Praktické tipy, jak začít s IoT ve vaší firmě 

IoT internet věcí ve firmě a domácnosti rady tipy

Internet věcí (IoT) je jednou z moderních revolučních technologií, která má za cíl nám usnadnit pracovní i osobní život. Láká vás se s ní blíže seznámit, ale nevíte, kde začít?  

Stejně jako když se chcete seznámit s novým partnerem, je nejdůležitější začít nejdříve u sebe. Tedy ujasnit si, co vlastně chcete a co jste do toho ochotni investovat. Možnosti využití IoT jsou totiž už dnes obrovské a stále se rozšiřují. Musíte si proto ujasnit, co chcete, aby vám IoT zařízení usnadnila, a podle toho zvolit vhodné řešení.  

Co je IoT a jaké má využití? 

Aby se vám snáze definovalo, s čím budete chtít od IoT zařízení pomoci, nastíníme si nejdříve některé možnosti využití internetu věcí v praxi. IoT zařízení jsou téměř jakékoliv přístroje napojené na internet. Tím, že se skrz něj dostávají nebo odesílají určitá data, mohou vykonávat různé úkony. Když například skončíte v práci, zapne se doma topení, abyste přijeli do vyhřátého bytu či domu. 

Jakmile se vydáte na cestu domů, chytré přístroje (využívající IoT) ve vaší domácnosti zaznamenají, že se vaše chytré auto blíží k domu a zareagují na váš příjezd. Automaticky se odemknou dveře, rozsvítí světla, kávovar připraví váš oblíbený nápoj a začne se napouštět vana. To je jen malá ochutnávka z každodenního života.  

Obrovský potenciál má ale IoT nejen v domácnostech, ale především ve firmách. Pokud nemáte s IoT zařízeními žádné zkušenosti a chcete je implementovat ve vaší firmě, může pro vás být dobrým prvním krokem nejprve vyzkoušet, jak funguje internet věcí právě v domácím prostředí. Můžete si pořídit třeba chytrou žárovku nebo zmíněné ovládání topení, získat k této technologii větší důvěru a „osahat si“, co umí. 

IoT zařízení pro každou firmu 

Ačkoliv je mnoho IoT zařízení specifických pro různé oblasti podnikání, jsou i taková, která využijete v každém oboru. Například IoT čidla pro chytré budovy. Pomohou ochránit objekt tím, že preventivně detekují možné technické závady a pokud ucítí kouř nebo zvýšené množství jiné látky v ovzduší, samy zavolají hasičský sbor a spustí poplach. Pohybová čidla mohou detekovat nežádoucí osoby v různých částech nebo okolí budovy a upozornit na to ochrannou službu apod. 

Specifická řešení pro firmy 

Zemědělské a pěstitelské firmy mohou pomocí IoT například naprogramovat zařízení, aby detekovala, ve kterých místech je půda sušší a podle toho danou oblast sama včas zavlažovala (místo toho, aby se zalévalo plošně). Zároveň si díky napojení na internet může zařízení zjistit, jaké má být počasí a samo vyhodnotí, zda bude, nebo nebude potřeba zalévání vůbec provádět. 

V hotelnictví a restauratérství může IoT zařízení monitorovat stav zásob ve skladu a samo objedná docházející zboží. Zvládne hlídat teplotu v chladničkách, ubytovacích i společných prostorách a upravovat ji dle potřeby. Dále dokáže měřit spotřebu energie i vody v reálném čase nebo třeba přizpůsobovat intenzitu osvětlení aktuálním přirozeným světelným podmínkám (podobně jako to třeba dělá displej vašeho telefonu). 

Ve výrobě a průmyslu pomůže s automatizací mnoha procesů, lokalizací a monitorováním věcí i lidí, vyhodnocováním kvality, zabezpečením, předcházením poruch a jejich případné hlášení apod. 

Tip: I samotná IoT síť propojující zařízení potřebuje zabezpečit, aby nedošlo k zneužití sbíraných a využívaných dat. Přistupujte k IoT zodpovědně už od začátku a spolu s jeho implementací dbejte i na jeho zabezpečení.  

Nejlepší řešení pro vás 

Jak jsme říkali v úvodu, zamyslete se nad tím, jak nejlépe využít IoT ve vašem oboru podnikání a poraďte se s odborníky, jak tuto vizi realizovat. Ačkoliv se jedná o značnou investici, jednoznačně se vám vyplatí. Firmy budou na IoT zařízení přecházet stále častěji. Proto čím dříve do tohoto vlaku naskočíte, tím větší budete mít náskok před konkurencí

Zdroj: Total Service, foto: Pexels/Pixabay

Podívejte se i na další zajímavé články na webu IT Revue v rubrikách Hardware, Software, Elektronika nebo Ostatní. IT Revue můžete sledovat i na Facebooku nebo Instagramu.