Republic of Gamers uvádí čtyři nové základní desky Intel Z790

Republic of Gamers základní desky Intel Z790 specifikace cena

Nové základní desky ASUS ROG Maximus Z790 Formula, ROG Maximus Z790 Apex Encore, ROG Strix Z790-E Gaming WiFi II a ROG Strix Z790-F Gaming WiFi II nabízejí vynikající výkon, konektivitu a vzhled.

Značka Republic of Gamers (ROG) v polovině října představila čtyři nové základní desky Intel Z790: ROG Maximus Z790 Formula, ROG Maximus Z790 Apex Encore, ROG Strix Z790-E Gaming WiFi II a ROG Strix Z790-F Gaming WiFi II. Tyto základní desky se řadí ke třem modelům Z790, které byly uvedeny na veletrhu Gamescom: ROG Maximus Z790 Dark Hero, ROG Strix Z790-A Gaming WiFi II a TUF Gaming Z790-Pro WiFi. Všech sedm základních desek podporuje procesory Intel Core 14., 13. a 12. generace. Nabízejí rozhraní PCIe 5.0, podporu pamětí DDR5, rozšířenou konektivitu, možnosti ladění výkonu, efektivní řešení chlazení, funkce vhodné pro kutily (DIY) a řadu dalších výhod.

Patice Intel LGA 1700

Procesory Intel Core 12. a 13. generace byly určeny pro patici LGA 1700, takže uživatelé si mohli sestavit vlastní desku s chipsetem Z690 nebo Z790 a zároveň si vybrat z široké nabídky procesorů. Éra patice LGA 1700 však ještě neskončila. Tato patice bude kompatibilní i s procesory Intel Core 14. generace. To znamená, že uživatelé budou mít při plánování nové sestavy nebo upgradu více možností na výběr.

Mohou upgradovat svou základní desku, aby využili výhod vysoce výkonných sítí, bohaté konektivity a optimalizovaných řešení napájení nejnovějších základních desek ASUS Z790. Nebo mohou zůstat u své osvědčené základní desky Z690 nebo Z790 a zároveň provést upgrade na procesor Intel 14. generace. Musí se pouze ujistit, že aktualizovali systém BIOS své starší základní desky, aby měli plnou kompatibilitu s novými procesory Intel.

Šířka pásma nové úrovně s WiFi 7

Tyto čtyři nové základní desky ROG Z790 jsou vybaveny technologií Intel  Wi-Fi 7 a ve spojení s routerem WiFi 7 umožňují uživatelům plně využít potenciál nejnovějšího bezdrátového standardu. Společnost ASUS představuje anténu ASUS WiFi Q-Antenna, která uživatelům pomáhá maximálně využít potenciál připojení WiFi 7. Díky zcela novému hardwarovému provedení, které zahrnuje jak optimalizaci obvodů na desce plošných spojů, tak nové vylepšené vnitřní konektory, výrazně zlepšuje propustnost signálu pro pásma 5 GHz a 6 GHz.

Její provedení umožňuje snadnou instalaci v jednom kroku – uživatelé nemusí dělat nic víc, než anténu zapojit. Protože se jedná o směrovou anténu, ASUS navíc poskytuje uživatelům v aplikaci Armoury Crate praktické nástroje pro zlepšení kvality signálu a dosahu úpravou její polohy. Funkce Direction Finder zjistí sílu signálu a určí ideální polohu této antény v několika málo krocích, zatímco funkce Fast Check poskytuje uživatelům rychlý způsob, jak zkontrolovat sílu signálu a ujistit se, že mají nejlepší připojení.

DIMM Flex maximalizuje výkon a stabilitu paměti 

Nejnovější základní desky Z790 ROG Maximus a ROG Strix posouvají optimalizaci paměti o krok dál díky funkci DIMM Flex. Stejně jako CPU a GPU, i paměťové moduly DDR5 při zátěži generují teplo, zejména když jsou přetaktované. Stejně jako u ostatních komponent nemusejí uživatelé získat plný výkon svých pamětí DDR5, pokud se s tímto teplem efektivně nevypořádají.  

