Ford zkouší technologii světlometů s promítanými navigačními pokyny

ford světlomety s navigačními symboly

Ford zkouší novou technologii světlometů, která by mohla přispět k tomu, aby řidiči nepřestali sledovat prostor před vozem. Nová technologie dokáže promítat na silnici navigační pokyny, rychlostní omezení nebo informace o počasí, takže řidič nemá důvod spouštět zrak ze silnice.

Noční doba může být pro řízení rizikovější. Například ve Velké Británii dochází ke 40 procentům nehod za tmy, přestože za volantem sedí mnohem méně lidí než ve dne. Riziko se zvyšuje vždy, když řidič spustí oči ze silnice.

ford světlomety s navigačními symboly

Vozidlo jedoucí rychlostí 90 km/h urazí za sekundu 25 metrů, což znamená, že i krátký pohled na navigaci na palubní obrazovce může mít za následek 10 či více metrů ujetých „naslepo“. Na neosvětlené silnici by tak řidič mohl snadno přehlédnout důležitou značku nebo zatáčku.

Informace promítnuté na silnici

Promítání informací na vozovku pomocí světlometů s vysokým rozlišením by mohlo být přínosem i pro ostatní účastníky silničního provozu. Například v situacích, kdy je stávající dopravní značení vybledlé nebo nejasné, by se na vozovku mohl promítat přechod viditelný pro chodce i řidiče.

K dalším možnostem patří zobrazení jízdní stopy, po které má řidič jet, aby měl jistotu, že předjede cyklistu s bezpečným bočním odstupem.

ford světlomety s navigačními symboly

Nová technologie by mohla řidiči poskytovat informace o změnách počasí, například o sněžení, mlze, kluzkém povrchu nebo zledovatělé vozovce. Propojení světlometů s navigačním systémem by mohlo zobrazovat blížící se zatáčky a na vozovku by se mohla promítat i šířka vozidla, což by řidiči pomohlo posoudit, zda se vejde do mezery nebo na parkovací místo.

ford světlomety s navigačními symboly

Snaha o komfortnější jízdu v noci zapadá do úsilí Fordu vyvíjet technologie, které lidem usnadňují život – nyní i v budoucnu.

Zdroj a foto: Ford

Podívejte se i na další zajímavé články na webu IT Revue v rubrikách Hardware, Software, Elektronika nebo Ostatní. IT Revue můžete sledovat i na Facebooku nebo Instagramu.