Ovládání domu z aplikace: Zbytečná hračka nebo užitečný nový standard?

Loxone aplikace Tablet

Ovládání různých funkcí domácnosti z mobilu je již poměrně rozšířené. Někomu to přijde cool, jiný to považuje za zbytečnost. Jaké jsou možnosti a je aplikace na dům skutečně něco, co potřebujete?

Co se týče ovládání domácnosti, v podstatě máte tři možnosti, kudy se vydat.

Zaprvé – všem aplikacím řeknete zásadní NE. Pokud si v průběhu večera chcete změnit osvětlení v pokoji, zvednete se a dojdete k vypínačům. A podobně se stíněním. Pere slunce do dětského pokoje v patře? Prostě vyběhnete po schodech a zatáhnete. Pokud už sedíte v letadle na dovolenou a vzpomenete si, že jste nezhasli v koupelně, neztlumili topení nebo zapomněli zapnout alarm, po příletu zavoláte sousedovi a poprosíte ho, aby dal věci do pořádku.

Teď stejné situace, jen na všechno máte jednoúčelové aplikace. Na internetové tržnici jste si koupili barevné „chytré“ žárovky a teď si v aplikaci hrajete s barvami pokaždé, když si chcete osvětlení změnit. Třeba na gauči, než pustíte film. Další aplikaci spouštíte kvůli stínění, abyste zatáhli dětský pokoj. Jinou aplikaci v mobilu máte třeba k topení, dostali jste ji k termostatu a teď otáčíte virtuálním kolečkem přímo na displeji mobilu. Každá aplikace je jiná, některá funguje lépe, jiná má špatnou odezvu, další je přehledná, naopak některou byste nejraději odinstalovali, protože vám hraje na nervy sotva ji zapnete.

A nakonec se můžete vydat třetí cestou – na všechno zmíněné máte pouze jednu aplikaci, ze které ovládáte všechno. Osvětlení, topení, žaluzie, přístup do domu, audio, ventilaci, ale třeba i zavlažování zahrady. Na pár doteků jste schopni spustit přednastavenou světelnou náladu, nahoře v domě všechny žaluzie zatáhnout… A třeba z pláže si zkontrolujete, zda je doma všude zhasnuto, zbytečně se nepřetápí a jestli je dům chráněn proti zlodějům.

Loxone Wallbox mobil tablet notebook

Dnes se podíváme na tuto třetí variantu, která je aktuálně nejmodernějším a nejpohodlnějším řešením. Je totiž mnohem komfortnější mít veškeré funkce na jednom místě, v jedné aplikaci. V takovém případě máte vaši domácnost skutečně „v kapse“.

Ať jste kdekoli, jen jednodušeji

Výraz „v kapse“ není nadsázka. Právě to je největší výhoda chytré aplikace – ovládat domácnost můžete kdekoli a kdykoli. Na gauči, v práci, z dovolené na druhé straně zeměkoule.

Dalším plusem je jednoduchost, ovládání domácnosti je interaktivní a mnohem snazší než manuální štelování tlačítek, ovladačů, koleček, hlavic. To všechno je doplněné statistikami. Víte, na kolik právě topíte a nakolik jste topili před týdnem.

Nic vám neunikne

Uživatelé takové aplikace si pochvalují i notifikace. Jakákoli mimořádnost se v domácnosti stane, okamžitě to víte. Třeba když vyteče pod myčku voda nebo topení přestane správně fungovat. Ale informace můžete dostávat také o celkem běžných, přesto důležitých událostech. Doprala pračka, děti dorazily domů ze školy nebo zazvonil pošťák – to všechno víte díky jedné a té samé aplikaci.

Můžete nastavovat různá práva přístupu členům domácnosti i paní na hlídání. Funkcí, o které bez aplikace přijdete, je spousta, a ještě se k nim blíže dostaneme.

V porovnání s klasickým ovládáním domu šetří ovládání v aplikaci čas. Nemusíte chodit po všech místnostech a kontrolovat, zda je zhasnuto a zataženo. Jedním kliknutím zapnete režim nepřítomnosti a dům se podle toho zachová.

