Technologie Garmin ecoRouteHD

Garmin vyvinul revoluční technologii ecoRouteHD, která je schopna ve spojení s přenosnou navigací Garmin nahradit funkce palubního počítače v automobilu. Technologie ecoRouteHD je krokem k bližší integraci přenosné automobilové navigace do systému vozu.

Přenosné automobilové navigace tak mají přístup k diagnostickým informacím, jako je například okamžitá spotřeba paliva, průměrná spotřeba paliva, otáčky motoru, napětí baterie, teplota provozních kapalin, emise, chybové hlášení systému a mnoho dalších údajů. Kromě čtení a předání dat ze systému vozu poskytují řidiči širší vyhodnocení získaných informací s cílem dosažení úspory nákladů a snížení ekologické zátěže související s provozem automobilu.

Zařízení ecoRouteHD je založeno na komunikaci přenosné GPS navigace s diagnostikou automobilu prostřednictvím bezdrátového čidla připojeného do konektoru OBD II. Ten je od roku 1996 používán jako standardní rozhraní v automobilovém průmyslu.

Reklama/Advertisement

Informace z diagnostiky automobilu jsou přenášeny prostřednictvím Bluetooth technologie. Instalace čidla ve voze a spárování čidla ecoRouteHD s přenosnou navigací Garmin je velice jednoduché a vyžaduje od uživatele jen minimum zručnosti.

Funkce ecoRouteHD bude k dispozici pro aktuální navigace řady Garmin nüvi 1260/1370/ 1390/1490/1690/3790 a novější přístroje, které podporují Bluetooth datový přenos.

Starší navigace nejsou podporovány – kompatibilní navigace mají vzhledem k podpoře funkce ecoRouteHD k dispozici dva kanály pro Bluetooth komunikaci a v případě připojení čidla ecoRouteHD řidič nepřichází o možnost současně využívat navigaci pro volání z mobilního telefonu jako Bluetooth hands free.

Bezdrátové čidlo Garmin ecoRouteHD funguje i při vypnuté navigaci, zaznamenává údaje a předá je do navigačního přístroje při jeho prvním zapnutí.

Šetrná jízda

ecoRouteHD monitoruje ekologii provozu vozu a vyhodnocuje způsob jízdy pomocí skóre/bodové ohodnocení. Vysokého skóre lze dosáhnout pomocí pomalých rozjezdů, plynulého brzdění a udržení konstantní rychlosti jízdy.

Seznam dostupných funkcí:

 • Okamžité skóre šetrnosti provozu
 • Průměrné skóre šetrnosti provozu
 • Skóre plynulé rychlosti
 • Skóre brzdění
 • Skóre rozjezdů
 • Grafické znázornění skóre

Sledování spotřeby

ecoRouteHD monitoruje spotřebu paliva automobilu. Data jsou k dispozici i v případě, že auto nedisponuje palubním počítačem a v takovém případě je navigace schopna řadu funkcí palubního počítače nahradit.

Seznam dostupných funkcí:

 • Okamžitá spotřeba paliva
 • Celková spotřeba paliva
 • Průměrná spotřeba paliva
 • Cena spotřebovaného paliva
 • Množství emisí
 • Grafické znázornění spotřeby

Stálá kontrola stavu motoru

ecoRouteHD monitoruje stav a problémy motoru automobilu. Některá chybová hlášení mohou být důležitá pro provoz automobilu. Žárovce podsvícení na palubní desce vozu možná není třeba věnovat zvýšenou pozornost, ale o vysoké teplotě chladicí kapaliny je dobré vědět a co nejdříve zastavit. Chybová hlášení jsou řidiči k dispozici také pro případnou identifikaci poruchy v případě volání asistenční služby.

Seznam dostupných funkcí:

 • Monitoring 4300 ODBII chybových kódů
 • Podrobné informace o chybovém hlášení
 • Možnost resetu a opětovného zjištění chyby

Přehled o činnosti automobilu

ecoRouteHD je schopen prostřednictvím OBDII standardu v reálném čase získat a zobrazit řadu informací o voze a jízdě. Šíře dostupných informací je závislá na značce a typu automobilu. U dobře vybavených automobilů může být k dispozici až 15 veličin, které je možné kombinovat na displeji navigace. Méně vybavené vozy mohou poskytovat na výběr 4-6 veličin. Z dostupných veličin lze vybrat až 4 veličiny, které budou společně zobrazeny na displeji palubního počítače.

Seznam dostupných funkcí:

 • Konfigurovatelné veličiny:  Okamžitá spotřeba paliva, teplota vzduchu na sání, teplota chladicí kapaliny/teplota oleje/tlak, pozice plynového pedálu, palivová směs, stav motoru, informace o napětí baterie a stavu dobíjení, informace o ventilaci/ klimatizaci, RPM – zobrazení otáček motoru apod.

Nová technologie využívá bezdrátového Bluetooth čidla, které komunikuje s motorem automobilu a na základě získaných dat informuje řidiče o stavu automobilu, stylu jízdy, spotřebě a ceně paliva. Zprovoznění a instalaci čidla přitom zvládne sám řidič vozu bez nutnosti návštěvy servisu. Garmin ecoRouteHD ukazuje možný směr vývoje, kdy přenosná navigace může být schopna nejen vyhledat ideální trasu do cíle, ale i upozornit řidiče na možné technické závady vozu nebo chyby ve stylu jízdy.

Cena čidla ecoRoute HD by se měla pohybovat mezi 2 700 – 2900 Kč včetně DPH a bude nabízeno jako součást příslušenství k navigacím.

Zdroj. Garmin, Picodas

Reklama/Advertisement