Kde je nejlevnější benzín, nafta, LPG či CNG? Vyzkoušejte online mapy nebo aplikace!

tankování PHM ilustrace

Ceny pohonných hmot v posledních dnech dosahují historického maxima a jen pomalu se budou vracet na rozmezí 30-35 Kč. Řada řidičů hledá nejlevnější pohonné hmoty na plánované cestě nebo ve svém okolí. Výkyvy v řádu několika korun na jediném litru paliva totiž mohou ušetřit na plné nádrži i pár stokorun.

Kde hledat nejlevnější palivo? Vedle placených služeb navigačních programů (například Sygic, který srovnání nabízí od roku 2016), případně komunitně podporované navigace Waze, je možné získat informace o cenách i v google mapách nebo v Mapách Seznamu.

Jak najít nejlevnější pohonné hmoty

Místo cíle plánované cesty můžete do políčka pro vyhledávání zadat například kombinace slov „nejlevnější benzín“,“nejlevnější nafta“ nebo třeba případně „čerpací stanice“. Nejrozšířenější mapové služby Google Maps a Mapy Seznam k vyhledávání a zobrazení přistupují trochu odlišně.

Reklama/Advertisement

V případě Google Maps se vám na obrazovce počítače zobrazí jen rozmístění čerpacích stanic, jejich adresa, ale přesnou cenu hned nezjistíte. Tuto funkci Google sice představil v roce 2015, jenže funguje jen v některých lokalitách. V ČR, Polsku nebo Rakousku se ceny paliva nezobrazí. Ale například při hledání v sousedním Německu nebo při cestách do Dánska je uvidíte.

zobrazení čerpacích stanic Google Maps

Mapy Seznamu jsou na tom z hlediska českých uživatelů mnohem lépe. Čerpací stanice na mapě nejen zobrazí, ale ve výpisu jsou rovnou vidět i ceny PHM. Tato funkce byla uvedena do provozu na konci loňského roku, zahrnuje volby pro benzín, naftu, LPG i CNG. Vyhledávání funguje jak v mapách pro počítače, tak v aplikací pro mobilní telefony, a to jak pro Android, tak pro iOS. Ceny se zobrazují u čerpacích stanic v ČR a u některých provozovatelů v SR. V ostatních okolních zemích se při testování nezobrazily.

PHM Mapy.cz

Zajímavé weby a aplikace

Aktuální ceny pohonných hmot a jejich vývoj můžete sledovat také na adrese Pumpdroid kde si můžete zobrazit ceny vybranných pohonných hmot jak ve verzi pro desktop, tak zvolit instalaci aplikace pro telefony s Androidem – Pumpdroid nebo s iOS – iPumpuj.

aplikace a mapa Pumpdroid

Ceny pohonných hmot v ČR i okolních zemích

Pro plánování cest za levnými pohonnými hmotami doporučuji ještě adresu mBenzin, kde do vyhledávání zadáte svoji adresu a dostanete seznam čerpacích stanic s cenami paliv ve svém okolí. Webová stránka mBenzin je zajímavá pro častou aktualizaci dat u domácích čerpacích stanic a pro snadné filtrování sítí prodejců. Srovnání cen se zahraničím, které ve své záložce Ceny v Evropě také nabízí, nyní celkem pokulhává a ceny jsou staré několik týdnů.

mbenzin

 

Zdroj a foto: IT Revue, Google, Mapy, stránky aplikací, Pexels/Skitterphoto

Podívejte se i na další zajímavé články na webu IT Revue v rubrikách Hardware, Software, Elektronika nebo Ostatní. IT Revue můžete sledovat i na Facebooku nebo Instagramu.

Reklama/Advertisement