Notebook Lenovo ThinkPad X13s s prémiovým procesorem Snapdragon 8cx Gen 3

notebook Lenovo ThinkPad X13s

Společnost Lenovo představila v rámci veletrhu MWC 2022 zcela nový ThinkPad™ X13s vyvinutý ve spolupráci se společnostmi Qualcomm Technologies, Inc. a Microsoft. Jedná se o první notebook poháněný prémiovým procesorem Snapdragon® 8cx Gen 3 s operačním systémem Windows 11 Pro. 

Ultratenký a ultralehký design bez ventilátoru zajistí tichý provoz a posunuje tak uživatelskou zkušenost na novou úroveň. Ohromí hlavně neuvěřitelnou výdrží baterie až 28 hodin, umělou inteligencí, rozšířenými možnostmi připojení 5G včetně mmWave a podporou aplikací skrze platformu Microsoft App Assure pro nerušenou práci, bezproblémové zabezpečení a spolupráci. 

Notebook ThinkPad X13s je navržen tak, aby spotřebovával méně energie. Horní a spodní kryty jsou vyrobeny z 90 % certifikovaného recyklovaného hořčíku, zatímco kryt a rám baterie jsou vyrobené z 97 % recyklovaného plastu a zároveň karton a ochranné výplně pro převoz notebooku jsou plně recyklovatelné. 

ThinkPad X13s je vyroben metodou nízkoteplotního pájení Lenovo, která může snížit emise uhlíku až o 35 %. Mimo jiné je vybaven také nízkospotřebovým 13,3palcovým displeje s poměrem stran 16:10 s možností dotykového ovládání nebo technologií Eyesafe® s nízkou hladinou modrého světla. To snižuje potřebu napájení, čímž dochází k redukci spotřeby energie.

Tenký a lehký notebook na cesty

Tento lehký notebook o hmotnosti pouze 1,06 kg eliminuje každodenní trápení s neustálým napájením a hledáním dostupného internetového připojení. Je ideální pro terénní pracovníky, cestovatele, práci na dálku a všechny, kteří často střídají své pracovní lokace. Wi-Fi 6E poskytuje stabilnější vysokorychlostní připojení. Pokud není připojení dostupné, nebo není dostatečně zabezpečené, lze zařízení přepnout na 5G mmWave nebo sub6 Wireless WAN. Získáte tak bleskurychlé, vysoce bezpečné připojení i na cestách.

V současné době technologických inovací je nejdůležitější přinášet chytřejší a produktivnější spolupráci zákazníků s jejich zařízeními. Z tohoto důvodu notebook ThinkPad X13s propojuje komunikační lištu s 5megapixelovou kamerou s automatickým rámováním fungující na bázi umělé inteligence, a s možností infračervené (IR) kamery, a standardní sestavou tři mikrofonů poskytující potlačení šumu během konferenčních hovorů. Snapdragon 8cx Gen 3 představuje procesor Computer Vision, který disponuje významným vylepšeními uživatelského prostředí.

Jedná se například o zlepšení detekce přítomnosti člověka pro pohodlnější ověřování uživatele, či zvýšení bezpečnosti a soukromí. Důležitá je také úspora energie díky automatickému vypnutí nebo ztlumení displeje, když se uživatel odvrátí od obrazovky.

Pohotový a svižný výkon

Čipset Snapdragon 8cx Gen 3 zajišťuje výjimečnou účinnost baterie a výkon, který byste očekávali od prémiového firemního notebooku. Snapdragon 8cx Gen 3 je první 5nm čip na světě pro počítače se systémem Windows a díky své mimořádné struktuře se stává nejvýkonnějším a nejefektivnějším procesorem společnosti Qualcomm Technologies. Přináší rychlost zpracování s nárůstem výkonu na úrovni systému až o 57 % a multi-tasking zvládá rychleji až o 85 %. Nabízí tak neuvěřitelně pohotový a svižný výkon. Díky plynulému přepínání mezi Wi-Fi a ultrarychlými sítěmi 5G sub6 nebo 4G LTE může zůstat neustále zapnutý a připojený. Zvukové a kamerové funkce poháněné umělou inteligencí vytváří videokonference, které vás pohltí, a které pomáhají uživatelům zůstat produktivní a soustředěný. 

