Pioneer představil Blu-ray disk s kapacitou 400 GB

Pioneer 400 GB Blu-ray disk

Pioneer oznámil, že se mu podařilo vyvinou Blu-ray disk s kapacitou 400 GB, který pro uložení dat používá 16 vrstev, z nichž každá pojme 25 GB. Je to podobné jako v případě 50 GB disků, kde jsou dvě vrstvy, uvedli zástupci výrobce. Jen těch vrstev používáme víc. Nevýhodou vícevrstvých disků je vyšší náročnost na přesné čtecí zařízení. Pokud není paprsek zaměřen přesně, dochází ke ztrátě signálu a datového toku a je nutné čtení opakovat, což zpomaluje a v některých případech dokonce znemožňuje správně interpretovat či převádět uložená data.

Pioneer věří, že se mu pomocí nových výrobních technologií podaří tento problém zdárně překonat. Disk pro uložení 400 GB dat má stejný průměr jako běžné Blu-ray disky, tedy 16 cm. Zatím je k dispozici jen verze určená pro čtení dat (Read-Only), ale počítá se i s disky, na něž bude možné data také zaznamenávat.

Pioneer 400 GB Blu-ray disk

Mechanika pro práci s diskem 400 GB by měla být zpětně kompatibilní, bez problémů byste s ní měli přehrát i běžné BD disky. Více informací by chtěl Pioneer zveřejnit na havajském Sympóziu o optických pamětech a optickém ukládání dat, které se bude konat 13. července 2008.

Zdroj a foto: TechRadar