Nikon představuje nové objektivy a výkonný blesk

Nové objektivy pro fotoaparáty Nikon

Společnost Nikon Europe na začátku červecne 2008 oznámila uvedení dvou nových speciálních objektivů NIKKOR: PC-E Micro NIKKOR 45mm f/2.8D ED a PC-E Micro NIKKOR 85mm f/2.8D, které byly vytvořeny speciálně pro fotografii architektury, komerční fotografii a krajinářskou fotografii.

Objektivy jsou vybaveny otočným mechanismem tilt/shift (vyklápění/vysouvání) a automatickým řízením clony, technologií antireflexních vrstev Nano Crystal Coat, která redukuje reflexy a závoje způsobené interními odrazy a umožňují použití mechanismu pro vysouvání a vyklápění s velmi všestranným rozsahem nastavení.

Ohnisková vzdálenost 45 mm nového objektivu PC-E Micro NIKKOR 45mm f/2.8D ED je ideální pro získání přirozené perspektivy, kterou lze tvůrčím způsobem korigovat fotografem. Objektiv je vybaven optickými skly ED pro minimalizaci barevné vady, nejkratší zaostřitelnou vzdáleností 25 cm a nejvyšším clonovým číslem f/32.

Objektiv PC-E Micro NIKKOR 85mm f/2.8D nahrazuje stávající objektiv PC Micro NIKKOR 85 mm f/2,8D a je ideální pro studiovou fotografii typu „tabletop“ a tvůrčí portréty. Objektiv je vybaven prakticky shodnou optickou konstrukcí jako jeho předchůdce, je však menší a lehčí, nabízí nejkratší zaostřitelnou vzdálenost 39 cm a nejvyšší clonové číslo f/32.

Nový blesk Nikon SB-900

Společnost Nikon Europe uvádí nový špičkový blesk – Nikon SB-900, který je vybaven zabudovanou širokoúhlou rozptylkou a reflektorem s vyzařovacími úhly pokrývajícími ohniskové vzdálenosti 17 mm až 200 mm (změna z nejširšího na nejužší vyzařovací úhel trvá pouhé 1,2 s) při zachování rovnoměrného rozložení osvětlení.

Nový všestranný blesk nabízí tři volitelné režimy rozložení osvětlení (se zdůrazněným středem/standardní/vyvážené), které lze volit v závislosti na fotografovaném objektu. Blesk je přizpůsoben formátům DX a FX, a automaticky volí odpovídající vyzařovací úhly podle formátu obrazového snímače použitého fotoaparátu. Automaticky detekuje nasazení barevných filtrů pro zářivkové nebo žárovkové osvětlení a předává pokyny systému vyvážení bílé barvy fotoaparátu. Blesk je konstruován pro dnešní vysoce rychlou digitální fotografii, umožňuje rychlé sériové snímání při vysokém výkonu záblesku) a je vybaven teplotním čidlem chránícím jednotku blesku před přehřátím.

K dispozici je osvětlení nepřímým zábleskem s vyklopením hlavy blesku směrem nahoru až o 90° nebo směrem dolů o 11°, a/nebo s horizontálním natočením v úhlu až 180°. Blesk SB-900 je tak základním příslušenstvím, které nabízí fotografovi mnoho tvůrčích možností. Na trh bude uveden od července 2008.

Ceny zatím nebyly oznámeny

Zdroj a foto: Nikon