DIMM Flex dynamicky upravuje chování řadiče paměti na základě aktuální teploty paměti, aby optimalizoval výkon a zároveň zajistil stabilitu. K úpravě frekvence využívá údaje o teplotě v reálném čase z tepelného čidla integrovaného v blízkosti paměťových slotů.  DIMM Flex může mít velký vliv na aplikace citlivé na paměť. Ve hře Metro Exodus společnost ASUS zjistila, že technologie DIMM Flex zvýšila průměrné FPS o 16 % ve srovnání se základním nastavením XMP. Nastavení je také velmi snadné.

Snadná optimalizace paměti pomocí AEMP II

Nějakou dobu se stavitelé PC dohadovali, zda pro své systémy upřednostní cenově dostupnou paměť DDR4 nebo výkonnou DDR5. Nyní, když trh s DDR5 dospěl a je k dispozici široká škála paměťových sad za stále příznivější ceny, je stále těžší ignorovat výkonnostní potenciál pamětí nové generace. Tvůrci obsahu, hráči, inženýři pracující s velkými soubory dat a nároční multi-taskeři – ti všichni využijí procesor s vysokým počtem jader a výjimečným vícevláknovým výkonem – a DDR5 se k procesorům Intel Core 14. generace hodí lépe než DDR4.  

Všechny základní desky ASUS Z790 podporující paměti DDR5 nabízejí přístup k profilům AEMP II, aby uživatelům umožnily bezproblémové zrychlení paměťové sady. Tyto profily, vytvořené pomocí flexibilní metody trénování, usnadňují uživatelům vyladění paměti nad základní nastavení při zachování stabilního provozu systému. Díky AEMP II lze optimalizaci nastavení paměti provést pouhým kliknutím, ať už uživatelé chtějí vytěžit maximum ze základního modulu, nebo připravit vysokorychlostní sadu pro maximální výkon. 

AEMP II nyní nabízí ještě větší flexibilitu. Díky nejnovější aktualizaci firmwaru umožňuje AEMP II uživatelům optimalizovat výkon konfigurace čtyř DIMM DDR5 RAM, a to i s kombinací různých značek a matric. Zvýšení paměťové kapacity sestavy přidáním dalších modulů DIMM nebylo nikdy jednodušší – s AEMP II mohou uživatelé získat optimalizovaný výkon paměti, i když všechny čtyři paměťové moduly nejsou přesně shodné.

Díky DIY funkcím je stavba PC jednodušší než kdykoli předtím

S každou generací počítačových komponent se ASUS snaží usnadnit proces sestavování počítače. Exkluzivní inovace ASUS Q-Design v této řadě základních desek s chipsetem Z790 zjednodušují a zefektivňují proces sestavování a vylepšování počítače.

Dnešní špičkové grafické karty mají často robustní řešení chlazení a zesílený zadní backplate. To je skvělé pro výkon, ale mohou překážet při uvolňování západky PCIe. Tlačítko ASUS PCIe Slot Q-Release umožňuje uvolnit grafickou kartu ze slotu jediným stisknutím. ASUS tuto praktickou funkci poprvé představil na svých nejvyšších základních deskách Z690 a nově ji nabízí i na svých mainstreamových deskách TUF Gaming.

Podobně tradiční konstrukce slotů DIMM vyžaduje, aby uživatelé zamknuli obě strany paměťového modulu. Pro ty, kteří mají větší prsty, nebylo vždy snadné odemknout západku umístěnou nejblíže ke grafické kartě. Proto také ASUS implementoval na mnoha svých základních deskách Z790 jednostranný design západky Q-DIMM. Díky tomuto uspořádání se uživatelé nebudou muset obávat západky, která by mohla být příliš blízko grafické karty. Jediná západka na snadněji přístupné straně slotu DIMM stačí k tomu, aby paměťový modul pevně držel na svém místě. Nyní je instalace modulu – a jeho pozdější upgrade – mnohem snazší.

Nejnovější základní desky ASUS Z790 dokonce pomáhají v případě, že uživatelé ne zcela správně nainstalují paměťový modul. Indikátor Q-LED se rozsvítí – ještě před spuštěním systému – a dá uživateli vědět, že paměťový modul není správně osazen.

ASUS také zjednodušil proces instalaci úložiště M.2. Západka ASUS M.2 Q-Latch dává uživatelům jistotu, že už nikdy nebudou muset manipulovat s dalším malým šroubkem M.2. který se snadno ztratí. Nyní mohou uživatelé zajistit nebo povolit jednotku M.2 jen konečky prstů. Západku M.2 Q-Latch najdou uživatelé na každé základní desce ROG Maximus, ROG Strix a TUF Gaming Z790.

