Jak šetřit energiemi? Zvolte LED osvětlení!

Jak ušetřit energie LED osvětlení úspora ilustrace LED SOLUTION

V posledních měsících se kvůli energetické krizi učíme výrazně šetřit a více přemýšlet, jak s elektřinou a energiemi vůbec zacházíme. Spousta lidí se najednou zajímá o informace, co jim v této nelehké situaci pomůže, co snadno vyřeší hned, s čím jim pomůže stát, do čeho se vyplatí investovat. Pozitivní zpráva je, že to, o čem se mluvilo už dřív – o udržitelnosti, ekologii, ohrožení planety a jak ji chránit, se najednou díky krizi daří rychle naplňovat. S čím tedy můžete začít a jak pokračovat i vy?

Udělejte si energetický audit své domácnosti

Ze všeho nejdřív si pozorně všímejte a zapisujte si, jak (teď v zimě) žijete a kde byste mohli najít rezervy hned pouze změnou návyků. Jak jste zvyklí svítit, co používáte za spotřebiče a kolik jich máte stále zapnutých v zásuvce, jak teplo máte dopoledne, odpoledne, v noci…

Jednoduchá okamžitá řešení

  • Pokud doma vaříte, podívejte se na to, jestli používáte správnou velikost hrnců na správnou plotýnku, která by neměla být větší, aby teplo neunikalo pryč. Naučte se taky používat pokličky.
  • Zavírejte dveře do místností zejména tam, kde máte rozdílnou teplotu, aby vám teplo zbytečně neunikalo.
  • Neumývejte nádobí pod tekoucí vodou. Pokud nemáte myčku, napusťte si vodu do dřezu.
  • Na praní používejte kvalitní prací prostředky, které vyperou vaše prádlo i na nízké teploty.
  • Nenechávejte téct vodu zbytečně a radši se sprchujte.
  • Nestavte před radiátor nábytek nebo velké předměty, nesušte na nich prádlo, nezakrývejte je závěsy…

Nesvítíte někde draze a zbytečně?

Nejdřív pozorujte, zda jste zvyklí zhasínat, když v pokoji nikdo není, na chodbě, v koupelně. Nebo nad cenou elektřiny nepřemýšlíte a necháváte všude dlouhé hodiny svítit, aniž by někdo toto světlo potřeboval? V takovém případě si zvykněte vždycky zhasnout, když odcházíte z místnosti. Taky je možné, třeba na chodbu, pořídit pohybové čidlo, které to udělá za vás. Nebo si nechte rozsvíceno podle činnosti, kterou vykonáváte, když máte více různých světel, třeba v obývacím pokoji.

LED SOLUTION pohybové čidlo
pohybové čidlo PIR (zdroj: LED SOLUTION)

Pokud se ještě někde svítí klasickými nebo zářivkami, vyplatí se je vyměnit za LED osvětlení. Jejich provoz je skutečně úspornější a investice do nich se po čase vrátí. LED žárovky přeměňují elektrickou energii přímo na světlo a nevzniká při tom žádné teplo, a tak nespotřebují tolik elektřiny. Navíc mají LED světla mnohem delší životnost. Při využití smart osvětlení můžete využít i časovač, který světla zhasne v konkrétní dobu.

Jaký je rozdíl v nákladech mezi klasickou žárovkou a LEDkou

Běžná žárovka stojí 15 Kč a LEDka stojí 49 Kč – na první pohled je tedy LEDka draží a to několikanásobně. Ale LED žárovka dokáže svítit až 30 000 hodin. U klasické žárovky se doba svícení vyšplhá maximálně na 1 000 hodin. Takže pokud chcete svítit, tak budete potřebovat 30 žárovek na 1 LEDku. To máme pořizovací náklady a životnost.

U spotřeby elektrické energie vás bude zajímat, že klasická žárovka má odběr 40 W, který vynásobíme hodinami (4,25 h je průměrná doba svícení za den), tím získáme Wh (Watthodiny), ve kterých je udávaná cena elektrické energie. Žárovka 40 W x 4,25 h = 170 Wh denně.

U LED žárovky při stejné svítivosti je odběr pouze 5,5 W, 5,5 W x 4,25 h = 23,375 Wh denně.

Vypínejte spotřebiče ze zásuvky

Ve vaší domácnosti se určitě najde hned několik spotřebičů, které používáte často, takže vám přijde zbytečné je vypínat ze zásuvky – televizor, rychlovarná konvice, mikrovlnka atd. Uvědomte si ale, že i když jsou v tzv. stand-by režimu, stále odebírají elektrický proud. Spotřeba elektřiny může činit až polovinu toho, co by přístroj spotřeboval při běžném provozu.

A co váš počítač?

Podobné je to i s počítačem (kopírkou, tiskárnou). Jak je starý? Jak často ho používáte? Vypínáte po skončení práce jenom monitor nebo celý počítač? Vytáhnete i šňůru ze zásuvky? Věděli jste, že starý stolní počítač s rokem výroby 2008 se řadí mezi přístroje s největším dopadem na účty domácností, jako jsou ledničky, mrazáky či plazmové televizory? Výměnou za nový model PC ročně ušetříte několik tisíc, u přenosného notebooku ještě výrazně víc.

Moderní úsporné spotřebiče

Postupně vyměňujte (podle potřeby) vaše domácí spotřebiče za úsporné. Zkontrolujte u těch starých energetickou třídu, která se uvádí se na škále od A do G a udává, jak energeticky náročný je provoz. Nejúspornější je spotřebič s označením A+++, a na toto označení byste se měli zaměřit při nákupu nové ledničky, pračky, mikrovlnky, prostě jakéhokoliv nového pomocníka.

Vyšší počáteční náklady se vám celkem brzy vrátí v nízké spotřebě vody a elektřiny. Určitě nezapomeňte při výběru přihlédnout taky k počtu členů domácnosti, aby myčka, pračka nebo lednička nebyly zbytečně moc velké, nebo naopak moc malé.

Bojíte se zimy kvůli topení?

Letošní zima působí spoustě domácností vrásky kvůli vytápění. Ti, co bydlí ve vlastním domě, mají alespoň částečně věci ve svých rukou – vracejí se k topení pevnými palivy, kombinují různé způsoby topení, pořizují si tepelná čerpadla a s obavami vyhlíží do budoucnosti. Stát těm nejslabším skupinám nabízí pomocnou ruku ve formě dotací na zateplení střechy, fasády, výměnu oken a dveří, takže poměrně rychle se dá situace řešit i u seniorů, kteří dostanou peníze z novazelenausporam.cz dopředu a pak vyúčtují, co si za ně pořídili.

Chytrá domácnost šetří za vás

Mnohem dál v úsporách energií dojdete s tzv. chytrou domácností. Přes svůj mobil můžete na dálku ovládat LED osvětlení, žaluzie, topení, alarmy a další spotřebiče. Vyměňte starou ledničku, pračku, sušičku za nové s moderními technologiemi, které jsou mnohem úspornější a užívejte si pohodlí při jejich obsluze nejen doma.

Zdroj a foto: LED SOLUTION, Foto: Pixabay

Podívejte se i na další zajímavé články na webu IT Revue v rubrikách Hardware, Software, Elektronika nebo Ostatní. IT Revue můžete sledovat i na Facebooku nebo Instagramu.