Sony uvádí novou kompaktní 4K Super 35 kameru Sony FX30

kompaktni kamera Sony FX30 Cinema Line cena

Společnost Sony představuje nejnovější přírůstek do prestižní řady Cinema Line – model FX30 (model ILME-FX30). Nový model FX30 je kompaktní filmová kamera formátu 4K Super 35, která nabízí mnoho profesionálních funkcí řady Cinema Line, jako je například Dual Base ISO, režimy snímání Log a uživatelem importované tabulky LUT (Look Up Tables), a to za cenu, která zaujme mnoho začínajících filmařů.

Kromě nového modelu FX30 představila společnost Sony dvě nové paměťové karty CFexpress typu A – CEA-G320T a CEA-G640T. V obou případech se jedná o velkokapacitní karty, které podporují vysoký výkon zařízení s vysokou rychlostí čtení i zápisu.

Vytvořte kinematografický vzhled videa

Model FX30 nabízí začínajícím filmařům možnost dosáhnout kinematografického výrazu pomocí nejnovějších zobrazovacích systémů. Je vybaven novým 20,1megapixelovým snímačem APS-C Exmor R™ CMOS se zadním osvětlením (formát Super 35) a duální základní citlivostí ISO (800/2500), která zajišťuje vysokou citlivost, nízkou hladinu šumu a 14+ kroků přechodu světla.

Model ILME-FX30 podporuje řadu kodeků pro záznam videa. Dokáže natáčet v rozlišení 4K Super 35 (16:9) převzorkováním z 6K při rychlosti až 60 snímků za sekundu. Model ILME-FX30B také nabízí možnost natáčet vysokou snímkovou frekvencí, včetně 4K při 120 snímcích za sekundu a Full HD při 240 snímcích za sekundu.

kompaktni kamera Sony FX30 Cinema Line cena

Oba režimy záznamu s poměrem stran 16:9 mohou natáčet v 10bitovém formátu 4:2:2. Konektor HDMI typu A lze použít k výstupu 16bitového formátu RAW 4K do externího rekordéru.

Režimy snímání a barevné gradace

Stejně jako ostatní kamery řady Cinema Line je i model FX30 vybaven režimy snímání Log a nabízí režimy Cine El, Cine El Quick a Flexible ISO pro záznam s gama křivkou S-Log3, která umožňuje větší flexibilitu při barevné gradaci.

kompaktni kamera Sony FX30 Cinema Line cena

Všechny tři režimy umožňují natáčet video a zároveň monitorovat pomocí odpovídající tabulky LUT, takže můžete sledovat náhled výsledného záběru. Model FX30 navíc nabízí výběr z řady předinstalovaných kinematografických stylů, jako je například S-Cinetone™ od společnosti Sony, a dokáže také snímat jednotlivé statické fotografie. Kamera využívá pokročilé možnosti zpracování obrazu pomocí procesoru BIONZ XR, který zajišťuje přirozenou gradaci a realistickou reprodukci barev.

Rychlé ostření a sledování objektů

Kamera FX30 je vybavena rychlým a spolehlivým automatickým ostřením Sony včetně následujících možností:

  • Real-time Eye AF (pro lidi, zvířata nebo ptáky)
  • Real-time Tracking
  • Detailní nastavení AF
  • AF Assist 

Přehledné zobrazení hlouby ostrosti

Tvůrci mají také větší přehled při práci díky funkci Focus Map, která usnadňuje vizualizaci hloubky ostrosti. Funkce Breathing Compensation nabízí stabilní úhel záběru při ostření. Kamera také disponuje účinnou stabilizací pro snímání akčních záběrů v pohybu pomocí režimu Active Mode díky pětiosé optické stabilizaci obrazu v těle a synchronizaci s časovým kódem.

kompaktni kamera Sony FX30 Cinema Line cena

Model FX30 je vybaven dalšími funkcemi, které zachovávají ducha řady Cinema Line, včetně:

  • Nové přizpůsobitelné hlavní menu ve formě seznamu, které umožňuje rychlý přístup k často používaným položkám.
  • Nový standby movie screen umožňuje čistý pohled na snímaný objekt bez okolních informací
  • Tlačítka a voliče určené pro natáčení videa

Model FX30 navíc disponuje dalšími funkcemi, které usnadňují tvůrčí práci, jako jsou postprodukční úpravy pomocí integrovaných LUT a EI metadat. Tato metadata jsou k dispozici při použití poslední verze aplikací Catalyst Prepare nebo Catalyst Browse od společnosti Sony. V srpnu byl vydán nový „Catalyst Prepare Plugin“ pro Adobe Premiere Pro.

