5 nejlepších videokonferenčních aplikací pro rok 2023

nejlepší videokonferenční aplikace

Videokonference jsou součástí digitální komunikace už mnoho let, ve velkém se ale dostaly ke slovu s příchodem pandemie v roce 2020. Najednou se z příhodného nástroje stala nezbytnost, a to nejen v businessu, ale i ve školách.

Navzdory tomu, že dnes již můžeme s opatrností mluvit o koronavirové pandemii v minulém čase, videokonferenční aplikace tu s námi zůstaly a vypadá to, že se v dohledné době nechystají zmizet. Stále na ně spoléhá daleko více firem a odvětví než před pandemií. Navíc díky solidní stabilitě internetu ve většině domácností odpadla značná část technických potíží a většina aplikací nabízí také kvalitní zabezpečení. Jenže jaké videokonferenční aplikace zvolit? Tady je pět tipů pro rok 2023:

Zoom

Hned na začátku pandemie se stal Zoom do jisté míry synonymem pro videokonferenční systémy. Zoom začaly používat firmy, školy a mnohé další instituce a spousta z nich u něj i zůstala. Důvodem je, že Zoom nabízí celkem solidní základní i pokročilé funkce, a to i v případě neplacené verze.

Už u verze Basic, která je zdarma, se může videokonference zúčastnit až 100 uživatelů a trvat může až 40 minut. K mání je samozřejmě chat, sdílený whiteboard, ale také kalendář a e-mailový klient na pozvánky. Vybavenější placené verze dále nabízí videokonference s trváním až 30 hodin, až 1000 současně připojených uživatelů, ale taky cloudové úložiště nebo vybavení pro webináře.

Google Meet

Svou trochou do mlýna videokonferenčních aplikací přispěl také technologický gigant Google. Největší výhodou aplikace Meet je kompletní integrace do rozhraní Google Workplace. Takže firmy, které toto řešení již používají, mají Meet v rámci jednoho předplatného. Další výhodou je fakt, že Meet funguje zcela v prostředí internetového prohlížeče, což do značné míry zjednodušuje připojování i pro uživatele, kteří jej běžně nepoužívají.

Kdokoliv s Google účtem může Meet používat i zdarma, a to až pro 100 uživatelů ve videokonferenci až na 60 minut. Placené varianty dále nabízí prostor až pro 500 účastníků, trvání videokonferencí až 24 hodin, ukládání nahrávek a další funkce.

nejlepší videokonferenční aplikace

Avaya Space

Řešení společnosti Avaya není ryze videokonferenční aplikací, ale především komplexním projektovým nástrojem na spolupráci v rámci jednoho nebo více týmů. Plně upravitelné řešení nabízí vedle efektivní firemní komunikace a projektového řízení také možnost integrace dalších aplikací. Lze propojit služby aplikací Microsoft 365, Google Docs nebo třeba Slack.

Samotné videokonference umožňují připojit až 1000 uživatelů, pořizovat záznamy či organizovat webináře. Avaya se zaměřuje především na individuální potřeby a umožňuje sestavit pracovní prostředí na míru každému týmu nebo firmě, nezávisle na velikosti.

Microsoft Teams

Stejně jako je Google Meet integrovanou aplikací prostředí Workspace, je Microsoft Teams plně integrován do pracovního prostředí Microsoft 365, potažmo i operačního systému Windows. Právě integrace je potom jednou z největších výhod, další je možnost pořádání velkých webinářů a přednášek. Teams totiž umožňuje videokonference až pro 10 000 účastníků, kteří navíc mohou spustit Teams přímo v prohlížeči.

Dále se ve službě Teams nachází vše, co by se dalo očekávat od robustní videokonferenční aplikace. Nechybí možnost nahrávat záznamy, chatovat a využívat výhod, plynoucích z integrace kancelářských aplikací Microsoftu. Ve verzi zdarma je možné připojit do videokonference až 100 uživatelů na 60 minut.

Tip: Přečtěte si o novinkách v digitální komunikaci.

nejlepší videokonferenční aplikace

Cisco Webex

Videokonferenční aplikace Webex je na poli videokonferencí již zažitou klasikou, kterou znají mnozí majitelé firem i vedoucí týmů všech velikostí. Původně aplikace vznikla jako WebEx už v roce 1995 a v roce 2007 převzalo celý projekt Cisco. Právě řešení z dílen telekomunikačního giganta využívá i řada českých firem a Cisco dodává i komplexní videokonferenční systémy pro zasedací místnosti.

Ve verzi zdarma nabízí Webex videokonferenci až pro 100 účastníků na 40 minut a zahrnuje nahrávání či whiteboard. Placené verze pak umožňují připojit až 1000 účastníků naráz pro videokonference trvající až 24 hodin. U placených verzí nechybí ani cloudové úložiště nebo nástroje pro webináře.

Zdroj: Algotech Foto: Pexels, Pixabay

Podívejte se i na další zajímavé články na webu IT Revue v rubrikách Hardware, Software, Elektronika nebo Ostatní. IT Revue můžete sledovat i na Facebooku nebo Instagramu.