Schlieger představil tepelná čerpadla, střídače a baterie. Budou řízené AI

Schlieger systém s umělou inteligencí

SCHLIEGER představil nová tepelná čerpadla, střídače a baterie, které bude od příštího roku řídit umělá inteligence (AI). Smart systém dokáže řídit spotřebu elektřiny v domácnosti a její přebytky zobchoduje na spotovém trhu.

Chytré řízení domácnosti s fotovoltaikou

SCHLIEGER, jednička v instalacích systémů OZE s téměř 15 000 realizacemi v ČR, vložila do vývoje umělé inteligence desítky milionů korun. Na veletrhu FOR ARCH 2023 představila nové portfolio produktů OZE – ucelený chytrý ekosystém, který dokáže flexibilně a ekonomicky řídit spotřebu elektřiny v celé domácnosti a její přebytky zobchoduje na spotovém trhu. Uživatelům nabídne maximální komfort a úspory při ohřevu teplé vody, vytápění nebo chlazení interiéru, nabíjení elektromobilů a například také řízení teploty vody v bazénu.

Na 34. ročníku veletrhu FOR ARCH představila společnost SCHLIEGER nová tepelná čerpadla, nabíječku na elektromobil, stohovatelnou baterii pro FVE a moderní hybridní asymetrický střídač.

Výjimečným společným jmenovatelem všech zmíněných produktů je, že jsou „A.I. READY“. Tedy plně kompatibilní s připravovanou umělou inteligencí, kterou vyvíjejí desítky zaměstnanců IT oddělení společnosti SCHLIEGER. Nový výrobek nabídne zákazníkům jednotný centrální bod pro optimalizaci využití elektrické energie v domácnosti. Řídit bude i prodej jejích přebytků v okamžiku nejvyšší spotové ceny.

Jak bude A.I. systém fungovat?

Nový software bude využívat neuronovou síť, která prokombinuje všechny dostupné parametry a optimálně nastaví řízení elektrické spotřeby v domácnosti. „Představme si zákazníka, který chce platit co nejméně za elektřinu. Na základě teplotních preferencí členů domácnosti mu systém nabídne optimální teplotu v domě, ale bude to dělat chytře a ekonomicky. Například sníží teplotu v momentech, kdy v domě nikdo není, sníží rychlost nabíjení elektromobilu nebo odloží start pračky na odpoledne. To proto, aby nebylo zapotřebí odebírat elektřinu ze sítě, když bude během dne dostatek sluníčka,“ vysvětluje Němeček a doplňuje: „A.I. se bude učit chování zákazníka, na jehož základě optimalizuje výrobu energie, její spotřebovávání, ukládání do baterií nebo přeprodávání na spotovém trhu. Vyhodnocovat bude ale i nestandardní situace, změny v tradičním režimu obyvatel domu – jako je návrat mimo běžné hodiny. V takovém případě, bude-li mít povoleno sledování jejich polohy, začne vytápět, ohřívat vodu v okamžiku, kdy bude někdo na cestě domů.“

tepelné čerpadlo Schlieger PRO X11 PRO X21

Finanční úspora pro zákazníky bude významná, pohybovat se bude i v desítkách procent z pořizovacích nákladů na systémy obnovitelných zdrojů energie. „Umělá inteligence se bude učit vzorce chování – kdy má zákazník během dne nejvyšší, a kdy naopak nejnižší energetické nároky. Bude si umět vyhodnotit, kdy nabíjet a kdy prodávat elektřinu na spotovém trhu, aby pokryla energetické nároky zákazníka co nejvýhodněji. Bude při tom zohledňovat nejen vzorce chování a preference členů domácnosti, ale například i stín dopadající na solární panely v průběhu dne nebo předpověď počasí,“ říká Němeček a pokračuje: „Předpokládáme, že umělá inteligence od Schliegeru urychlí návratnost investice například do FVE až o 30 %.“

Komfortní řešení pro každého

Cílem fungování umělé inteligence nebude jen úspora finančních prostředků, ale i zvýšení komfortu členů domácnosti a uživatelsky přívětivé ovládání. Systém nabídne jednotný ovládací panel postupně pro více a více zařízení v domácnosti. Nebude se omezovat pouze na velké spotřebiče, ale i na drobnější smart zařízení, jakými jsou žaluzie či rolety, světla, vrata, brány, zásuvky, zabezpečení atd. Plánujeme přidat i možnost hlasového ovládání prostřednictvím Google/Apple Home a Amazon Alexa.

Nástup A.I. i komunitní energetiky

V příštím roce bude SCHLIEGER SMART A.I. BOX uveden na trh a v první fázi půjde o řešení výhradně pro koncové zákazníky. Komerční sektor služeb nebo průmyslový segment budou následovat, ovšem s časovým odstupem: „Klíčové je pro nás nasazení systému do domácností a optimalizace jeho fungování,“ prozrazuje Petr Němeček a doplňuje: „Rok 2024 bude přelomový i proto, že v něm očekáváme nástup komunitní energetiky. S ním se zvýší nároky na bezpečnost, ale i na fungování systému. Mimo jiné proto, že vzroste náročnost kalkulací, které povedou k úsporám a vhodnému rozdělení levné energie například mezi spoluvlastníky bytových domů.“

Tepelná čerpadla Schlieger PREMIUM PRO 

Produktová řada SCHLIEGER PREMIUM PRO, která má vyšší účinnost, byla navržena v ČR s ohledem na plán společnosti propojit a řídit veškerá zařízení v rámci systému OZE pomocí umělé inteligence. Tepelná čerpadla SCHLIEGER X11 a X21 PREMIUM PRO jsou proto „A.I. ready“.