Kompaktní rozměry a snadné ovládání

Kompaktní a lehká kamera FX30 se vyznačuje designem s plochou horní částí a příchytnými body se závity pro připojení příslušenství, které usnadňují jeho použití při snímání z ruky, pořizování záběrů pod nízkými úhly, upevnění na gimbal nebo připojení dalšího příslušenství.

Kamera FX30 je také vybavena rukojetí XLR, kterou lze použít k pořizování záběrů z nízkého úhlu a která filmařům umožňuje také zaznamenávat křišťálově čistý zvuk prostřednictvím různých zvukových vstupů, včetně dvou zvukových vstupů XLR a stereofonního 3,5mm mini konektoru pro čtyřkanálový záznam. Externí mikrofony lze připojit přímo ke kameře prostřednictvím patice Multi Interface Shoe nebo mikrofonního konektoru. Model FX30 je rovněž vybaven interním stereofonním mikrofonem pro záznam zvuku.

kompaktni kamera Sony FX30 Cinema Line cena

Modely FX30 a FX30B jsou vybaveny dvěma sloty pro paměťové karty, které jsou kompatibilní jak s kartami CFexpress typu A, tak s kartami SDXC/SDHC, což tvůrcům přináší široké možnosti snímání. Model FX30 je také kompatibilní s nově představenými velkokapacitními paměťovými kartami CFexpress typu A. 

Model FX30 nabízí nejen pokročilý výkon, ale také mimořádnou spolehlivost. Je vybaven inovativním systémem odvodu tepla pro nepřerušované nahrávání v rozlišení 4K/60p, spolehlivým napájením pro delší nahrávání a odolným šasi z hořčíkové slitiny. Široký výběr objektivů s bajonetem E, vysoce výkonných mikrofonů a dalších nezbytných prvků poskytuje tvůrcům mimořádně flexibilní systém, který vyhoví široké škále tvůrčích potřeb.

kompaktni kamera Sony FX30 Cinema Line cena

Dostupnost a cena

Nový model FX30 bude k dispozici koncem října za doporučenou cenu 70 999 CZK. Model FX30 umožňuje maximální tvůrčí svobodu a je možné jej zakoupit s rukojetí XLR nebo bez ní. Nový model FX30B bude k dispozici také koncem října za doporučenou cenu 57 999 CZK.

Paměťové karty CFexpress typu A: CEA-G320T a CEA-G640T

Kompaktní a vysoce výkonná paměťová karta CFexpress typu A CEA-G320T bude k dispozici začátkem října za doporučenou cenu 18 299 CZK (CEA-G320T) a paměťová karta CFexpress typu A CEA-G640T bude k dispozici v říjnu za doporučenou cenu 34 699 CZK. Ke stávajícím 80GB a 160GB kartám přibydou velkokapacitní 320GB a 640GB karty.

Tyto velkokapacitní karty podporují vysokorychlostní výkon s maximální rychlostí zápisu až 700 MB/s a nabízí záruku Video Performance Guarantee „VPG400“, která garantuje trvalou rychlost zápisu až 400 MB/s a umožňuje natáčení videa 4K 120p s vysokou přenosovou rychlostí.

Nové velkokapacitní karty splňují specifikaci TOUGH, což znamená, že získaly certifikát odolnosti proti vodě a prachu (IP57) a jsou dostatečně robustní pro stabilní dlouhodobé nahrávání v různých prostředích.

Zdroj a foto: Sony

Podívejte se i na další zajímavé články na webu IT Revue v rubrikách Hardware, Software, Elektronika nebo Ostatní. IT Revue můžete sledovat i na Facebooku nebo Instagramu.