Elonga hlídá vaše zdraví. Stačí jí pár minut denně. A takhle to dělá

MySASY Elonga snímač aplikace srdeční tep spektrální analýza

Snímač na ruku Elonga a aplikace v chytrém telefonu vyhodnotí s využitím spektrální analýzy hladinu stresu a regeneraci organizmu. Měření trvá jen pár minut a moc vás nezdrží. Přehled k odpočinku a doporučení k tréninku pak najdete v aplikaci v mobilním telefonu. Zeptali jsme se jejího tvůrce, jak to Elonga dělá.

Nejprve jedno ohlédnutí do minulosti: Nový náramek jsem po vybalení nabil přibližně za 90 minut, odpoledne jsem se chtěl naměřit, ale byl jsem zdvořile odmítnut, že měření má probíhat ráno. Tak jsem si to už opakovaně v klidu ráno odležel, prošel obdobím pohodové relaxace i upozorněním na zvýšený stress.

Čekám, kdy se náramek vybije, abych mohl odpovědět na zvídavé otázky typu: „A jak dlouho to vlastně vydrží?“.  Zatím běží tři měsíce a znovu jsem nabíjet nemusel. Předpokládaná výdrž baterie na jedno nabití se podle výrobce může pohybovat až na hranici 6 měsíců, což je překvapivě dlouhá doba. 

Hladinu stresu, regenerace a připravenosti na trénink (s denním doporučením, zda do toho šlápnout nebo spíše zvolnit…) si mohu zpětně prohlédnout se zobrazením  za den, týden, měsíc, čtvrtletí, pololetí a rok.

Kromě občasné chůze při vycházkách, práce na zahradě, řízení auta toho zase tak moc nedělám, to jen pro vysvětlení, že lidi s denním tréninkem na maraton budou mít výsledky odlišné. Další info přidám za několik týdnů, snad se k té vyšší aktivitě dostanu.

Co je dnes důležitější? Otázky a odpovědi o tom, jak to celé funguje. Protože snímač a aplikace měří něco jiného, než sportovní hodinky při tréninku…

MySASY Elonga snímač aplikace srdeční tep spektrální analýza Mgr. Radim Šlachta, Ph.D., Vojta Hlavenka

Odpovídá Radim Šlachta, vědec a fyziolog, který stojí za odbornou stránkou snímače a aplikace Elonga:

Proč zrovna Elonga, když je na trhu řada chytrých hodinek a náramků, které tepovou frekvenci, tlak, teplotu, okysličení atd.. dokážou měřit?

Elonga nemonitoruje „tepovou frekvenci, tlak, teplotu, okysličení atd.“, ale variabilitu srdeční frekvence. A v této úzké specializaci není na trhu sama ale

  1. a) má vlastní algoritmy zpracování dat vzniklé reálný výzkumem a jejich ověření na 1 mio+ měřeních, především u sportovců v rámci produktu mySASY, který je na trhu již 5 let
  2. b) předepisuje na základě získaných dat zcela individuální pohybový program (týdenní i každodenní doporučení) který je nejefektivnější možnou cestou k růstu kondice, zlepšování zdraví a zpomalení stárnutí

Je to rychlejší, přesnější, spolehlivější, certifikované lékařskými autoritami?

Je to rychlejší – stačí 3 min ranního měření. Konkurence vyžaduje 24/7 nošení. Je to přesnější viz. vysvětlení v předchozím dotazu.

Elonga aplikace a výsledky měření
Někdy je to skvělé, jindy průměrné a občas je lepší si odpočinout…

Nahrazuje nebo doplňuje to nějaká lékařská vyšetření?

Lékařská vyšetření Elonga odborně doplňuje. Výsledky měření HRV mohou indikovat/ukazovat na prevalenci několika závažných diagnóz.

Má se s nezvyklými údaji uživatel obrátit na nějakého specialistu, případně na kterého?

V prvé řadě na Elonga support. Po prověření případně na praktického lékaře, diabetologa, kardiologa.

Elonga aplikace a výsledky měření
Výsledky denního měření a grafy za 3 měsíce

Budou používat tento snímač a aplikaci nějaká zdravotnická zařízení, stahovat (se souhlasem pacienta) data a přizpůsobovat i podle získaných výsledků medikaci? (podobně jako tomu je například u měřících přístrojů pro diabetiky).

V tomto směru počítáme s tím, že budou Elongu zdravotnická zařízení doporučovat jako nástroj, který jim předepíše a poradí, jak realizovat pravidelnou pohybovou aktivitu – základní nástroj prevence většiny civilizačních onemocnění. 

Je nebo bude (případně je teprve uvažováno o tom, že by byl) snímač Elonga dostupný se sníženou úhradou v rámci spolupráce s některými zdravotními pojišťovnami

S pojišťovnami zatím jednáme.

Může jeden snímač používat více členů domácnosti, každý s vlastní aplikací, ale s jiným profilem? Pokud ano, je omezen nějak počet uživatelů? Zvyšuje to nějak cenu aplikace? (třeba jeden uživatel zdarma, druhý a další za nějaký poplatek)? Pro srovnání – chytré váhy s měřením hmotnosti a tuku umožňují více uživatelů, spolupracují s aplikací, dají se přepínat v nastavení v mobilu i na váze

Jedno zařízení lze použít k více účtům. Není to však vzhledem k potřebě párování zařízení s mobilem příliš praktické.

Má kromě aplikace Elonga i nějaké propojení přes webový prohlížeč, kde se dají výsledky zobrazit na vaší obrazovce?

Ne. Takovou možnost Elonga nenabízí.

Díky za odpovědi

Zdroj a foto: MySASYElonga,  IT Revue

Podívejte se i na další zajímavé články na webu IT Revue v rubrikách HardwareSoftwareElektronika nebo Ostatní. IT Revue můžete sledovat i na Facebooku nebo Instagramu.