ROG Maximus Z790 Formula

Uživatele, kteří plánují sestavu s vlastním okruhem kapalinového chlazení nebo zvažují sestavení skupiny komponent s bílým motivem pro svůj nový počítač, by mohl oslovit model ROG Maximus Z790 Formula. Čistě bílé povrchy na chladičích a integrovaném krytu I/O dodávají desce výrazný vzhled, který je podtržen přizpůsobitelným 2palcovým OLED displejem zabudovaným do chladiče pro centrální slot M.2. Nový celoměděný blok HybridChill VRM nabízí vynikající pasivní chlazení a lze jej snadno připojit k vlastnímu okruhu pro ještě větší chladicí výkon.

ROG Maximus Z790 Formula specifikace cena

Jako člen série ROG Maximus nabízí základní deska ROG Maximus Z790 Formula celou sadu funkcí. Na zadním panelu najdou uživatelé dvojici portů Thunderbolt 4 a flotilu vysokorychlostních portů USB. WiFi 7 a 5Gb ethernetový port poskytují uživatelům solidní a stabilní síťové připojení s vysokou propustností. Zvukové řešení ROG SupremeFX zase nabízí dokonalý zvuk během hraní.

 ROG MAXIMUS Z790 Formula
VelikostATX
Paměť4 x DIMM, max. 192 GB, DDR5
PCIe2 x PCIe 5.0 x16 (@x16 nebo @x8/x8)
1 x PCIe 4.0 x4
Úložiště1 x M.2 22110 (PCIe 5.0 x4)  

4 x M.2 2280 (PCIe 4.0 x4) 

Síťové připojeníIntel Wi-Fi 7
1 x Realtek 5Gb Ethernet
AudioROG SupremeFX 7.1 Surround Sound High-Definition Audio CODEC ALC4082
Zadní I/O2 x porty Thunderbolt 4 (2 x USB Type-C)

6 portů USB 10Gb/s (5 x Type-A + 1 x USB Type-C) 

4 porty USB 5Gb/s (4 x Type-A)

Přední I/O1 x konektor USB 20 Gb/s (podporuje USB Type-C s až 60 W PD/QC4+)

2 x headery USB 5 Gb/s (podpora 4 portů USB 5 Gb/s) 

2 x USB 2.0 headery (podpora 4 portů USB 2.0)

Aura3 x adresovatelné headery Gen 2

1 x header AURA RGB

Chlazení1 x 4-pinový header ventilátoru CPU

1 x 4-pinový header ventilátoru CPU OPT

1 x 4-pinový header pro čerpadlo AIO

4 x 4pinové headery ventilátoru šasi

1 x header W_PUMP+

1 x 2-pinový header Water In

1 x 2-pinový header Water Out

1 x 3-pinový header Water Flow

ROG Maximus Z790 Apex Encore

Když hledají profesionální overclockeři základní desku, která by jim poskytla platformu pro rekordní výkon pamětí, často se nejprve obracejí na základní desky ROG Maximus Apex. Původní deska ROG Maximus Z790 Apex pomohla OC týmu ASUS Republic of Gamers posunout procesor Intel za hranici 9 GHz – a nyní se ASUS chystá na druhé kolo s deskou ROG Maximus Z790 Apex Encore. 

Robustní řešení napájení této základní desky poskytuje špičkovou platformu pro výjimečný výkon. Napájení vstupuje do desky prostřednictvím 8+8 napájecích konektorů ProCool II. Pevné piny v těchto konektorech nabízejí lepší kontakt s napájecími konektory, lepší odvod tepla a vyšší spolehlivost oproti běžnému hardwaru. Stabilní napájení procesoru zajišťují 24fázové napájecí fáze Vcore spolu s 2fázovými napájecími fázemi VCCAUX, dimenzovanými až na 105 ampérů. Robustní chladiče VRM udržují obvody i v záteži chladné.

ROG Maximus Z790 Apex Encore specifikace cena

ASUS představuje v souvislosti s uvedením desky ROG Maximus Z790 Apex Encore nový způsob jak plně využít výkon hardwaru PC. Dodávaná sada ventilátorů ROG DDR5 Fan Kit umožňuje uživatelům udržovat nízké teploty paměťových modulů pomocí výkonného ventilátoru, který směruje chladicí vzduch přes paměťové sloty. Toto chladicí řešení upevňuje stabilitu pamětí DDR5 a umožňuje tak zvýšit potenciál přetaktování pamětí – se správnou sadou je možné dosáhnout rychlosti 8400+ MT/s.