Tepelná čerpadla  SCHLIEGER X11 PREMIUM PRO a X21 PREMIUM PRO jsou dodávána v provedení monoblok a dokážou efektivně pracovat až do teploty venkovního vzduchu –25 °C. Výstupní teplota vody u nových tepelných čerpadel dosahuje až 75 °C. Jejich topný výkon je 5,4–14,95 kW u modelu X11 PREMIUM PRO a 8–22 kW u X21 PREMIUM PRO.

tepelné čerpadlo Schlieger PRO X11

Jako pracovní látku využívají moderní ekologické chladivo R290, které patří mezi chladiva s nejnižším dopadem na globální oteplování (GWP), a nabízejí díky němu energetickou efektivitu A+++. Modely nové generace PRO rovněž fungují při velmi nízké hladině hluku, u modelu X11 je to 42 dB(A) a u výkonnějšího modelu X21 dosahuje jednotka 46 dB(A).

Efektivní využití tepla usnadňuje SCHLIEGER EasyBox, řešení „9 in 1“ s Plug&Play techologií pro rychlé zapojení. Jeho funkce Multizone Control umožňuje například využití autonomního okruhu pro podlahové vytápění s teplotou 36 °C a okruhu pro radiátory s teplotou až 75 °C. Jako záložní zdroj po překročení bodu bivalence využívá Easybox vestavný elektrokotel. Díky managementu topného výkonu, který dokážou čerpadla udržovat stabilně i při nízké venkovní teplotě, se nová generace PREMIUM PRO svojí efektivitou vyrovná řadě čerpadel s vyšším výkonem.  Zabudované mechanismy kontrolující tlak vody v otopném systému navíc umožňují automaticky doplnit vodu nebo vypnout čerpadlo v případě poklesu tlaku či poruchy. Na vyšší úroveň se tak posouvá i bezpečnost fungování tepelných čerpadel.

tepelné čerpadlo Schlieger PRO X11

Připojení termostatu k Wi-Fi a tepelného čerpadla pomocí 4G sítě nabízí možnost ovládání na dálku přes mobilní aplikaci a u nových modelů je samozřejmostí. Umožňuje především nastavení teploty, přepínání režimů nebo nastavení časovače. K dispozici jsou i statistiky spotřeby a hlášení poruch. Cloudová platforma rovněž nabízí centrální správu tepelných čerpadel přes webové rozhraní se vzdáleným monitoringem a on-line servisními zásahy. Celý technologický ekosystém je připraven na následné zapojení do řízení a monitoringu s využitím A.I. (umělé inteligence).

Střídač SCHLIEGER ASYMO HYBRID

Nový asymetrický střídač dokáže generovat do jedné fáze až 50 % celkově vyrobené energie z FVE. V praxi to znamená, že domácnosti, které ho budou využívat, nebudou nuceny při zapojení více spotřebičů na jedné fázi odebírat energii ze sítě. Funkce Head START 160 umožní navíc získávat energii pomocí FV panelů již od 160 V, tedy i při nižší intenzitě slunečního záření nebo i při menším počtu panelů (tři na jeden string).

Schlieger střídače

Elektřinu tak vyrábíte dříve a déle než domácnosti s běžnými střídači na trhu. Střídač nabídne ochranu proti prachu a vlhkému prostředí na úrovni krytí IP65. Online ho lze připojit přes Wi-Fi nebo 4G a bude možné jej ovládat prostřednictvím chytré aplikace. Střídač je připraven na sdílení energií (smart grid) i řízení s využitím umělé inteligence (SCHLIEGER SMART HOME).

Baterie SCHLIEGER TOWER H

Nové modulární, stohovatelné baterie SCHLIEGER Tower H jsou postavené na technologii LiFePo4 třetí generace. Tu doplňuje technologie Smart Shield pro zvýšení životnosti bateriového úložiště, která se pohybuje přes 6 000 nabíjecích cyklů. Tato technologie sleduje úroveň vybití a při snížení kapacity na 7 % automaticky dobije baterii na 10 %.

Schlieger baterie do obytných místností

Funkce rovnoměrného vybití Uniform Discharge zajišťuje inteligentní a rovnoměrnou hloubku vybití každého článku Tower H. To garantuje rozložení čerpání energie z jednotlivých článků, tak aby nedošlo k jednostrannému zatížení jednoho článku, když ve zbývajících článcích energie k dispozici je. Baterie nabídne vybíjecí proud až 50 A pro souběžné využití větší kapacity, takže lze dobít například i elektromobil. Maximální kapacita baterií je 75 kW při paralelním zapojení na jeden střídač a maximální kapacita na jednu řídicí jednotku je 15 kW.

Zdroj a foto: Schlieger, IT Revue

Podívejte se i na další zajímavé články na webu IT Revue v rubrikách Hardware, Software, Elektronika nebo Ostatní. IT Revue můžete sledovat i na Facebooku nebo Instagramu.