Vytáhněte diskety, bude zatmění slunce!

Diskety s počítačovými programy se nám už pěkných pár let válí v šuplících a nemáme pro ně žádné rozumné využití. V době USB disků a paměťových karet jsou se svojí směšnou kapacitou téměř k ničemu. Brzy ale možná najdou využití. Chcete-li vidět zatmění slunce, můžete se na něj podívat třeba právě přes magnetický kotouč diskety.

Podle informací České astronomické společnosti bude 20.3.2015 částečné zatmění slunce největším v ČR mezi lety 2011 a 2026. Při maximální fázi bude Měsíc 20. března 2015 krátce před 11. hodinou dopolední středoevropského času zakrývat shora okolo 73 procent slunečního disku. Jev bude možné sledovat v celém jeho průběhu a a maximální fáze zatmění proběhne poměrně vysoko, přes 35° nad obzorem.

Přímý pohled do slunce bez přiměřené ochrany vám může způsobit poškození zraku. Odborníci proto doporučují použití speciálních fólií Baader Planetarium, svářečských filtrů stupně 13 a vyšší nebo volbu brýlí a filtrů zakoupených na nejbližší hvězdárně.  Existují i další možnosti, jak snížit riziko onemocnění očí. Lékaři a pacienti se mohou dívat například přes osvícený temný rentgenový snímek, fotografové přes černé políčko vyvolaného negativu.

Reklama/Advertisement

A co fandové počítačů? Ti mohou sáhnout po staré disketě a v nouzi se podívat přes magnetický kotouč, sloužící pro uložení dat. Disketu nemusíte rozebírat, stačí odsunout plechový kryt, pod nímž kotouč diskety uvidíte. Pak jen přiložit k oku a najít slunce. Kotouč však nedokáže odfiltrovat veškeré nebezpečné infračervené záření, proto to moc s dlouhodobým pohledem do slunce nepřehánějte.

Další informace o zatmění slunce najdete na stránkách České astronomické společnosti.

Aktualizace 19.3.2015: Předpověď počasí je na 20.3.2015 velmi pozitivní. Sledování zatmění by nemělo nic překazit, protože má být jasno, teplota 11-13 stupňů a bezvětří.

Reklama/Advertisement