Hybridní model práce tady s námi zůstane i v budoucnu. Nástroje notebook ThinkPad X13s bezpochyby potěší koncové uživatele, ale zařízení v IT odděleních musí splňovat přísné požadavky různorodého podnikového prostředí. Služby společnosti Lenovo mohou pomoci s kompletním přechodem na optimalizované moderní IT prostředí od plánování, konfiguraci, přes rozmístění a management, až po podporu a následnou likvidaci. 

Společnosti Lenovo, Qualcomm Technologies a Microsoft průběžně spolupracují s nejlepšími nezávislými dodavateli softwaru (ISV) skrze program Microsoft App Assure pro ARM zařízení s Windows. Tímto podporují původní kompatibilitu a vylepšení možností firemních aplikací, jako jsou Microsoft 365, Zoom™, Sophos™ a mnoho dalších, které jsou důležité pro produktivitu
a spolupráci. Pozornost je věnována také zabezpečení zařízení a dat, neoprávněnému přístupu k síti či virtualizaci potřeb zákazníků. Vylepšená emulace platformy x64 ve Windows 11 nabízí lepší zkušenost se staršími aplikacemi, což umožňuje vývojářům softwaru postupný přirozený přechod na binární rozhraní (ABI) ARM64EC.

ThinkPad X13s je navíc vybaven pokročilou hardwarovou a softwarovou ochranou proti hrozbám prostřednictvím komplexní bezpečnostní platformy ThinkShield. Snapdragon 8cx Gen 3 slučuje vrstvené zabezpečené spouštění (secure boot) a strukturu Microsoft Pluton implementovanou na čipu Qualcomm® Secure Processing Unit. V počítačích s Windows 11 splňujících standard Secured-core tak chrání identitu uživatele, dat i aplikací.

Produktové specifikace ThinkPad X13s

ProcesorSnapdragon® 8cx Gen 3 
Operační systémAž Windows 11 Pro
PaměťAž do 32GB LPDDR4x
ÚložištěAž do 1TB PCIe SSD
GrafikaSnapdragon® 8cx Gen 3 s Qualcomm® Adreno™ GPU
Obrazovka13.3 palců 16:10-WUXGA IPS 300 nitů-WUXGA IPS 300 nitů, dotykové ovládání -WUXGA IPS 400 nitů, nízká spotřeba, nižší množství modrého světla
ZvukSystém reproduktorů Dolby® Audio směrem k uživateliSada Qualcomm® Voice a Audio Communications Suite
Webkamera-5.0MP kamera, volitelný IR senzor, volitelný Computer Vision-5.0MP RGB kamera
Baterie49.5Whr, (přehrávání videa až 28 hours)
ZabezpečeníBezpečnostní Jednotka Qualcomm® Secure Processing Unit s Microsoft Pluton, dTPM, čtečka otisku prstů, Windows Hello (IR kamera), závěrka webkamery, slot Kensington
Porty2 x USB-C 3.2 Gen 2, Zvuk, SIM
KlávesniceKlávesnice ThinkPad TrackPoint, podsvícený“skleněný” 3tlačítkový TrackPad
Bezdrátová síť LANPodsystém Qualcomm® FastConnect™ 6900 Wi-Fi 6 nebo Wi-Fi 6EBluetooth® 5.2
Bezdrátová síť WANVolitelný systém Snapdragon® X55 5G Modem-RF5G mmWave a sub-6 eSIM a Nano SIM
Barvy/MateriályThunder Black, Certifikovaný 90% recyklovaný hořčík na krytech A a C
Rozměry 298.7 x 206.4 x 13.4mm11.76 x 8.13 x 0.53in
Hmotnost1.06kg – 2.35 lbs

Dostupnost a cena

  • ThinkPad X13s bude dostupný od června 2022 s doporučenou cenou od 34 980 Kč.
  • V USA bude ThinkPad X13s dostupný u operátora AT&T a později v roce 2022 u operátora Verizon. Konkrétnější dostupnost a ceny budou sděleny později.

Zdroj a foto: Lenovo

Podívejte se i na další zajímavé články na webu IT Revue v rubrikách Hardware, Software, Elektronika nebo Ostatní. IT Revue můžete sledovat i na Facebooku nebo Instagramu.