Nové LibreOffice 7.4 Community opět vylepšují kompatibilitu s MS Office

kancelářský balík LibreOffice 7.4.

Nová verze kancelářského balíku LibreOffice 7.4 Community pro Windows, MacOS a Linux se soustředí na interoperabilitu s proprietárními souborovými formáty společnosti Microsoft, vylepšení rychlosti a kompatibility. 

Nejdůležitější novinky

Obecné

    • Podpora obrázků formátu WebP a souborů EMZ/WMZ
    • Stránky nápovědy pro skriptovací knihovnu ScriptForge
    • Vyhledávací pole ve správci rozšíření
    • Vylepšení v oblasti rychlosti a kompatibility

Writer

    • Lepší sledování změn v oblasti poznámek pod čarou
    • U upravených seznamů se ve sledování změn zobrazují původní čísla
    • Nová typografická nastavení pro dělení slov

Calc

    • Podpora pro 16 384 sloupců v sešitech
    • Do rozbalovacího pole na liště vzorců doplněny další funkce
    • Nová položka nabídky pro vyhledání listu podle názvu

Impress

    • Podpora pro motivy vzhledu pro dokument

Video se shrnutím nejdůležitějších novinek v LibreOffice 7.4 Community naleznete na YouTube: https://www.youtube.com/watch?v=PC8M4UzqpqE a na PeerTube: https://peertube.opencloud.lu/w/myZUTCytN28kuxDa5VXNgh

Interoperabilita

LibreOffice 7.4, verze využívající platformu LibreOffice Technology pro kancelářskou práci v desktopovém, mobilním i cloudovém prostředí, přináší řadu vylepšení a novinek, které jsou zaměřeny na uživatele, kteří sdílejí dokumenty s balíkem MS Office nebo z tohoto balíku přecházejí. Tito uživatelé by se měli o nové verze zajímat pravidelně, jelikož vývoj jde rychle kupředu a každá nová verze představuje znatelné zlepšení oproti předchozí.

LibreOffice nabízí nejvyšší úroveň kompatibility v oblasti kancelářských balíků, od nativní podpory formátu OpenDocument (ODF) – který předčí proprietární formáty svou bezpečností a robustností – přes vynikající podporu souborů MS Office až po filtry pro celou řadu dříve používaných formátů, díky nimž uživatel neztrácí přístup ke svým starým dokumentům.

Soubory Microsoftu neodpovídají schválenému standardu ISO, ale stále využívají proprietární formát, který byl organizací ISO označen v dubnu 2008 jako nedoporučený. Vnitřní struktura použitého formátu je tudíž značně komplikovaná, což způsobuje v balíku LibreOffice potíže. Naproti tomu výchozí formát LibreOffice (OpenDocument) je skutečně otevřený a standardní.

kancelářský balík LibreOffice 7.4.

Přispěvatelé do LibreOffice 7.4 Community

Novinky v LibreOffice 7.4 Community připravilo 147 vývojářů: 72 % commitů do zdrojového kódu vytvořilo 52 zaměstnanců tří firem zastoupených v poradním výboru The Document Foundation (TDF) – Collabora, Red Hat a allotropia – či jiných organizací (včetně samotné TDF), 28 % pochází od 95 jednotlivých dobrovolníků.

Kromě toho se 528 dobrovolníků postaralo o lokalizaci do 158 jazyků. LibreOffice 7.4 Community vychází ve 120 různých jazykových verzích, což je víc než u jakéhokoliv jiného svobodného či proprietárního softwaru. Díky tomu jej může ve svém mateřském jazyce (L1) používat přes 5,4 miliardy lidí, dalších 2,3 miliardy lidí pak ve svém druhém jazyce (L2).