Pro ty, kteří používají okruh vodního chlazení k udržení nízkých teplot, je určena ROG Water Cooling Zone. Dva headery teploty vody a header průtoku v ROG Water-Cooling Zone přenášejí informace přímo do intuitivního nástroje ROG Fan Xpert 4, takže uživatelé získají přehled o teplotě a mohou zůstat při hraní v pohodě. 

Exkluzivní inteligentní ovládací prvky od společnosti ASUS usnadňují uživatelům optimalizaci a nastavení. AI Overclocking vyladí procesor na špičkový výkon pomocí několika kliknutí. Využívá k tomu speciální vestavěné mikrokontroléry, které sledují teploty a frekvenční telemetrii, a poté tato data předává pokročilému algoritmu vyvinutému odborníky k přetaktování systému. AI Cooling II monitoruje procesor a na základě dat ze zátěžového testu vypočítá nejnižší otáčky ventilátoru potřebné k efektivnímu chlazení systému. Aby měli uživatelé k dispozici všechny potřebné nástroje pro testování a monitorování paměti, dodává ASUS roční předplatné programu AIDA64 Extreme a Memtest86 předinstalovaný v ROG UEFI (BIOS).

 ROG MAXIMUS Z790 APEX ENCORE 
VelikostATX
Paměť2 x DIMM, max. 96 GB, DDR5
PCIe2 x PCIe 5.0 x16 (@x16 nebo @x8/x8)

2 x PCIe 4.0 x4

Úložiště3 x sloty M.2 na desce

1 x M.2 2280 (PCIe 5.0 x4)

1 x M.2 2280 (PCIe 4.0 x4)

1 x M.2 2280 (PCIe 4.0 x4 a SATA)

KARTA ROG DIMM.2

1 x M.2 22110 (PCIe 4.0 x4)

1 x M.2 22110 (PCIe 4.0 x4)

Síťové připojeníIntel Wi-Fi 7
1 x Intel 2,5Gb Ethernet
AudioROG SupremeFX 7.1 Surround Sound High-Definition Audio CODEC ALC4080
Zadní I/O1 x port USB 20Gb/s (1 x USB Type-C)

5 portů USB 10Gb/s (5 x Type-A)

4 porty USB 5Gb/s (4 xType-A)

Přední I/O1 x konektor USB 20Gb/s (podporuje USB Type-C s až 60 W PD/QC4+)

2 x headery USB 5Gb/s (podpora 4 portů USB 5Gb/s)

2 x USB 2.0 headery (podpora 4 portů USB 2.0)

Aura3 x adresovatelné headery Gen 2

1 x header Aura RGB

Chlazení1 x 4-pinový header ventilátoru CPU

1 x 4-pinový header ventilátoru CPU OPT

1 x 4-pinový header pro čerpadlo AIO

2 x 4pinový header ventilátoru šasi

2 x 4-pinový header pro ventilátor s plnou rychlostí otáček

1 x header W_PUMP+

1 x 2-pinový header Water In

1 x 2-pinový header Water Out

1 x 3-pinový header Water Flow

1 x header ventilátoru Extra Flow

ROG Strix Z790-E Gaming WiFi II 

Základní desky ROG Strix přebírají základní DNA řady ROG Maximus a rozvádějí ji do dostupnějších řešení, která poskytují výjimečný herní výkon a výrazný styl. Nejvýkonnějším modelem této řady je ROG Strix Z790-E Gaming WiFi II. 

ROG Strix Z790-E Gaming WiFi II specifikace cena

Díky slotu PCIe 5.0 x16 a vestavěnému slotu PCIe 5.0 M.2 je to základní deska ROG Strix, kterou si uživatelé pořídí, pokud touží po nejlepších grafických kartách a SSD dneška i zítřka. Nabízí robustní řešení napájení připravené pro přetaktování, WiFi 7 a konektor připravený pomoci uživatelům nastavit vysokorychlostní port USB Type-C na předním panelu s 30wattovým rychlonabíjením Power Delivery. 

