Ztište to: Více než miliardě mladých lidí hrozí poškození sluchu

Hlasitý poslech hudby z hudebních přehrávačů, chytrých telefonů nebo na různých koncertech, ohrožuje sluch více než miliardy lidí. Uvedli to zástupci Světové zdravotnické organizace (WHO).

WHO odhaduje, že více než polovina mladých lidí ve věku 12 až 35 let ze zemí se středními a vyššími příjmy je ohrožena nebezpečnou vysokou hladinou zvuku z jejich chytrých telefonů a přehrávačů. Dalších 40 procent osob je ohroženo škodlivými úrovněmi zvuku na koncertech, v různých klubech a na diskotékách.

Odborníci ze Světové zdravotnické považují za nebezpečnou hladinu zvuku úroveň 85 decibelů po dobu osmi hodin nebo 100 decibelů po dobu 15 minut. Pro srovnání dodávají, že hladinu 85 decibelů například dosahuje hluk v dopravě při dopravní špičce. Oblíbená a někdy proklínaná vuvuzela (dechový hudební nástroj – píšťala dlouhá cca 65 cm), která se nejvíce „proslavila“ na MS ve fotbale 2010, může produkovat zvuk s hladinou až 120 decibelů. Takový úroveň může poškodit sluch už za méně než 10 sekund.

Chcete-li snížit riziko poškození sluchu, neměli byste podle WHO poslouchat osobní hudební přehrávače déle než hodinu denně a jen na nižší hlasitost. Řídit se touto radou je pro spoustu lidí jen těžko představitelné. Řada přehrávačů je sice vybavena upozorněním na displeji (při zvýšení hlasitosti nad určitou úroveň se objeví slovní varování), ale málokdo mu věnuje pozornost. Proto odborníci upozorňují na to, že v současnosti na celém světě trpí ztrátou sluchu přibližně 360 milionů lidí. Je podle nich zbytečné, aby kvůli oblíbené hlasité hudbě a koncertům prudce přibývali další.

Zdroj: WHO