ComSource analýza: efektivita DDoS útoků stoupá, v lednu byla nadprůměrná

kybernetická bezpečnost ilustrace

Podle pravidelné měsíční analýzy statistik provozu FlowGuard ComSource stoupá počet a intenzita DDoS útoků na české firmy. V lednu zůstaly nadprůměrně vysoké, celkově se objemy oproti předcházejícím dvěma měsícům o něco snížily.

Zároveň po několika měsících opět nejvíce útoků míří z Ruska. Výrazně pak roste efektivita útoků – jsou totiž zacílené přímo na aplikační vrstvu, která poskytuje koncovým uživatelům přístup k online službám.

Útočníci napadající servery provozující služby či internetové stránky v posledních měsících také stále více hledají úplně nové cesty svých DDoS útoků a prodlužují dobu jejich trvání.

Útoky zaměřené přímo na aplikační vrstvu umožňují útočníkům efektivně zvýšit jejich dopad a servery provozující služby jednodušeji zahltit i menší intenzitou síťového provozu. Všechny nové trendy tak ukazují na nutnost zabezpečení nových míst v rámci firemní IT infrastruktury.

Přehled DDoS útoků za leden 2023

Podle přehledu DDoS útoků zachycených službami FlowGuard společnosti ComSource v lednu dosáhl počet zemí, ze kterých na firmy a instituce v České republice útoky mířily, hodnoty 195. Nejvíce útoků bylo z Evropy, ta kralovala i žebříčku intenzity útoků.

Z pohledu zemí bylo poprvé od října opět nejvíce útoků z Ruska, nejintenzivnější útoky pak směřovaly také z Ruska, které se na první příčku vrátilo po více než roce. Celkový objem odfiltrovaného škodlivého provozu pak v lednu oproti předchozímu měsíci poklesl.

Zdroj a graf: ComSource, foto: Pexels

Podívejte se i na další zajímavé články na webu IT Revue v rubrikách Hardware, Software, Elektronika nebo Ostatní. IT Revue můžete sledovat i na Facebooku nebo Instagramu.