Důvěra e-shopů roste, třetina Čechů utratí za jeden online nákup přes 5 000 Kč

Důvěra v e-shopy roste, ilustrace Pexels

Důvěra českých uživatelů k internetovým nákupům neustále roste. Projevuje se to mimo jiné i výší částky, kterou jsou ochotni utratit online. Zatímco v roce 2021 pouze 22 % zákazníků deklarovalo, že utratí za jeden nákup na e-shopu částku vyšší než 5 000 Kč, letos to potvrzuje již 30 % uživatelů.

Vyplývá to z průzkumu agentury STEM/MARK pro společnost Barion, kterého se od 26. do 30. října 2022 zúčastnilo 505 respondentů z internetové populace ve věku 18 až 64 let.

Suma, kterou jsou Češi ochotni zaplatit za jeden online nákup, neustále roste. Nejvíce respondentů (55 %) nakupuje za částku od 1 000 do 5 000 Kč, což odpovídá i loňským údajům, kdy se k této sumě hlásilo 53 % respondentů.

Významně ale vzrostl podíl zákazníků, kteří nakupují za částku vyšší než 5 000 Kč. Meziročně jde o nárůst o sedm procentních bodů. Činí tak především muži (38,6 %), vysokoškolsky vzdělaní zákazníci (42 %) z velkých měst, zejména z Prahy (44,9 %) a s měsíčním příjmem domácnosti nad 60 000 Kč (46,2 %).

Graf důvěra e-shop nákupy porovnání 2021 2022

Zároveň se o 10 procentních bodů snížil podíl uživatelů, kteří jsou za jednotlivý nákup online ochotni utratit částku do 1000 Kč. Zatímco loni takto odpověděla celá čtvrtina dotazovaných (25 %), letos to bylo již jen 15 %.

Zájem o digitální peněženky

„Růst důvěry v online platby je výrazný a znamená to, že uživatelé preferují bezpečnější způsob placení za zboží a služby. Je to také jeden z důvodů, proč narůstá zájem o používání modernějších platebních metod, jako jsou digitální peněženky. Počet jejich uživatelů v České republice se meziročně téměř zdvojnásobil,“ konstatuje Balázs Judik, marketingový ředitel společnosti Barion, která se specializuje na vývoj a nasazování platebních bran a online platebních systémů v internetových obchodech. Zatímco loni používalo digitální peněženky pouze 7 % Čechů, letos to je již 12,3 %.

Společnost Barion vyvinula vlastní digitální peněženku Barion, která je osobním finančním asistentem zákazníka internetových obchodů. Jejím prostřednictvím se dá platit už ve 13 000 e-shopů po celé Evropě, včetně velkých hráčů v Česku, jako je O2.

Uživatel nemusí zbytečně znovu a znovu vypisovat údaje o platební kartě, může si jednoduše zkontrolovat útratu, kterou provedl, poslat peníze a uložit si bezpečně své bankovní karty. Podporuje platbu v českých korunách, maďarských forintech, eurech a amerických dolarech. Více informací o peněžence Barion naleznete na webu www.barion.cz.

Zdroj a graf: Barion, Úvodní foto: Pexels/Khwanchai Phanthong

Podívejte se i na další zajímavé články na webu IT Revue v rubrikách HardwareSoftwareElektronika nebo Ostatní. IT Revue můžete sledovat i na Facebooku nebo Instagramu.