Chytrý senzor IKEA VINDSTYRKA změří kvalitu vzduchu v domácnosti

senzor kvality vzduchu IKEA VINDSTYRKA cena

IKEA představila nový chytrý senzor kvality vzduchu VINDSTYRKA, který měří a monitoruje úroveň znečištění vnitřního ovzduší. Senzor doplňuje stávající řadu chytrých řešení od IKEA, která umožňují zlepšit kvalitu vzduchu, jež doma dýcháme.

Senzor upozorní na znečištění

Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) dýchá 9 z 10 lidí po celém světě znečištěný vzduch. Vnitřní ovzduší může být stejně znečištěné jako to venkovní, ale mnozí riziko znečištění ovzduší ve svých domovech podceňují.

IKEA se zavázala umožnit každému přístup k čistému vzduchu tím, že bude zvyšovat povědomí o znečišťujících látkách v interiéru a nabízet řešení, která zlepšují kvalitu vzduchu. Aby mohla spojit chytrou technologii s designem a zvýšit informovanost o vnitřním ovzduší, uvádí IKEA výrobek VINDSTYRKA, nový chytrý senzor, který umožňuje měřit a monitorovat kvalitu vzduchu v domácnostech.

Nejškodlivější znečišťující látky, pevné částice PM2,5, nejsou viditelné pouhým okem. Senzor VINDSTYRKA je vybaven displejem, který zobrazuje hladinu částic PM2,5, vlhkost, teplotu a TVOC. Po připojení k hubu DIRIGERA, který slouží k propojení chytrých výrobků, zobrazí senzor úroveň kvality vnitřního ovzduší v aplikaci IKEA Home.

senzor kvality vzduchu IKEA VINDSTYRKA cena

V aplikaci mohou uživatelé také povolit, aby senzor VINDSTYRKA spouštěl další chytrá zařízení a umožnil tak aplikaci reagovat na úroveň kvality vzduchu.

Senzor VINDSTYRKA lze použít samostatně, ale také jako rozšíření stávající chytré čističky vzduchu STARKVIND. Připojení senzoru VINDSTYRKA k čističce STARKVIND umožňuje automatickou regulaci rychlosti ventilátoru v závislosti na množství částic PM2,5 ve vzduchu, takže vzduch v domácnosti bude vždy co nejčistší.

Dostupnost a cena

Senzor VINDSTYRKA bude k dostání v obchodních domech IKEA a online na IKEA.cz od dubna 2023 za cenu 999 Kč. 

Zdroj a foto: IKEA

Poznámky k textu:

  • PM2,5 jsou vdechnutelné částice menší než 2,5 mikrometru, které měří 0,1–2,5 mikrometru (tj. jedna tisícina milimetru).
  • TVOC označuje celkový obsah těkavých organických látek a je měřítkem znečištění různými plynnými znečišťujícími látkami.

Poznámky k senzoru:

Je trochu škoda, že senzor nedokáže změřit také hladinu CO2 a upozornit na vydýchaný vzduch. Zvýšená koncetrace oxidu uhličitého může způsobit nevolnost, dýchací potíže, bolesti hlavy. Domácnosti s větším počtem osob, s přípravou jídel na plynovém sporáku atd.. by jej možná ocenili trochu víc. A nemusel by být významně dražší…  (samostatně se prodává za pár stokorun, sdružené senzory i s měřením CO2 se dají sehnat za 1 500 – 2 000 Kč..)

Podívejte se i na další zajímavé články na webu IT Revue v rubrikách Hardware, Software, Elektronika nebo Ostatní. IT Revue můžete sledovat i na Facebooku nebo Instagramu.