Jak ovládat topení na dálku a ušetřit

chytré vytápění ovládání topení na dálku

Máte ve své domácnosti klasické staré vytápění? V tom případě je možná načase, abyste jej vyměnili za systém chytrého topení. Zjistěte, jak na chytré vytápění v domácnosti a jak tímto způsobem můžete ušetřit.

Chytrá domácnost je vzhledem k cenám energií aktuální téma

Chytrá domácnost v posledních letech získává na významu. Stále častěji proto přibývají nemovitosti, u nichž majitelé s nějakým systémem chytré domácnosti pracují. V poslední době se navíc s takovým řešením pojí i výhody v podobě úspor. Vybavení v rámci chytré domácnosti totiž dokáže šetřit energie, a tím pádem i vaši peněženku.

A předností je také pohodlí. Jednotlivé spotřebiče totiž můžete ovládat prakticky kdykoliv a odkudkoliv, aniž byste museli být v jejich bezprostřední blízkosti.

Na úspory v domácnosti má vliv zejména vytápění

V posledních měsících jste jistě zaznamenali prudký nárůst cen za energie. Velký vliv na zvyšující se účty za plyn či elektřinu má přitom zvolený způsob vytápění. V případě klasických pokojových termostatů nebo termostatických hlavic si můžete pouze nastavit teplotu v daném okamžiku, což není ekonomické.

Pomocí chytrých termostatů lze však zapracovat na tom, aby vaše domácnost byla úspornější. Jejich prostřednictvím lze totiž nastavit teplotu na základě vašeho denního režimu v jednotlivých místnostech. Kromě toho bývají smart termostaty vybaveny řadou senzorů, díky kterým je teplo využíváno ještě efektivněji.

chytré vytápění ovládané topení na dálku
Teplotu v domácnosti můžete nastavit kdykoliv a odkudkoliv.

Jak na chytré vytápění

Pokud chcete v domácnosti vsadit na chytré vytápění, prvním krokem je výběr chytrého termostatu.

Na trhu jsou k dostání drátové i bezdrátové varianty chytrého termostatu. Bezdrátové termostaty lze velmi jednoduše nainstalovat a v případě výměny i demontovat. Samozřejmostí bývá bezproblémová komunikace mezi jednotlivými zařízeními prostřednictvím WiFi. Systém lze navíc kdykoliv rozšířit o další chytré doplňky.

K úspornému ovládání jednotlivých radiátorů slouží chytré termostatické hlavice na topení, díky kterým si nastavíte teplotu v každé místnosti zvlášť.

Klasické termostaty na radiátor vs. chytré pokojové termostaty

Smart termostaty nabízí oproti těm klasickým hned několik výhod. Pojďme si je podrobněji představit.

Předně je díky tomuto vybavení možné přesně nastavit teplotu dle vašich individuálních preferencí. Provoz následně probíhá zcela automaticky a do nastavení již nemusíte zasahovat.

Prostřednictvím chytrého pokojového termostatu dále ušetříte náklady za vytápění. Senzory totiž vyhodnocují vnitřní a venkovní teploty, dokáží detekovat přítomnost osob i otevření oken. Na základě všech těchto faktorů optimalizují své nastavení, aby bylo výsledkem maximální snížení nákladů.

Pomocí WiFi termostatů lze ovládat všechny možné druhy lokálního topení, mezi které patří podlahové vytápění i radiátory, kotle na plyn, elektřinu a tuhá paliva či tepelná čerpadla. Některé modely si poradí také s ovládáním klimatizace, zvlhčovačů vzduchu, odvlhčovačů a dalších spotřebičů.

chytrá domácnost ovládání topení na dálku
Chytrá domácnost získává na popularitě.

Jak se chytré topení ovládá

Chytré vytápění se ovládá prostřednictvím aplikace ve vašem mobilním telefonu či tabletu, případně také pomocí dálkového ovladače. V aplikaci uvidíte, jaká teplota aktuálně v jednotlivých místnostech panuje a můžete ji regulovat, i když jste zrovna v práci. Případně si můžete nastavit také nejrůznější harmonogramy topení podle toho, v jaké denní době a v jaké místnosti trávíte nejvíce času.

Jak na chytrou regulaci topení

Jak správně regulovat topení? Pokud nebudete několik dní doma, je vhodné výkon topení snížit na minimum. Nikdy jej však v topné sezóně nevypínejte. Stejně tak učiňte v případě, že se pouštíte do intenzivního větrání. Jakmile vyvětráte, můžete topení opět vrátit do původního režimu.

U programovatelných prostorových termostatů lze také určit, jaké teploty má topení dosáhnout ve dne a v noci, v pracovních dnech a o víkendu. Místnosti je vhodné na požadovanou teplotu vytopit chvíli předtím, než se plánujete vrátit domů.

Další tipy, jak ušetřit za vytápění

Chcete své náklady za topení držet na uzdě? V tom případě se můžete řídit následujícími obecnými tipy:

  • Předně lze doporučit, abyste svou domácnost zbytečně nepřetápěli. Pokud v místnosti snížíte teplotu o pouhý 1 °C, dojde k poklesu spotřeby energie až o 6 %. A to již v meziročním vyúčtování rozhodně pocítíte. Zároveň se nesnažte ve všech místnostech držet stejnou teplotu. Na chodbě nebo třeba v ložnici si můžete dovolit několik stupňů ubrat.
  • Zaměřte se také na efektivní větrání. Zejména v zimních měsících je důležité větrat krátce a intenzivně.
  • Pravidelně také kontrolujte, zda vaše topení není zavzdušněné. Poznáte to podle toho, že nějaká část topení je studenější než ty zbývající, případně se z topení ozývají typické šplouchavé zvuky.
  • Pamatujte také na to, aby byl kolem topení volný prostor. Pokud před radiátor postavíte komodu nebo třeba pohovku, bude teplo zbytečně absorbovat právě tento nábytek a do místnosti se dostane pouze omezeně.

Dostupnost a cena

Širokou nabídku produktů pro chytré vytápění v domácnosti najdete na stránkách Bola.cz. Termostaty, bezdrátové hlavice a čidla pořídíte samostatně od několika stokorun nebo tisíc. Velmi zajímavé jsou cenově dostupné sety, připravené pro různé objekty, které se liší počtem vytápěných místností, radiátorů a instalovaných čidel. 

Zdroj a foto: Bola.cz, Unsplash, Pixabay

Podívejte se i na další zajímavé články na webu IT Revue v rubrikách Hardware, Software, Elektronika nebo Ostatní. IT Revue můžete sledovat i na Facebooku nebo Instagramu.