Vodafone nasadil do mobilní i pevné sítě IPv6. Internetové IP adresy tak nedojdou

Vodafone IPv6 protokol mobilní internet pevný internet ilustrace

Vodafone od září 2023 nasadil do mobilní a pevné sítě modernější protokol IPv6. Zákazníci tak mají jistotu, že pro jejich počítač, mobil a další zařízení budou vždy IP adresy na internetu k dispozici. 

Pevný internet od Vodafonu může mít 99 % českých domácností a nově je toto připojení napříč různými technologiemi a lokalitami připravené pro využívání internetového protokolu IPv6. Totéž nově platí také pro mobilní síť Vodafonu. IPv6 je nová generace internetového protokolu a jde o vylepšení staršího IPv4.

Co je to internetový protokol a k čemu je dobrý?

Internetový protokol (běžně nazývaný IP) je sada dohodnutých norem, které stanoví způsob, jakým internet funguje. Byl oficiálně zaveden v roce 1982 a zajišťuje, aby technická pravidla, na kterých je internet založený, byla po celém světě stejná. IP adresa je základním identifikátorem každého počítače připojeného k internetové síti. Stejně tak ale dostávají IP adresu i jiná zařízení, která se připojují k internetu, ať už jde o mobilní telefon, tablet, televizor a podobně. IP adresu má přidělenou také každý webový server.

Vodafone IPv6 protokol mobilní internet pevný internet ilustrace

„Pro zjednodušení, pokud do prohlížeče zadám adresu www.vodafone.cz, tak takzvaný DNS server zajistí přeložení této adresy na čísla, která by si asi nikdo moc nezapamatoval, a vyhledá si, že stránky Vodafonu sídlí na IP adrese 217.77.163.138. Tam pošle server požadavek na načtení stránky a díky tomu se nám stránka zobrazí,“ vysvětluje Slavomír Slanina, ředitel pro rozvoj sítí Vodafonu.

Vodafonu internetové adresy nedojdou

IPv4 adres je pro celý svět k dispozici 2^32, tedy přes 4 miliardy. Tolik jednotlivých zařízení se může připojit k internetu, ovšem lidí je 8 miliard a zařízení připojených k internetu ještě více. Proto stará verze IPv4 zdaleka nestačí a už dávno se musí různě „ohýbat“ (například pomocí takzvaného překladu síťových adres NAT).

„Kvůli tomu se začal ve světě používat protokol IPv6. Tím se zajistilo, že se k internetu mohou připojovat další a další zařízení. Naše sítě jsou na tento nový standard nyní připravené a zákazníkům budou naše služby fungovat tak, jak jsou dosud zvyklí. Výhodou pro nás i pro zákazníky je to, že se v budoucnu nestane, že by jim nefungovala část stránek na internetu,“ dodává Slavomír Slanina.

Svůj pohled přidává i Ondřej Filip, výkonný ředitel sdružení CZ.NIC, správce české národní domény: „Sdružení CZ.NIC dlouhodobě upozorňuje na vyčerpání IPv4 adresního prostoru a nezbytnost zavádění moderního internetového protokolu IPv6. Je třeba přijmout fakt, že pokud budou klíčoví operátoři a významné organizace zavádění IPv6 ignorovat, nebude se moci internet dále rozvíjet.“ Sdružení CZ.NIC se podílelo na testování IPv6 v síti společnosti Vodafone. „Zavedení IPv6 v moderní síti takto významného operátora je jasným signálem pro další hráče internetového ekosystému, kteří s tímto krokem zatím otálejí. Doufám, že se brzy rozhodnou i další organizace a nabídnou svým zákazníkům internet budoucnosti, tedy možnost připojení přes IPv6,“ říká Ondřej Filip.

IPv6 adres je k dispozici 2^128, což je přes 340 sextilionů (číslo 34 a za ním 37 nul). To pro představu vystačí i v takové modelové situaci, kdy by si každý člověk na planetě k internetu připojil ledničku, automobil, televizor, tablet, ovladač topení nebo například bezpečnostní kameru apod. IP adresa v protokolu IPv6 může vypadat třeba takto: 2001:0db8:85a3:08d3:1319:8a2e:0370:7334. Na první pohled je vidět, že modernější protokol nabízí mnohonásobně více kombinací.

Zdroj a foto: Vodafone

Podívejte se i na další zajímavé články na webu IT Revue v rubrikách Hardware, Software, Elektronika nebo Ostatní. IT Revue můžete sledovat i na Facebooku nebo Instagramu.