Ostatní. IT Revue můžete sledovat i na Facebooku nebo Instagramu.