Ford v Le Mans představil závodní Mustang GT3

Ford Mustang GT 3 2024 Le Mans

Ford představil Ford Mustang GT3, který v červnu 2024 pojede 24 hodin Le Mans. Závodní vůz konstrukčně vychází z nového Mustangu Dark Horse a bude od roku 2024 závodit po celém světě. Mustang GT3 se pyšní nepřehlédnutelným novým závodním zbarvením a logem Ford Performance. 

Ford Mustang GT 3 2024 Le Mans

Ford Performance rozšiřuje spolupráci s dlouholetými partnery Multimatic a M-Sport a svěřuje jim výrobu Mustangu GT3 i jeho motoru V8 Coyote Prvním zákaznickým týmem, který oficiálně oznámil svůj záměr startovat s Mustangem v letošním ročníku mistrovství světa ve vytrvalostních závodech a v závodě 24 hodin Le Mans, se stal Proton Competition

Ford tímto odhalením oficiálně vstupuje s Mustangem do globální kategorie FIA GT3. Naposledy Ford v závodě 24 hodin Le Mans triumfoval v roce 2016 s modelem Ford GT.

„Ford a Le Mans pojí společná historie. A nyní se do nejdramatičtějšího, nejúžasnějšího a nejdůležitějšího závodu na světě vracíme,“ řekl Jim Farley, generální ředitel Ford Motor Company. „Už to není souboj Ford versus Ferrari. Je to Ford versus všichni. Návrat do Le Mans je začátkem budování globálního sportovního byznysu s Mustangem, stejně jako to děláme s Broncem a Raptorem.“

Nový branding i logo

Současně s odhalením závodního vozu představuje Ford rovněž nový globální branding Ford Performance, čistší a jednodušší. Od nynějška se bude objevovat na všech jeho závodních vozech.

Ford Mustang GT 3 2024 Le Mans

Tato výrazná a poutavá nová identita pomůže prosadit Ford Performance jako výraznou lifestylovou značku se sportovním smýšlením. Novou vizuální identitu Ford Performance lze snáze integrovat do různých aplikací od zbarvení závodních vozů přes oblečení, suvenýry, náhradní díly a příslušenství až po reklamu.

Pokračování vztahů se dvěma dlouholetými partnery

Divize Ford Performance v souvislosti s tímto projektem rozšířila spolupráci se dvěma dlouholetými partnery, Multimatic a M-Sport. Společnost Multimatic stála za ikonickým Fordem GT včetně závodního programu a nyní se bude podílet na výrobě a podpoře vozů Ford Mustang GT3.

Ford Mustang GT 3 2024 Le Mans

M-Sport, dlouholetý partner Fordu v mistrovství světa v automobilových soutěžích a dvojnásobný vítěz šampionátu, pak bude kompletovat motory V8 5,4 l, které divize Ford Performance vyvinula pro Mustang GT3 na bázi konstrukční řady Coyote.

„Ohledně projektu Mustang GT3 jsme se obrátili na dva z našich nejdůvěryhodnějších partnerů ve světě motoristického sportu, aby nám pomohli dát tento vůz i celý program dohromady,“ řekl Mark Rushbrook, globální ředitel Ford Performance Motorsports. „Vím, že až Mustang začne v roce 2024 závodit na nejvyšší úrovni závodů GT, budeme my všichni prožívat stejné nadšení jako fanoušci Fordu.“

Ford Mustang GT 3 2024 Le Mans

Závodní Mustang GT3 se vyznačuje speciálním zavěšením, převodovkou „transaxle“ u zadní nápravy, panely karoserie z uhlíkového kompozitu a specifickým aerodynamickým paketem, který odpovídá požadavkům kategorie GT3.

První zákaznické vozy Mustang GT3 nasadí tým Proton Competition

Ještě než se Mustang GT3 v roce 2024 vydá do Le Mans, bude v rukou zákaznických týmů závodit v různých sériích GT3 po celém světě.

Ford Mustang GT 3 2024 Le Mans

Vůbec prvním zákaznickým týmem se stává Proton Competition z německého Ehingenu. Od roku 2024 plánuje nasazovat dvojici vozů Mustang GT3 mistrovství světa FIA ve vytrvalostních závodech.

Ford Performance chystá také tovární závodní program se dvěma vozy Mustang GT3 ve třídě IMSA GTD Pro. Tato iniciativa bude probíhat v režii Multimatic Motorsports a začne v roce 2024 závodem Rolex 24 v Daytoně.

Ford Mustang GT 3 2024 Le Mans

Dostupnost

Závodníci a týmy, kteří mají zájem o pořízení závodních vozů Mustang GT3, mohou navštívit stránky https://www.ford.com/performance/mustang-gt3.

Zdroj a foto: Ford

Podívejte se i na další zajímavé články na webu IT Revue v rubrikách Hardware, Software, Elektronika nebo Ostatní. IT Revue můžete sledovat i na Facebooku nebo Instagramu