Budoucnost úklidu patří umělé inteligenci, robotům a lidem

Okin Facility robo úklid budoucnost servis umělá inteligence

Moderní technologie stále častěji zasahují do tradičních oborů, příkladem za všechny jsou úklidové služby. Roboti zvládají více činností při uklízení, nahradit lidskou činnost však ještě plně nedokážou. Propojení a plánování pomůže i umělá inteligence.

Vyšší výkon a samostatnost

Umývací i vysávací roboti jsou stále výkonnější a samostatnější. „Našim cílem je, aby roboti pracovali až po dobu 16 hodin s pouze osmihodinovým nabíjecím cyklem. Stačí k tomu jen půlhodina lidské práce. Jejich konstantní a bezúnavný výkon je totiž zásadním přínosem pro průmysl,,” říká technologický ředitel OKIN FACILITY CZ Martin Polepil.

Vysávací roboti se zatím ještě nedokážou sami vyčistit. Díky spolupráci s uklízečkou to ale netrvá dlouho a mohou pracovat i přes noc. „Jeden robot dokáže pokrýt plochu až 3000 m2, pracuje bez ohledu na světlo a teplo. Umíme roboty naprogramovat tak, aby jezdili z patra do patra výtahem,” vysvětluje Polepil z OKIN FACILITY CZ.

Zapojení umělé inteligence

S úklidem rozlehlých prostorů už významně pomáhá i umělá inteligence. „Náš software dokáže lokalizovat pohyb a výkon robota. Také generuje podrobné denní statistiky, ve kterých vyhodnocuje kvalitu úklidu,” říká Polepil s tím, že v kinech či nákupních centrech lze roboty využít i jako reklamní poutače.

Navíc už pro roboty není ani často nutná osobní asistence. „Umíme roboty monitorovat vzdáleně, ušetří se tak náklady za dopravou obslužného personálu. Do budoucna lze očekávat, že se uklízečky budou muset naučit ovládat základní funkce robota, což povede k synergii mezi lidskou zručností a robotickou efektivitou.” 

Tento pokrok v úklidových technologiích naznačuje, že budoucnost úklidu bude značně inovativní s důrazem na integraci technologií a lidského faktoru. Bude tím dosaženo maximální efektivity a výkonu.

Zdroj a foto: OKIN FACILITY

Podívejte se i na další zajímavé články na webu IT Revue v rubrikách Hardware, Software, Elektronika nebo Ostatní. IT Revue můžete sledovat i na Facebooku nebo Instagramu.