Nový objektiv NIKKOR Z 135mm f/1.8 S Plena: Užijte si dokonalý bokeh!

objektiv NIKKOR Z 135mm f/1.8 S Plena specifikace popis cena

Nikon dnes představil vysoce kvalitní střední teleobjektiv NIKKOR Z 135 mm f/1.8 S Plena s obrazovým polem formátu FX a dokonalým bokeh. Uplatnění najde od ryze tvůrčí fotografie až po portréty, módu, přírodu a další žánry, kde nároční fotografové chtějí snímky s působivou hloubkou a uměleckými kvalitami.

Bezchybný optický výkon

Jednou z klíčových vlastností objektivu Plena je jeho bezchybný optický výkon. Díky bajonetu Nikon Z s velkým průměrem tento objektiv dosahuje kruhového bokeh efektu až do samých rohů obrazového pole. S ohniskovou vzdáleností 135 mm vytváří i při fotografování s plně otevřenou clonouúžasné oddělení objektu od pozadí. 

Objektiv Plena poskytuje nejvyšší komplexní obrazový výkon ze všech objektivů řady S, stejně jako úroveň periferního jasu překonávající všechny ostatní objektivy řady S se světelností f/1,8. V kombinaci s 11lamelovou kruhovou clonou a složitou optickou konstrukcí jsou pečlivě korigovány všechny vady zobrazení: rovněž není třeba clonit pro odstranění vinětace.

I při fotografování s plně otevřenou clonou jsou bodové zdroje světla, jako jsou hvězdy a pouliční osvětlení, reprodukovány kruhově, ostře a čistě, a reprodukce neostrých bodových jasů v protisvětle je prostá sagitální komy a závoje.

objektiv NIKKOR Z 135mm f/1.8 S Plena specifikace popis cena

Objektiv Plena se také může pochlubit rychlým a přesným automatickým zaostřováním, což je ideální pro náročnou práci uměleckých fotografů. Navíc, díky nízké hmotnosti a přizpůsobitelným ovládacím prvkům, je snadno ovladatelný i při fotografování z ruky.

Klíčové vlastnosti objektivu NIKKOR Z 135mm f/1.8 S Plena

  • Bezchybná reprodukce neostrých míst obrazu (bokeh): perfektně kruhová reprodukce neostrých bodových jasů až do rohů obrazového pole. Neostré jasy nejsou zatíženy dvojími obrysy a zkreslením ve tvaru kočičího oka, ani nevykazují žádné barevné obrysy či oříznutí v důsledku vinětace.
  • Mistrovská optická konstrukce: 11lamelová kruhová clona a optická konstrukce zahrnující 16 čoček ve 14 členech společně minimalizují projevy ohybu světla, sagitální komy a otvorové vady. Špičková optika zahrnuje optické sklo Nikon SR a asférický optický člen.
  • Vynikající kresba: bez ohledu na to, jestli fotografujete při cloně f/1,8 nebo se zacloněným objektivem, snímky vykazují perfektně ostré detaily s jemně odstupňovanou neostrostí v pozadí a popředí. Barvy a kontrast jsou výjimečné i v oblasti vysoce kontrastních obrysů.  
  • Dostatečné periferní osvětlení i při cloně f/1,8: jas záběru je perfektně vyrovnaný v rámci celého obrazového pole bez jakýchkoli patrných úbytků osvětlení směrem k okrajům obrazového pole, a o i při fotografování s plně otevřenou clonou.
  • Vynikající antireflexní vrstvy a kontrola protisvětla: exkluzivní antireflexní vrstvy Nikon Meso Amorphous Coat a ARNEO potlačují výskyt reflexů a závoje dopadajícího parazitního světla z libovolného směru.
  • Rychlé a přesné automatické zaostřování: objektiv Plena zaostřuje rychle a tiše ve všech zaostřitelných vzdálenostech: od blízkých objektů až po nekonečno. Nejkratší zaostřitelná vzdálenost je pouze 0,82 m.
  • Vysoce kvalitní konstrukce řady S: design objektivu zaručuje jeho perfektní vyvážení a objektiv je kompletně zhotoven z odolného a současně lehkého kovu s vygravírovaným názvem Plena.
  • Snadné ovládání: dvě tlačítka L-fn jsou perfektně umístěna pro fotografování na šířku a na výšku. Velký vroubkovaný zaostřovací kroužek má optimální odpor pro komfortní manipulaci.
  • Provedení vhodné do terénu: rozsáhlá sada těsnění okolo spojů a tlačítek plus gumový těsnicí kroužek okolo upevňovacího bajonetu udržují prach, nečistoty a vlhkost mimo vnitřní části objektivu.
  • Filtrový závit o průměru 82 mm: objektiv NIKKOR Z 135mm f/1.8 S Plena umožňuje použití stejných šroubovacích filtrů se závitem 82 mm jako objektivy řady S se světelností f/1,2.

Dostupnost a cena

Pravděpodobné datum zahájení prodeje nového objektivu NIKKOR Z 135mm f/1.8 S Plena je 12. 10. 2023. V Česku a na Slovensku by se měl prodávat za 75 990 Kč, resp. 2 999 €.

Zdroj a foto: Nikon

Podívejte se i na další zajímavé články na webu IT Revue v rubrikách Hardware, Software, Elektronika nebo Ostatní. IT Revue můžete sledovat i na Facebooku nebo Instagramu.