LibreOffice pro podniky

Společnostem, které chtějí LibreOffice provozovat profesionálně, TDF doporučuje využít aplikací ze skupiny LibreOffice Enterprise, nabízené partnery pro desktopové, mobilní či cloudové prostředí, spolu s dalšími funkcemi a službami s přidanou hodnotou. Mezi ně patří možnosti dlouhodobé podpory, profesionální pomoc, vývoj na míru a další výhody jako smlouvy SLA (service level agreements): https://cs.libreoffice.org/download/libreoffice-v-podnicich.

Navzdory tomuto doporučení stále více podniků místo toho, aby použily pro ně vhodné a partnery podporované řešení, volí verzi podporovanou dobrovolníky. To v dlouhodobém měřítku narušuje udržitelnost projektu LibreOffice, protože se kvůli tomu zpomaluje jeho vývoj. Každý řádek kódu, který programátoři partnerských společností napíší pro své zákazníky z řad podniků, je totiž sdílen s komunitou v hlavním repozitáři, a tím se vylepšuje společná platforma LibreOffice Technology.

Produkty vyvinuté na platformě LibreOffice Technology jsou k dispozici pro hlavní desktopové operační systémy (Windows, macOS, Linux a Chrome OS), pro mobilní platformy (Android a iOS) a pro cloud. Pokud se vývoj této platformy zpomalí, poškodí to uživatele na všech úrovních a v důsledku to může vést k tomu, že projekt LibreOffice přestane naplňovat to, co od něj uživatelé očekávají.

Migrace na LibreOffice

Nadace The Document Foundation připravila migrační protokol, popisující přechod podniku z proprietárních kancelářských balíků na LibreOffice. Protokol předpokládá nasazení verze s dlouhodobou podporou ze skupiny aplikací LibreOffice Enterprise spolu s poradenstvím a školeními zajišťovanými certifikovanými profesionály, kteří nabízejí služby s přidanou hodnotou a ucelená řešení. Bližší informace zde: https://cs.libreoffice.org/get-help/professional-support.

LibreOffice – díky svému vyspělému zdrojovému kódu, bohaté sadě funkcí, silné podpoře otevřených standardů, výborné kompatibilitě a dlouhodobé podpoře od certifikovaných partnerů – představuje ideální řešení pro firmy, které chtějí získat znovu kontrolu nad svými daty a chtějí se zbavit závislosti na proprietárních dodavatelích, produktech a formátech.

Dostupnost LibreOffice 7.4 Community

LibreOffice 7.4 Community lze stáhnout ze stránky https://cs.libreoffice.org/download. Minimálními požadavky jsou u proprietárních operačních systémů verze Microsoft Windows 7 SP1 a Apple macOS 10.12. Produkty pro Android a iOS využívající LibreOffice Technology jsou uvedeny zde: https://cs.libreoffice.org/download/android-viewer.

Uživatelé, kteří upřednostňují spolehlivost aplikace, by měli sáhnout po stabilním vydání, v němž jsou nové vlastnosti dostatečně odladěny. The Document Foundation pro ně spravuje řadu LibreOffice 7.3 s aktuální verzí 7.3.5, do níž se promítlo několik měsíců opravování chyb.

The Document Foundation neposkytuje technickou podporu, uživatelé však mohou požádat o radu komunitu dobrovolníků, a to v e-mailové konferenci nebo na webové stránce Ask LibreOffice: https://ask.libreoffice.org, v češtině a slovenštině na: https://ask.libreoffice.org/c/czech-and-slovak.

Uživatelé LibreOffice, zastánci svobodného softwaru a členové komunity mohou podpořit The Document Foundation finančně na stránce https://cs.libreoffice.org/donate.

LibreOffice 7.4 využívá knihovny pro převod dokumentů vytvářené v rámci iniciativy Document Liberation Project: https://www.documentliberation.org.

Zdroj a foto: DocumentFoundation

Podívejte se i na další zajímavé články na webu IT Revue v rubrikách Hardware, Software, Elektronika nebo Ostatní. IT Revue můžete sledovat i na Facebooku nebo Instagramu.