 ROG STRIX Z790-E GAMING WIFI II 
VelikostATX
Paměť4 x DIMM, max. 192 GB, DDR5
PCIe1 x PCIe 5.0 x16 (@x16)

2 x PCIe 4.0 x16 (@x4)

Úložiště 1 x M.2 22110 (PCIe 5.0 x4)  

3 x M.2 2280 (PCIe 4.0 x4)  

1 x M.2 2280 (PCIe 4.0 x4 a SATA)

Síťové připojení Intel Wi-Fi 7

1 x Intel 2,5Gb Ethernet

AudioROG SupremeFX 7.1 Surround Sound High-Definition Audio CODEC ALC4080
Zadní I/O1 x port USB 20Gb/s (1 x Type-C)

11 portů USB 10Gb/s (10 x Type-A, 1 x USB Type-C) 

Přední I/O1 x konektor USB 20 Gb/s (podporuje USB Type-C) s rychlonabíjením PD až 30 W

2 x headery USB 5Gb/s (podpora 4 portů USB 5Gb/s) 

3 x USB 2.0 headery (podpora 6 portů USB 2.0)

Aura3 x adresovatelné headery Gen 2

1 x AURA RGB header

Chlazení1 x 4-pinový header ventilátoru CPU

1 x 4-pinový header ventilátoru CPU OPT

1 x 4-pinový header pro čerpadlo AIO

5 x 4pinový header ventilátoru šasi

ROG Strix Z790-F Gaming WiFi II

Uživatelé, které láká styl základní desky ROG Strix Z790-E Gaming WiFi II, ale nepotřebují bezprostředně slot PCIe 5.0 M.2, by se měli poohlédnout po základní desce ROG Strix Z790-F Gaming WiFi II. 

ROG Strix Z790-F Gaming WiFi II specifikace cena

ROG Strix Z790-F Gaming WiFi II je v mnoha ohledech docela podobná svému staršímu sourozenci. Může se pochlubit slotem PCIe 5.0 x16 nové generace, WiFi 7, prémiovým zvukovým řešením ROG SupremeFX a celkem pěti sloty M.2 na desce. Od základní desky ROG Strix Z790-E Gaming WiFi II ji odlišuje několik rozumných kompromisů: všechny její sloty M.2 fungují v režimu PCIe 4.0, její VRM nemá tolik napájecích fází a na zadním panelu nenabízí tolik portů USB 10 Gb/s. Díky nižší ceně by však měla být zajímavou volbou pro stavitele počítačů, pro které jsou tyto funkce lákavým luxusem, ale nikoli striktní nutností. 

 ROG STRIX Z790-F GAMING WIFI II
VelikostATX
Paměť4 x DIMM, max. 192 GB, DDR5
PCIe1 x PCIe 5.0 x16 (@x16)

1 x PCIe 4.0 x16 (@x4)

1 x PCIe 3.0 x1

Úložiště 2 x M.2 22110 (PCIe 4.0 x4)  

2 x M.2 2280 (PCIe 4.0 x4)  

1 x M.2 2280 (PCIe 4.0 x4 a SATA)

Síťové připojeníIntel Wi-Fi 7

1 x Intel 2,5Gb Ethernet

AudioROG SupremeFX 5.1 Surround Sound High-Definition Audio CODEC ALC4080
Zadní I/O1 x port USB 20Gb/s (1 x Type-C)

3 porty USB 10Gbps (2 x Type-A, 1 x USB Type-C) 

4 porty USB 5Gb/s (4 x typ A) 

6 portů USB 2.0 (6 x typ A)

Přední I/O1 x konektor USB 20 Gb/s (podporuje USB Type-C) s rychlonabíjením PD až 30 W

1 x header USB 5Gbps (podporuje 2 porty USB 5Gbps) 

2 x USB 2.0 headery (podpora 4 portů USB 2.0)

Aura3 x adresovatelné headery Gen 2

1 x AURA RGB header

Chlazení1 x 4-pinový header ventilátoru CPU

1 x 4-pinový header ventilátoru CPU OPT

1 x 4-pinový header pro čerpadlo AIO

5 x 4pinové headery ventilátoru podvozku

Dostupnost a cena

Ceny základních desek ROG Z790

Zdroj a foto: ASUS

Podívejte se i na další zajímavé články na webu IT Revue v rubrikách Hardware, Software, Elektronika nebo Ostatní. IT Revue můžete sledovat i na Facebooku nebo Instagramu.