Loxone aplikace Energy Monitor

Už se vám určitě někdy stalo, že jste měli připravené pohoštění na stole, film nastavený, seděli jste, stačilo zmáčknout play a užít si večerní pohody. Ale počkat, zhasli jste v kuchyni? Ne? Musíte se rychle zvednout, a ještě běžet zhasnout. Pak si znovu sednete a zjistíte, že nemáte zataženo a za chvíli budete v obýváku jako ve vitríně.

Možná to zní banálně a leckdo by vám řekl, ať nejste líní, ale aplikace skutečně dokáže odbourat řadu těchto malých nepříjemností a zajistit vám opravdový komfort. Co si budeme povídat, mobil máme u sebe prakticky pořád, tak proč si jím nepomoci.

Co všechno lze ovládat aplikací?

Prakticky co si vzpomenete. Můžete si například libovolně vytvořit barevnou světelnou náladu místnosti a uložit si ji pro pravidelné použití. Žaluzie můžete ovládat buď po jedné, nebo všechny centrálně. Můžete aktivovat zabezpečení a pokud se spustí alarm, v aplikaci nahlásíte planý poplach a odstřežíte, případně alarm kvitujete. O problémech víte, přestože jste právě v práci.

Loxone aplikace automatické žaluzie

Můžete sledovat stav ventilace a na jakou intenzitu běží, přenastavovat ji či zapnout časovač větrání. Vedle vidíte aktuální vlhkost vzduchu v dané místnosti. Aplikace dále zobrazuje i monitoring energií a aktuální spotřebu vašeho domu, případně vidíte i množství přebytků z fotovoltaiky nebo stav nabíjení elektromobilu.

Ovládáte hudbu a přepínáte playlisty. Můžete mít aktuální předpověď počasí přímo pro lokalitu vašeho domu. Teplotu místnosti si můžete kdykoli přenastavit, nastavovat různé režimy a kalendáře vytápění. Dokonce se podíváte, která okna jsou zavřená a na která jste zapomněli. A pokud se blíží bouře, aplikace vás na otevřené střešní okno sama upozorní.

Dobrým příkladem z praxe je otevření kurýrovi, přestože jste v práci. Pokud vám zavolá a zrovna není nikdo doma, jedním kliknutím mu otevřete branku nebo garáž, kde může zásilku nechat. Poté garáž opět zavřete a branku zamknete.

Je to bezpečné?

Pokud se ptáte, zda někdo nemůže ovládání mobilem zneužít, uklidní vás, že takové řešení neposílá vaše data a informace o nastavení do žádného vzdáleného cloudu. Zůstávají pod vaší střechou lokálně v řídicí jednotce domácnosti, která má navíc sama o sobě vlastní bezpečnostní mechanismy proti neoprávněnému přístupu. A pokud dáte na standardní doporučená pravidla ohledně hlídání si vlastních přihlašovacích údajů a jejich pevnosti, váš dům je chráněn.

Jakou aplikaci na ovládání domácnosti zvolit?

Možnost skutečně komplexního ovládání z jedné aplikace nabízí například inteligentní systém Loxone. Podívejte se na web a zjistěte více informací o možnostech.

Hračka nebo standard?

Dostáváme se tedy k zásadní otázce z úvodu článku. Je ovládání aplikací jen hračka do ruky, bez které se obejdeme?

Zatím jsme schopni se bez aplikace obejít, každopádně stále více novostaveb volí chytré systémy. Nabízí jiné možnosti a jsou důležitým doplňkem moderního bydlení. Možná je tedy lepší otázka, zda chceme ovládat všechny ty technologie radši pomocí různých krabiček a ovladačů, nebo pomocí grafického rozhraní.

O hračce je řeč ve chvíli, kdy máte v mobilu několik aplikací, každá vypadá jinak a ovládá něco jiného. V tu chvíli si skutečně více hrajete s mobilem, než ovládáte domácnost. Pokud však máte jednu aplikaci na vše, prakticky naplno těžíte z toho, co vám chytrá domácnost nabízí.

Zdroj a foto: Loxone

Podívejte se i na další zajímavé články na webu IT Revue v rubrikách Hardware, Software, Elektronika nebo Ostatní. IT Revue můžete sledovat i na Facebooku nebo Instagramu.