NOARK uvedl na trh nástěnnou EV nabíjecí stanici Ex9EVD3 pro domácnosti

domácí EV nabíjecí stanice Noark Electric Ex9EVD3 dotace elektromobil

NOARK Electric uvádí na trh novou EV nabíjecí stanice Ex9EVD3 a vychází vstříc majitelům a uživatelům elektromobilů, kteří hledají pohodlné, bezpečné a rychlé řešení pro dobíjení akumulátorů svých vozidel v domácím prostředí. Na instalaci mohou zájemci v rámci programu Nová zelená úsporám (NZÚ) získat dotaci 15 až 35 tisíc korun.

V České republice se podle statistik na silnicích pohybuje kolem 15 tisíc elektromobilů. Jejich uživatelé pro dobíjení využívají podle dat Ministerstva průmyslu a ochodu přes 1 364 dobíjecích stanic s více než 2 643 dobíjecími body.

Nabíjecí stanice NOARK Ex9EVD3

Majitelé rodinných domů mohou své elektromobily nabíjet i doma v garáži. Mohou jim posloužit pomalé AC nabíječky pro běžné zásuvky 230 V, nebo speciální nabíjecí stanice pro nabíjení DC stejnosměrným proudem, které dobíjejí akumulátory mnohem rychleji.

Nová nabíjecí stanice NOARK Ex9EVD3 patří do první skupiny. Je nástěnná, určená pro nabíjení elektrických vozidel (EV) v domácnosti. Již v základu obsahuje interní proudový chránič typu B, který je nutnou součástí EV nabíjecích stanic a je schopen detekovat únik DC, AC a pulzujícího proudu při vysoké frekvenci.

Různé možnosti připojení

Nabíjecí stanice s nabíjecím proudem až 32 A v třífázovém zapojení je zákazníkům k dispozici jak ve verzi s integrovaným nabíjecím kabelem s koncovkou typu T2 (verze T2C 16A a T2C 32A), tak se zástrčkou T2 na přední straně (verze T2S 16A a T2S 32A), u které není kabel součástí balení.

domácí EV nabíjecí stanice Noark Electric Ex9EVD3 dotace elektromobil

„Volitelnou součástí je modul dynamického vyvážení zátěže (DLB), který zamezuje překročení maximálního povoleného proudu hlavního jističe při současném provozu nabíjecí stanice pro elektromobily s dalšími spotřebiči v budově,“ uvádí Michal Růžička, produktový manažer společnosti NOARK Electric, která se specializuje na elektroinstalační komponenty po celém světě.

Nastavení nabíjecího proudu v pěti různých úrovních volí uživatelé manuálně pomocí tlačítka, nebo je přiřazeno automaticky v případě použití DLB modulu. Maximální nabíjecí výkon může dosáhnout 11 kW u 16A variant nabíječek a až 22,1 kW v případě 32A verzí.

Dotační program NZÚ podporuje ekomobilitu

Nový dotační program Nová zelená úsporám startuje tento měsíc (září 2023)  a v rámci podpory ekomobility mohou zájemci o nabíječku získat dotaci. Konkrétně 15 000 Kč v případě instalace nabíječky v rodinném domě, 25 000 Kč na jeden nabíjecí bod v bytových domech (SVJ a bytová družstva) a maximálně 35 000 Kč na nabíjecí bod v bytových domech pro žadatele z řad veřejné správy, obcí a příspěvkových organizací jimi zřizovaných.

Zdroj a foto: NOARK Electric

Podívejte se i na další zajímavé články na webu IT Revue v rubrikách Hardware, Software, Elektronika nebo Ostatní. IT Revue můžete sledovat i na Facebooku nebo Instagramu.